Co ramach tegorocznej edycji wydarzenia będzie się działo na Woli?
202 placówki w całej Warszawie. Bogata oferta wydarzeń plenerowych. Specjalne linie muzealne i wydłużony czas kursowania transportu miejskiego. Warszawa jest gotowa na XVIII edycję Nocy Muzeów. Mam nadzieję, że Wy również. Do zobaczenia w sobotę 14 maja! – zapowiada Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Co i gdzie zobaczyć w ramach wydarzenia na Woli? Oto lista:
101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej i Dom Aukcyjny
W Galerii 101 Projekt dostępna będzie wystawa rzeźb Bronisława Krzysztofa, która odbędzie się w zrewitalizowanych wnętrzach dawnej Fabryki Norblina, w budynku C przy ul. Prostej. Wystawa będzie dostępna od godz. 17 do północy.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Sztuki Mediów
W Galerii Spokojna dostępna będzie wystawa nowych prac stworzonych przez grupę zagranicznych studentów ASP oraz rezydującą obecnie w stolicy artystkę i kuratorkę Katie Zazenski.
„Prezentowane prace są wynikiem wielotygodniowej współpracy, której celem było podkreślenie najważniejszych zainteresowań i obaw każdego z uczestników, interpretowanych w duchu wspólnoty” – czytamy w opisie wydarzenia dostępnego w godzinach od 18.00 do 23.00.
Korczakianum – pracownia Muzeum Warszawy
W dawnym Domu Sierot prowadzonym przez Janusza Korczaka dostępna jest stała wystawa, dzięki której goście dowiedzą się, jak funkcjonowała placówka. Pracownicy muzeum pokażą wystawę, która prezentuje teksty i rysunki dzieci żydowskich z międzywojnia, publikowane na łamach prasy. Muzeum dostępne jest od 19.00. Ostatnie wejście jest o godz. 21.30.
Muzeum Fabryki Norblina
Prezentowana na stałej wystawie historia sięga 240 lat wstecz, kiedy tereny przy ul. Żelaznej były własnością Franciszka Ryksa, kamerdynera ostatniego króla Polski. Proponujemy cztery ścieżki zwiedzania: „Budynki i architektura”, „Maszyny i urządzenia”, „Ludzie” oraz „Wyroby”. Piąta ścieżka łączy elementy czterech głównych i po niej właśnie przewodnicy przebrani w stroje z epoki i odgrywający rolę Ludwika Norblina i jego siostry Albertyny Werner będą oprowadzać gości.
Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania są punkty multimedialne. Zwiedzanie będzie się odbywać od 18.00 do 1 w nocy.
Muzeum Getta Warszawskiego
Muzeum przygotowało spacer śladami getta warszawskiego. W czasie spaceru będzie można zobaczyć kilka fragmentów zachowanych murów getta, dawny szpital dla Dzieci im. Bersohnów i Baumanów, który nieprzerwanie działał w getcie i do którego trafiały dzieci z zamkniętej dzielnicy, nowe rozwiązania architektoniczne, w których używa się ostańców z terenu byłego getta.
Na trasie spaceru jest też miejsce, w którym znajduje się fragment synagogi cadyka z Góry Kalwarii Icchaka Meira Altera, w czasie wojny znajdującej się na granicy getta, a także budynek, w którym mieściła się jedyna legalnie działająca w getcie uczelnia. Miejsce spotkania: przyszła siedziba Muzeum Getta Warszawskiego/dawny Szpital dla Dzieci im. Bersohnów i Baumanów, ul. Sienna 60. Godzina 18.00.
Zwiedzanie ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego
Z okazji Nocy Muzeów bezpłatnie będzie dostępna ekspozycja MPW w godzinach od 18.00 do 1 w nocy.
Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy
Zwiedzanie wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”. Drna, Sadurka, Żurawka, Pólkówka, Bełcząca, Brodnia – to tylko kilka nazw rzek, które meandrowały przez Warszawę. Część już nie istnieje, ale niektóre nadal płyną pod ziemią. Dlaczego zniknęły? O tym opowiedzą kuratorzy wystawy.
W programie także:
- wspólne zabawy nad rzeką dla małych i dużych,
- warsztaty stemplowania toreb, makramy, haftu,
- malowania kamieni,
- zagadki i zadania dotyczące rzek Warszawy.
Zwiedzanie będzie dostępne od 18.00 do 1 w nocy.
Stacja Muzeum
Oprócz udostępnionych ekspozycji oraz otwartych wagonów i lokomotyw, na gości czekać będą m.in.: kolejowe gry fabularne i planszowe, mrożące krew w żyłach opowieści kryminalne, pokazy i slajdowiska poświęcone historii kolejnictwa, projekcje archiwalnych kronik kolejowych. Nie zabraknie również konkursów, koncertów oraz kolejowej kuchni. Zwiedzanie dostępne jest w godzinach od 19.00 do 1 w nocy.
Wolskie Centrum Kultury
Wolskie Centrum Kultury zaprasza na noc wypełnioną opowieściami o latach 90. na Kole.
Spacer po bazarze Olimpia, pokazy wirtualnej rzeczywistości i mała gra miejska, w czasie której uczestnicy odkryją, jakie przedmioty były luksusem w czasach transformacji. Program nawiązuje do Mikro_wystawy#7 „Chłopaki i dziewczyny z osiedla. Kultura miejska lat 90.”.
Zbiórka na spacer w Domu Społecznym przy Obozowej (wejście główne) o godz. 18.00.
fot. R. Motyl/UM Warszawa
Napisz komentarz
Komentarze