Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 18:18

Zguba w metrze - co robić?

Codziennie tysiące pasażerów korzysta z warszawskiego metra, podróżując w celach służbowych, edukacyjnych i towarzyskich. Niestety, w biegu i codziennym pośpiechu zdarza się, że zostawiamy rzeczy w pociągach lub na peronach. Dobre wieści – istnieje sposób na odzyskanie zgubionych przedmiotów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak odzyskać zagubiony w metrze przedmiot,
  • ile mamy na to czasu,
  • co najczęściej gubią pasażerowie.

Pierwszym krokiem jest kontakt z Punktem Odbioru Rzeczy Znalezionych na stacji metra Stadion Narodowy. Wystarczy zadzwonić pod numer (22) 655-42-42 lub napisać na adres [email protected]. Pracownicy metra są gotowi pomóc w zlokalizowaniu i odzyskaniu zguby.

Jednak jeszcze lepsza opcja to samodzielne odwiedzenie Punktu Odbioru Rzeczy Znalezionych na antresoli stacji M2 Stadion Narodowy. To tu trafiają przedmioty, które podróżujący zostawili w pociągach lub na peronach. Punktu można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:00.

Co roku trafia tu aż około 2900 przedmiotów. Większość z nich udaje się oddać właścicielom. Są to zazwyczaj telefony, klucze oraz różnego rodzaju elektronika. Ale zdarzają się też niesamowite przypadki – od hulajnóg po ręcznie wykonane deskorolki.

Co dzieje się z przedmiotami, które nie znajdują właściciela? Część trafia do Biura Rzeczy Znalezionych przy ul. Dzielnej 15, gdzie mogą czekać na swoich właścicieli. Część, szczególnie te o mniejszej wartości, jest niestety utylizowana.

Przechowuje się tu rzeczy, które zostawiliśmy w pośpiechu – dokumenty, telefony, zegarki czy portfele. W roku 2022 liczba zgubionych przedmiotów sięgnęła 9400. To oznacza, że metro jest wręcz skarbnicą rzeczy znalezionych. Pracownicy biura starają się odnaleźć właścicieli, dzwoniąc pod numery telefonów lub kontaktując się mailowo.

Aby odebrać swoje zgubione dobra, wystarczy dostarczyć dowód zakupu lub inny dokument potwierdzający własność. Jeśli taki dokument nie jest dostępny, opis zguby i jej szczególne cechy są wystarczające.

Zachęcamy do śledzenia terminów, bo przedmioty przechowywane są przez dwa lata. Po tym czasie, jeśli nie zostaną odebrane, przechodzą na własność znalazcy.

Niektóre nieodebrane przedmioty znajdują jednak szczęśliwe zastosowanie. W ramach akcji inicjowanej przez Młodzieżową Radę m.st. Warszawy, 146 tabletów i 41 laptopów znalazło nowych właścicieli wśród warszawskich uczniów. Warto więc pamiętać o Punkcie Odbioru Rzeczy Znalezionych – to miejsce, gdzie zgubione stają się znalezione."

 

Przeczytaj również: Miejsce Pamięci na Cytadeli zamienia się w ruinę

OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO SĄ CO ROKU POMPATYCZNE. DEFILADA ŻOŁNIERZY, DEFILADA POWIETRZNA, ZMIANA WARTY HONOROWEJ, REKONSTRUKCJE BITEW, A TAKŻE NIEDAWNE OTWARCIE MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO. CZY TO JEDNAK ZNACZY, ŻE PAMIĘĆ O BOHATERA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u