Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 7 lipca 2024 08:51

Pośród zabytkowej Kolonii Wawelberga rozbrzmi muzyka Kory i Osieckiej

Tegoroczny Festiwal Hipolita i Ludwiki odbywa się w 125. lecie powstania Kolonii Wawelberga, najstarszego w Warszawie osiedla mieszkaniowego. W niedzielę, 3 września, społecznicy z Kolonii przygotowali dla mieszkańców Woli m.in. Warszawską Paradę Rowerową oraz bogaty muzycznie koncert
Pośród zabytkowej Kolonii Wawelberga rozbrzmi muzyka Kory i Osieckiej

Autor: Katarzyna Bąba

Festiwal Hipolita i Ludwiki to jedno z tych kilku wolskich wydarzeń, które powstało całkowicie społecznie - dzięki idei zasianej w sercach zaangażowanych mieszkańców dzielnicy. W najbliższą sobotę, 3 września pośród zabytkowych murów Kolonii Wawelberga, która powstała pod koniec XIX w. mieszkańcy i mieszkanki Warszawy będą mogli po raz kolejny doświadczyć muzycznych uniesień. Koncert, który się odbędzie w ramach festiwalu wraz z wydarzeniami towarzyszącymi jest niepisaną kontynuacją misji Hipolita i Ludwiki Wawelbergów, którzy w swoich czasach w sposób szczególny dbali o społeczny rozwój osiedla. Dzięki festiwalowi ta dwójka niezwykłych filantropów ma szansę pozostać w pamięci i świadomości współczesnych i przyszłych pokoleń miasta. 

Kora, Osiecka, Dracula i tango

Tegoroczny koncert w ramach festiwalu niejednego słuchacza może zaskoczyć. Wszystko za sprawą różnorodności wartościowych gatunków i stylów muzycznych, które 3 września wypełnią Kolonię. Ma być i klasycznie, i nowocześnie, i jazzowo.

- To niezwykła muzyczna mieszkanka – zapowiada koncert Andrzej Chybowski, organizator Festiwalu i prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. 

O 20:40 na scenie pojawi się Michał Pepol - kompozytor, wiolonczelista, producent; współzałożyciel Royal String Quartet – wisienka na torcie tegorocznej edycji. Na podwórkach Kolonii zabrzmią utwory z jego solowej płyty pt. “Kora nieskończoność” - niezwykłej opowieści, utkanej z prywatnych, nieznanych wcześniej światu, fragmentów nagrań Kory Jackowskiej, w nowych, aranżacjach i remiksach. Przed występem będzie można posłuchać o tym, jak powstawała ta muzyczna podróż. Na godz. 15.40 zaplanowano rozmowę z Michałem Pepolem i organizatorami Festiwalu - Ewą i Andrzejem Chybowskimi.

Miłośnicy jazzu powinni zaś wyczekiwać na godz. 19:00. To wtedy na festiwalowej scenie pojawią się przedstawiciele tzw. nowej fali polskiego jazzu – Piotr Orzechowski i Kuba Więcek z materiałem “Themes Of Dracula”, czyli autorską interpretacją muzyki Wojciecha Kilara do filmu Francisa Forda Coppoli “Dracula” z 1992 roku.

Wcześniej, o 17:30 odbędzie się sentymentalna podróż w czasie z piosenkami Agnieszki Osieckiej – w spektaklu muzycznym “Zielono mi niespokojnie” w reżyserii Konrada Żygadło, wystąpią Monika Cieciora, Jowita Kropiewnicka i Elżbieta Nagel. Podczas festiwalu będzie można poznać także historię powstawania tanga i tego, jak wpisało się w polską przedwojenna kulturę. O godz. 16.15 na scenie Sylwia Najah i Marcin Adamczyk i koncert “Tango pośród róż”. Koncert zostanie otwarty występem Chóru Niemęskiego “4 Non Straights”.

Festiwal zainauguruje parada rowerowa. Rowery przystrojone kwiatami

To nie wszystko. Na atrakcje i dobrą zabawę mogą liczyć najmłodsi. Na festiwalu pojawią się inżynierowie z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, którzy przygotowali na wystawę niespodziankę związaną z Hipolitem Wawelbergiem. Na scenie wystąpi także teatrzyk dla dzieci – Teatr Baza ze spektaklem pt. “Słowik” na podstawie baśni Andersena.

Sam festiwal zostanie zainaugurowany wjazdem na teren kolonii VII. edycji Warszawskiej Parady Rowerowej. Parada ruszy o godz. 12:45 spod Muzeum Woli, gdzie od 12:00 będzie miał miejsce warsztat z przystrajania rowerów kwiatami. Rowerzyści i rowerzystki przejadą następnie ulicami: Srebrną, Twardą, Żelazną, Żytnią, Szlenkierów, Górczewską i sfinalizują przejazd uroczystym wjazdem na Kolonię Wawelberga o godz. 14:00. Następnie spośród uczestników parady zostaną nagrodzone osoby, które będą najciekawiej przebrane w stroje koloru żółtego – który jest motywem przewodnim festiwalu.  

Festiwalowi Hipolita i Ludwiki towarzyszyć będzie także wystawa pt. „Utopia urzeczywistniona - Idea Osiedla Społecznego - 125-lecie Kolonii Wawelberga”, na której będzie można zobaczyć, jak zabytkowe osiedle na warszawskiej Woli spełniło marzenie swoich fundatorów o dobrym, bezpiecznym miejscu do życia dla pracowników okolicznych fabryk i zakładów. Jej otwarcie odbędzie się 2 września o godz. 19:30 w Otwartej Kolonii – filii Wolskiego Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 15. Wystawę odwiedzać będzie można do 16 września włącznie. 

Organizatorem wydarzenia jest Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół, a finansuje je Miasto Stołeczne Warszawa.  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze