W tym roku artystka obchodziłaby swoje 120 urodziny. Z tej okazji dzielnica apeluje do Zarządu Dróg Miejskich utworzenie pamiątkowej tablicy informacyjnej, która miałaby zostać zamontowana w pobliżu jej miejsca zamieszkania.
- Wiemy, że mieszkańcom zależy na takim upamiętnieniu artystki, dlatego Komisja Kultury Rady Dzielnicy Wola w pełni popiera ten projekt – mówi radna Ewa Widenka, jej przewodnicząca i dodaje: - Uważamy, że Hanka Ordonówna jak mało kto zasługuje na takie uhonorowanie, a adres przy Żelaznej 68 stanie się ciekawym i ważnym przystankiem na historycznej mapie Woli.
Ordonka urodziła się na Woli. To właśnie przy Żelaznej 68 znajduje się kamienica, w której w okresie swojej młodości mieszkała artystka.
Mural na upamiętniający artystkę i jej działalność społeczną
- Hanka Ordonówna jest prawdziwą ikoną międzywojennej Polski i jedną z najsłynniejszych mieszkanek Woli w historii – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli i przypomina: - Dzielnica pamięta o swojej bohaterce, dlatego w 1990 roku na Powązki trafiła urna z prochami artystki. Później, w 2017 roku, na Woli powstał mural upamiętniający jej twórczość.
Wspomniany mural powstał z inicjatywy Dariusza Paczkowskiego i Barbary Poniatowskiej z fundacji Klamra, którzy postanowili upamiętnić Ordonównę na jednym z wolskich podwórek przy ulicy Nowolipki. Zainspirował ich do tego projekt „Kobiety Woli” Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych, które chciały zwrócić uwagę na społeczną rolę artystki, która w czasie wojny pomagała osieroconym dzieciom. Ordonówka uwieczniona jest na niebieskim tle z chustą na głowie.
Gwiazda o międzynarodowym statusie
Teraz wolski ratusz zwrócił się do Zarządu Dróg Miejskich by w okolicy miejsca, w którym mieszkała artystka zainstalować tablicę informującą o tym fakcie. Domu, w którym mieszkała Hanna Ordonówna już nie ma, a w jego miejscu stoi restauracja. Stąd też pomysł, by śpiewaczka została upamiętniona w formie tablicy na ul. Żelaznej.
„Pomysł utworzenia pamiątkowej tablicy w ramach Miejskiego Systemu Informacji to inicjatywa Anny Marii Adamiak, śpiewaczki operowej i ekspertki w zakresie twórczości Hanki Ordonówny. Popierają ją również pasjonaci twórczości dwudziestolecia międzywojennego, sympatycy Ogólnopolskiego Festiwalu Retro im. Mieczysława Fogga oraz wolscy radni” – czytamy w komunikacie wolskiego urzędu.
Artystka największą popularność zyskała wykonaniem międzywojennej piosenki „Miłość ci wszystko wybaczy”, którą zaśpiewała w filmie „Szpieg w masce”. Hanka Ordonówna zyskała status międzynarodowej gwiazdy, występującej m.in. w USA, Niemczech czy Francji.
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Napisz komentarz
Komentarze