Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 15:51

Weekend na Woli i Noc Muzeów

Co ramach tegorocznej edycji wydarzenia będzie się działo na Woli?

202 placówki w całej Warszawie. Bogata oferta wydarzeń plenerowych. Specjalne linie muzealne i wydłużony czas kursowania transportu miejskiego. Warszawa jest gotowa na XVIII edycję Nocy Muzeów. Mam nadzieję, że Wy również. Do zobaczenia w sobotę 14 maja! – zapowiada Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Co i gdzie zobaczyć w ramach wydarzenia na Woli? Oto lista:

101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej i Dom Aukcyjny

W Galerii 101 Projekt dostępna będzie wystawa rzeźb Bronisława Krzysztofa, która odbędzie się w zrewitalizowanych wnętrzach dawnej Fabryki Norblina, w budynku C przy ul. Prostej. Wystawa będzie dostępna od godz. 17 do północy.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Sztuki Mediów

W Galerii Spokojna dostępna będzie wystawa nowych prac stworzonych przez grupę zagranicznych studentów ASP oraz rezydującą obecnie w stolicy artystkę i kuratorkę Katie Zazenski.

„Prezentowane prace są wynikiem wielotygodniowej współpracy, której celem było podkreślenie najważniejszych zainteresowań i obaw każdego z uczestników, interpretowanych w duchu wspólnoty” – czytamy w opisie wydarzenia dostępnego w godzinach od 18.00 do 23.00.

Korczakianum – pracownia Muzeum Warszawy

W dawnym Domu Sierot prowadzonym przez Janusza Korczaka dostępna jest stała wystawa, dzięki której goście dowiedzą się, jak funkcjonowała placówka. Pracownicy muzeum pokażą wystawę, która prezentuje teksty i rysunki dzieci żydowskich z międzywojnia, publikowane na łamach prasy. Muzeum dostępne jest od 19.00. Ostatnie wejście jest o godz. 21.30.

Muzeum Fabryki Norblina

Prezentowana na stałej wystawie historia sięga 240 lat wstecz, kiedy tereny przy ul. Żelaznej były własnością Franciszka Ryksa, kamerdynera ostatniego króla Polski. Proponujemy cztery ścieżki zwiedzania: „Budynki i architektura”, „Maszyny i urządzenia”, „Ludzie” oraz „Wyroby”. Piąta ścieżka łączy elementy czterech głównych i po niej właśnie przewodnicy przebrani w stroje z epoki i odgrywający rolę Ludwika Norblina i jego siostry Albertyny Werner będą oprowadzać gości.

Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania są punkty multimedialne. Zwiedzanie będzie się odbywać od 18.00 do 1 w nocy.

Muzeum Getta Warszawskiego

Muzeum przygotowało spacer śladami getta warszawskiego. W czasie spaceru będzie można zobaczyć kilka fragmentów zachowanych murów getta, dawny szpital dla Dzieci im. Bersohnów i Baumanów, który nieprzerwanie działał w getcie i do którego trafiały dzieci z zamkniętej dzielnicy, nowe rozwiązania architektoniczne, w których używa się ostańców z terenu byłego getta.

Na trasie spaceru jest też miejsce, w którym znajduje się fragment synagogi cadyka z Góry Kalwarii Icchaka Meira Altera, w czasie wojny znajdującej się na granicy getta, a także budynek, w którym mieściła się jedyna legalnie działająca w getcie uczelnia. Miejsce spotkania: przyszła siedziba Muzeum Getta Warszawskiego/dawny Szpital dla Dzieci im. Bersohnów i Baumanów, ul. Sienna 60. Godzina 18.00.

Zwiedzanie ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego

Z okazji Nocy Muzeów bezpłatnie będzie dostępna ekspozycja MPW w godzinach od 18.00 do 1 w nocy.

Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy

Zwiedzanie wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”. Drna, Sadurka, Żurawka, Pólkówka, Bełcząca, Brodnia – to tylko kilka nazw rzek, które meandrowały przez Warszawę. Część już nie istnieje, ale niektóre nadal płyną pod ziemią. Dlaczego zniknęły? O tym opowiedzą kuratorzy wystawy.

W programie także:

- wspólne zabawy nad rzeką dla małych i dużych,

- warsztaty stemplowania toreb, makramy, haftu,

- malowania kamieni,

- zagadki i zadania dotyczące rzek Warszawy.

Zwiedzanie będzie dostępne od 18.00 do 1 w nocy.

Stacja Muzeum

Oprócz udostępnionych ekspozycji oraz otwartych wagonów i lokomotyw, na gości czekać będą m.in.: kolejowe gry fabularne i planszowe, mrożące krew w żyłach opowieści kryminalne, pokazy i slajdowiska poświęcone historii kolejnictwa, projekcje archiwalnych kronik kolejowych. Nie zabraknie również konkursów, koncertów oraz kolejowej kuchni. Zwiedzanie dostępne jest w godzinach od 19.00 do 1 w nocy.

Wolskie Centrum Kultury

Wolskie Centrum Kultury zaprasza na noc wypełnioną opowieściami o latach 90. na Kole.

Spacer po bazarze Olimpia, pokazy wirtualnej rzeczywistości i mała gra miejska, w czasie której uczestnicy odkryją, jakie przedmioty były luksusem w czasach transformacji. Program nawiązuje do Mikro_wystawy#7 „Chłopaki i dziewczyny z osiedla. Kultura miejska lat 90.”.

Zbiórka na spacer w Domu Społecznym przy Obozowej (wejście główne) o godz. 18.00.

fot. R. Motyl/UM Warszawa

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u