Z tego artykułu dowiesz się:
- co zrobić, gdy jesteśmy świadkami znęcania się,
- jakie kary grożą za okrucieństwo wobec zwierząt.
Rzeczniczka prasowa Komendy Rejonowej Warszawa IV, nadkomisarz Marta Sulowska, poinformowała, że funkcjonariusze z Woli otrzymali informację o przypadkach maltretowania psa przez 13-latkę.
"Miała go wielokrotnie uderzać po głowie i karku tłumacząc, że do tego +przywykł+. Jedno takie zdarzenie nagrała swoim telefonem komórkowym i rozpowszechniła wśród znajomych"
- podkreśliła policjantka. Dodała również, że dziewczynka nie zapewniała psu również jedzenia i picia.
W tej sprawie złożono zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Jak wyjaśniła nadkomisarz Sulowska, psa odebrano i przekazano go do schroniska. Okazało się także, że zwierzę nie ma książeczki szczepień.
Po zebraniu dowodów nieletnia została przesłuchana. Miało to związek z przestępstwem znęcania się nad zwierzęciem. Materiały dotyczące sprawy przekazano sądowi rodzinnemu i sądowi dla nieletnich.
Jak zaznaczyła policjantka, każdy powinien pamiętać, że zwierzę nie jest przedmiotem, a człowiek jest zobowiązany do szacunku i opieki wobec niego.
Znęcanie się nad zwierzętami - jak reagować?
Co zrobić, jeśli jesteśmy świadkami lub podejrzewamy znęcanie się nad zwierzęciem? Po pierwsze, należy rozpoznać sytuację. Jeśli na przykład widzimy psa na łańcuchu, dobrze jest wrócić do niego o różnych porach dnia. Ustawa o ochronie zwierząt zabrania trzymania psa na uwięzi przez więcej niż 12 godzin. Bywają również sytuacje, że ktoś przypiął psa na chwilę, np. z powodu przyjazdu gości.
Po drugie, przypadki znęcania się dobrze jest udokumentować. Pusta miska, łańcuch, widoczne choroby lub obrażenia u zwierzęcia - takie zdjęcia pomogą w śledztwie i ukaraniu sprawców.
Trzecia rzecz to zawiadomienie odpowiednich organów. Oprócz policji i straży miejskiej, warto zgłosić sprawę do lokalnej inspekcji weterynaryjnej lub organizacji opiekującej się zwierzętami.
Warto edukować ludzi dookoła w kwestii właściwej opieki nad zwierzętami. Niektórzy przykładowo nie zdają sobie sprawy, że kaganiec taśmowy może spowodować udar cieplny, a mleko wbrew pozorom nie jest najlepszym pokarmem dla kota.
Jeśli widzimy zwierzę pozostawione w rozgrzanym samochodzie, mamy prawo wybić w nim szybę. Nie zostaniemy za to pociągnięci do odpowiedzialności karnej.
Znęcanie się nad zwierzętami podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności, a znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem - do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd może jednak zarządzić środek wychowawczy w postaci upomnienia, prac społecznych kub konieczności uczestniczenia w zajęciach o charakterze edukacyjnym, wychowawczym lub szkoleniowym.
Przeczytaj również: Na Woli powstała pierwsza w Warszawie kawiarnia inspirowana Harrym Potterem
Przy ul. Smoczej 27 powstał „Zaklątek” – miejsce, gdzie można wypić kawę i zjeść smaczne ciasto. Ale oprócz tego można zanurzyć się w magicznym uniwersum Harry'ego Pottera, którym inspirowała się twórczyni tego miejsca.
Napisz komentarz
Komentarze