Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 08:22

Pośród zabytkowej Kolonii Wawelberga rozbrzmi muzyka Kory i Osieckiej

Tegoroczny Festiwal Hipolita i Ludwiki odbywa się w 125. lecie powstania Kolonii Wawelberga, najstarszego w Warszawie osiedla mieszkaniowego. W niedzielę, 3 września, społecznicy z Kolonii przygotowali dla mieszkańców Woli m.in. Warszawską Paradę Rowerową oraz bogaty muzycznie koncert
Pośród zabytkowej Kolonii Wawelberga rozbrzmi muzyka Kory i Osieckiej

Autor: Katarzyna Bąba

Festiwal Hipolita i Ludwiki to jedno z tych kilku wolskich wydarzeń, które powstało całkowicie społecznie - dzięki idei zasianej w sercach zaangażowanych mieszkańców dzielnicy. W najbliższą sobotę, 3 września pośród zabytkowych murów Kolonii Wawelberga, która powstała pod koniec XIX w. mieszkańcy i mieszkanki Warszawy będą mogli po raz kolejny doświadczyć muzycznych uniesień. Koncert, który się odbędzie w ramach festiwalu wraz z wydarzeniami towarzyszącymi jest niepisaną kontynuacją misji Hipolita i Ludwiki Wawelbergów, którzy w swoich czasach w sposób szczególny dbali o społeczny rozwój osiedla. Dzięki festiwalowi ta dwójka niezwykłych filantropów ma szansę pozostać w pamięci i świadomości współczesnych i przyszłych pokoleń miasta. 

Kora, Osiecka, Dracula i tango

Tegoroczny koncert w ramach festiwalu niejednego słuchacza może zaskoczyć. Wszystko za sprawą różnorodności wartościowych gatunków i stylów muzycznych, które 3 września wypełnią Kolonię. Ma być i klasycznie, i nowocześnie, i jazzowo.

- To niezwykła muzyczna mieszkanka – zapowiada koncert Andrzej Chybowski, organizator Festiwalu i prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. 

O 20:40 na scenie pojawi się Michał Pepol - kompozytor, wiolonczelista, producent; współzałożyciel Royal String Quartet – wisienka na torcie tegorocznej edycji. Na podwórkach Kolonii zabrzmią utwory z jego solowej płyty pt. “Kora nieskończoność” - niezwykłej opowieści, utkanej z prywatnych, nieznanych wcześniej światu, fragmentów nagrań Kory Jackowskiej, w nowych, aranżacjach i remiksach. Przed występem będzie można posłuchać o tym, jak powstawała ta muzyczna podróż. Na godz. 15.40 zaplanowano rozmowę z Michałem Pepolem i organizatorami Festiwalu - Ewą i Andrzejem Chybowskimi.

Miłośnicy jazzu powinni zaś wyczekiwać na godz. 19:00. To wtedy na festiwalowej scenie pojawią się przedstawiciele tzw. nowej fali polskiego jazzu – Piotr Orzechowski i Kuba Więcek z materiałem “Themes Of Dracula”, czyli autorską interpretacją muzyki Wojciecha Kilara do filmu Francisa Forda Coppoli “Dracula” z 1992 roku.

Wcześniej, o 17:30 odbędzie się sentymentalna podróż w czasie z piosenkami Agnieszki Osieckiej – w spektaklu muzycznym “Zielono mi niespokojnie” w reżyserii Konrada Żygadło, wystąpią Monika Cieciora, Jowita Kropiewnicka i Elżbieta Nagel. Podczas festiwalu będzie można poznać także historię powstawania tanga i tego, jak wpisało się w polską przedwojenna kulturę. O godz. 16.15 na scenie Sylwia Najah i Marcin Adamczyk i koncert “Tango pośród róż”. Koncert zostanie otwarty występem Chóru Niemęskiego “4 Non Straights”.

Festiwal zainauguruje parada rowerowa. Rowery przystrojone kwiatami

To nie wszystko. Na atrakcje i dobrą zabawę mogą liczyć najmłodsi. Na festiwalu pojawią się inżynierowie z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, którzy przygotowali na wystawę niespodziankę związaną z Hipolitem Wawelbergiem. Na scenie wystąpi także teatrzyk dla dzieci – Teatr Baza ze spektaklem pt. “Słowik” na podstawie baśni Andersena.

Sam festiwal zostanie zainaugurowany wjazdem na teren kolonii VII. edycji Warszawskiej Parady Rowerowej. Parada ruszy o godz. 12:45 spod Muzeum Woli, gdzie od 12:00 będzie miał miejsce warsztat z przystrajania rowerów kwiatami. Rowerzyści i rowerzystki przejadą następnie ulicami: Srebrną, Twardą, Żelazną, Żytnią, Szlenkierów, Górczewską i sfinalizują przejazd uroczystym wjazdem na Kolonię Wawelberga o godz. 14:00. Następnie spośród uczestników parady zostaną nagrodzone osoby, które będą najciekawiej przebrane w stroje koloru żółtego – który jest motywem przewodnim festiwalu.  

Festiwalowi Hipolita i Ludwiki towarzyszyć będzie także wystawa pt. „Utopia urzeczywistniona - Idea Osiedla Społecznego - 125-lecie Kolonii Wawelberga”, na której będzie można zobaczyć, jak zabytkowe osiedle na warszawskiej Woli spełniło marzenie swoich fundatorów o dobrym, bezpiecznym miejscu do życia dla pracowników okolicznych fabryk i zakładów. Jej otwarcie odbędzie się 2 września o godz. 19:30 w Otwartej Kolonii – filii Wolskiego Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 15. Wystawę odwiedzać będzie można do 16 września włącznie. 

Organizatorem wydarzenia jest Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół, a finansuje je Miasto Stołeczne Warszawa.  

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u