Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 20:28

W wolskim urzędzie jak na planie „Domu z papieru”. Otwarte sejfy i porozrzucane worki na pieniądze

Rozpoczęły się pracę nad przebudową budynku przy ul. Młynarskiej 16, gdzie za pół roku ma zagościć Urząd Stanu Cywilnego. Podczas trwającego remontu w piwnicach zastano widok jak z hiszpańskiego dreszczowca.
W wolskim urzędzie jak na planie „Domu z papieru”. Otwarte sejfy i porozrzucane worki na pieniądze

Autor: Urząd Dzielnicy Wola

Przebudowa budynku przy ul. Młynarskiej 16, w którego części dziś mieści się Urząd Pracy to pokłosie decyzji Woli o przeniesieniu Urzędu Stanu Cywilnego. Obecnie śluby cywilne zawierane są w budynku ratusza przy ul. Solidarności 90, jednak sala ślubna znajduje się w trudno dostępnym miejscu na drugim piętrze. Obserwując trendy, w których to warszawiacy i warszawianki coraz częściej wybierają ceremonię cywilną zarząd dzielnicy wraz z radnymi doszli do wniosku, że należałoby zmienić miejsce tych podniosłych uroczystości na bardziej dostępne i reprezentacyjne. Ale zanim dojdzie do tej zmiany, budynek czeka przebudowa. Pod koniec 2022 roku zakończyło się projektowanie i szacowanie kosztów inwestycji, zaś na lutowej sesji rady dzielnicy radni zagłosowali za zwiększeniem finansowania o 5,5 miliona złotych. Ostatnio, po podpisaniu umowy z wykonawcą rozpoczęły się prace, które mają się zakończyć w ciągu sześciu miesięcy. Po remoncie obiekt przy Młynarskiej ma być nie do poznania. Na dole znajdą się miejsca obsługi interesantów wraz z rejestracją urodzeń, a na piętrze, obok powierzchni biurowych znajdzie się reprezentacyjna sala ślubów.

– To bardzo interesujący architektonicznie budynek, którego jedna część jest ciągle wykorzystywana przez Urząd Pracy, a w drugiej przez lata mieścił się bank, później był tu punkt wydawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy, a za niecałe pół roku działalność rozpocznie wolska delegatura Urzędu Stanu Cywilnego – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Pracy jest sporo, a czasu mało, dlatego podpisaliśmy z wykonawcą umowę tak szybko, jak się da, aby nie wstrzymywać rozpoczęcia remontu – dodaje. 

Sceny jak z serialu. Remont odsłonił historię obiektu 

W przyszłej siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego kiedyś funkcjonował bank, który do dziś pozostawił po sobie wiele pozostałości. W miejscu, gdzie po remoncie znajdzie się winda obecnie jest szyb, który służył bankierom do transportu pieniędzy. W piwnicy natomiast zalegają otwarte sejfy i porozrzucane worki na pieniądze, które nadają miejscu klimat niczym ze znanego serialu „Dom z papieru”. 

– Tam, gdzie mieścił się garaż, przez który bankowozy wwoziły pieniądze, powstaje sala obsługi mieszkańców, na górze kute są ściany, aby zaadaptować pomieszczenia na salę ślubów, trwają też prace nad stolarką wewnętrzną – wyjaśnia Wojciech Bartnik, Radny Dzielnicy Wola.   

Roboty są skomplikowane i precyzyjne, a spora część wystroju zostanie zachowana, dlatego na terenie budowy obecna są liczne zabezpieczenia. – Na podłogach porozkładane są specjalne maty, aby w trakcie prac nie uszkodzić pięknych marmurów – mówi Krzysztof Strzałkowski. – Podłogi będą zachowane w całości. Wyjątkiem jest jedna sala, w której skuto posadzkę po to, by uzupełnić nią ubytki w innych. Nietknięte zostaną też marmurowe schody, a efektowna balustrada zostanie jedynie podwyższona, aby dostosować ją do współczesnych wymogów bezpieczeństwa bez ingerowania w jej wygląd – dodaje.  
 
Wykonawca, oprócz prac rozbiórkowych, demontażowych, wyburzeniowych i wykończeniowych ma za zadanie wymianę instalacji elektrycznej i sanitarnej oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u