Osiedle, które znajduje się na wolskich Powązkach, pomiędzy ul. Powązkowską, Rondem Radosława, a obwodową linią kolejową, przechodzi w ostatnim czasie duże zmiany. W przeciągu kilku lat powstały tu nowe osiedla mieszkaniowe, został wyburzony jeden z najbardziej znanych warszawskich budynków - owiany złą sławą Hotel Czarny Kot oraz zakończył działalność kultowy Klub Pogłos. Na zgliszczach pustostanów wyrósł też najbardziej wysunięty na północ wieżowiec w Warszawie – Forest – wraz z publicznym tarasem dla mieszkańców i mieszkanek. Wiele zmian jeszcze jednak przed nami. Na rogu ul. Burakowskiej oraz Powązkowskiej szykują się kolejne prywatne inwestycje.
W tym tygodniu dowiedzieliśmy się też, że na Powązkach powstanie pierwsza w tym rejonie publiczna placówka oświatowa, a dokładniej przedszkole. Osiedle się rozwija, a przedszkoli i szkół brakuje. Mieszkańcy i mieszkanki muszą wysyłać swoje pociechy do prywatnych placówek, bądź jeździć z nimi dalej.
- Jeżeli chcemy przyciągać na Wolę nowych mieszkańców, to musimy zapewnić im jak najlepsze warunki do życia – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Dostęp do placówek edukacyjnych na każdym szczeblu jest kluczowym elementem tej układanki, dlatego bardzo się cieszę, że zaczęliśmy przygotowania do budowy kolejnej – wyjaśnia Strzałkowski.
Znajdzie się miejsce dla 200 przedszkolaków
Przedszkole powstanie pomiędzy ul. Burakowską a Piaskową - naprzeciwko wieżowca Forest - na działce należącej do miasta, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod usługi oświaty. Znajdzie się w nim osiem oddziałów, w których będzie mogło się uczyć 200 przedszkolaków. Budynek będzie miał dwie kondygnacje i prawie 2300 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Jak podaje dzielnica, placówka ma być dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a obok niej mają się mieścić place zabaw, parking oraz atrakcyjna zieleń. Według szacunków koszt jej budowy wyniesie 13,2 mln złotych.
Dzielnica rozpoczęła proces wyłaniania wykonawcy wielobranżowej dokumentacji projektowej inwestycji. Będzie ona zawierać m.in. projekt budowlany, pozwolenie na budowę, projekty wykonawcze i techniczne, instrukcję bezpieczeństwa przeciwpożarowego, informację dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, dokumentację hydrogeologiczną czy specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych.
- Wykonawca od podpisania umowy będzie miał 60 dni na przedstawienie dzielnicy dwóch koncepcji architektonicznych, z których wybierzemy jedną. Później będzie miał czas na opracowanie finalnej wersji projektu. Łącznie zajmie to rok – mówi Krystian Wilk, radny Dzielnicy Wola.
Tak przygotowana dokumentacja pozwoli rozpocząć prace budowlane chwilę po tym, jak inwestycja otrzyma pozwolenie na budowę. Sama realizacja wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie ma zająć ok. 2 lat.
Napisz komentarz
Komentarze