Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 21:33

Na Woli powstała pierwsza w stolicy alejka z betonu, który przepuszcza wodę. Zniknął bruk

Na skwerze gen. Jura-Gorzechowskiego na wolskim Muranowie Zachodnim wyremontowano popękaną, betonową alejkę. Podczas remontu położono po raz pierwszy w Warszawie tzw. beton jamisty – nawierzchnię, która przepuszcza wody opadowe. Spod alejki zniknął jednak zachowany, historyczny bruk dawnej ul. Pawiej.

Zarząd Zieleni Warszawy poinformował parę dni temu o utworzeniu na wolskim skwerze pierwszej w stolicy alejki z wodoprzepuszczalnego betonu. Alejka ta znajduje się pomiędzy al. Jana Pawła II, a ul. Smoczą - na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego, który jeszcze kilka lat temu nie wyglądał tak, jak dziś. Stare ławki, zniszczone i popękane chodniki, brak jakichkolwiek ukwieceń i ozdobnych krzewów sprawiał, że ten skwer nie zachęcał do spędzania w nim czasu. I choć dotąd nie było żadnego większego projektu zmian na skwerze, to drobne i systematyczne, bieżące remonty i inwestycje poprawiły estetykę skweru. W ciągu kilku ostatnich lat na skwerze wymieniono ławki i kosze, dosadzono zieleń oraz drzewa, które wchodzą w skład „Ogrodu Sprawiedliwych”. Na szarych garażach powstały też kolorowe murale Fundacji Klamra. 

„Pionierskie rozwiązanie w Warszawie”

Remontu doczekała się też zniszczona, betonowa aleja, idąca w osi ul. Pawiej. Zastosowano nietypowe rozwiązanie.

- Zdecydowaliśmy się na innowacyjną nawierzchnię – wodoprzepuszczalny beton jamisty, który jest również trwały i antypoślizgowy. Zastosowanie tej nawierzchni to pionierskie rozwiązanie w Warszawie. W zeszłym roku beton jamisty zastosował krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej wykonując alejkę w Parku Bednarskiego. – tłumaczy Zarząd Zieleni Warszawy, który zarządza skwerem. Roboty na skwerze zostały wykonane przez Zakład Remontów i Konserwacji Dróg Warszawa. 

Beton jamisty to rodzaj betonu kruszywowego o specjalnej strukturze z pustkami powietrza, które mogą stanowić nawet 30% objętości betonu. Alejka wykonana z takiej nawierzchni jest w stanie odprowadzić wodę nawet przy gwałtownych opadach, co zwiększa retencję wody w przyrodzie, zasila znajdujące się w pobliżu rośliny oraz zapobiega powstawaniu kałuż na nawierzchni. Dodatkowo, ten rodzaj betonu stwarza duże możliwości w zakresie tworzenia nawierzchni dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, gdyż jest równa. 

Retencja kosztem historii

Zastosowanie pro-środowiskowej, innowacyjnej nawierzchni stanęło jednak na przeszkodzie w zachowaniu reliktów przedwojennego miasta. Pod alejką, która znajduje się w osi dawnej ul. Pawiej, znajdował się zachowany bruk. Wraz z remontem zniknął, co nie spodobało się części mieszkańców i mieszkanek Muranowa, dla których powinien on zostać zachowany pod ziemią dla przyszłych pokoleń, jako świadek tragicznej historii naszego miasta. Co więcej, skwer Jura-Gorzechowskiego wpisany jest do Rejestru Zabytków. Zgodę na usunięcie bruku musiał więc wydać Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Według informacji z urzędu konserwatora, bruk został przeniesiony i ma być wykorzystany w innym miejscu. 

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krysta 01.12.2023 13:49
Świadek historii. Jest taka opcja, że nic nie widział, bo nie ma oczu.

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u