Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:18

Jak głosować bez meldunku w Warszawie? Przeczytaj poradnik

Zbliża się wyborczy maraton. Już 15 października w całym kraju, a także za jego granicami, polscy obywatele będą mogli oddać głos w wyborach do sejmu i senatu. Później, na wiosnę, odbędą się wybory na prezydentów miast, wójtów, burmistrzów oraz do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Tu – poza wyborami do sejmików – głos oddawać mogą wszyscy mieszkańcy, a więc nie tylko obywatele Rzeczpospolitej. Warunkiem jest jednak posiadanie miejsca zamieszkania w danej gminie.

Nie wnikając, czy oddanie głosu w wyborach powszechnych to obywatelski obowiązek, czy może jednak przywilej, z którego można, choć nie trzeba skorzystać, Kodeks wyborczy umożliwia oddanie głosu również poza miejscem zameldowania. 

Każdy obywatel, o ile ukończył 17 lat, jest z urzędu wpisywany do Centralnego Rejestru Wyborców w gminie, w której jest zameldowany. Rozwiązanie to zmusza więc dużą część napływowych mieszkańców Warszawy do powrotu w rodzinne strony w celu wzięcia udziału w głosowaniu. Warszawiakom (bo przecież też tu mieszkają!) z Grójca, Wyszkowa czy Ostrołęki, Kodeks wyborczy zostawia jednak dwie furtki. 

Furtka, a właściwie dwie 

Pierwsza, to możliwość wpisania się do spisu wyborców w gminie, w której chcący głosować stale mieszkają, ale nie są zameldowani. Drugą furtkę obywatelom otwiera możliwość pobrania zaświadczenia o posiadanym czynnym prawie wyborczym, którego okazanie umożliwia jednorazowe oddanie głosu w obwodzie innym, niż ten, do którego przynależy wyborca.

Liczy się miejsce zamieszkania

Osoby zameldowane poza Warszawą mogą oddać głos w stolicy, jeśli znajduje się tu ich miejsce stałego zamieszkania i złożą w urzędzie dzielnicy stosowny wniosek. Miejsce zamieszkania definiowane jest w sposób dość niedookreślony, jako zamieszkanie pod określonym adresem w celu stałego pobytu. Tym niemniej, składając wniosek nie trzeba udowadniać, że pod danym adresem chcemy zamieszkać na dłużej.

Przez Internet lub stacjonarnie

Wniosek o wpisanie do spisu wyborców na terenie Warszawy można złożyć tak w urzędzie dzielnicy, jak i przez Internet. Ta druga opcja zajmie nie więcej niż dwie minuty, ale wymaga posiadania profilu zaufanego. Wystarczy zalogować się do portalu, w usłudze „meldunek i wybory” należy wybrać zakładkę „zmień miejsce głosowania” lub „uzyskaj zaświadczenie i głosuj tam, gdzie będziesz w dniu wyborów”.

Nieco bardziej czasochłonne będzie złożenie wniosku stacjonarnie. W tym celu należy udać się do urzędu dzielnicy, w której wyborca ma miejsce zamieszkania, i wypełnić formularz wniosku o zmianę miejsce głosowania.  

Głosuj, gdzie chcesz 

Kodeks wyborczy umożliwia daje jeszcze jedną możliwość oddania głosu poza obwodem przypisanym z uwagi na miejsce zameldowania. Zaświadczenie o prawie do głosowania to swoisty list żelazny, którego okazanie w lokalu wyborczym umożliwia oddanie głosu – niezależnie w jakiej części kraju znajduje się wyborca. 

Żeby takie zaświadczenie uzyskać wystarczy złożyć stosowny wniosek w którymkolwiek urzędzie gminy. Zaświadczenie wydawane jest od ręki. Należy pamiętać, żeby takiego dokumentu nie zgubić, ponieważ nie ma możliwości uzyskania duplikatu. 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u