Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 00:46
Reklama

Kim Lee - poznaj najsłynniejszą warszawską Draq Queen

Poznaj życie i twórczość Kim Lee, jednej z najbardziej wpływowych drag queen Warszawy, poprzez wystawę, która przedstawia jej kostiumy, zdjęcia i filmy.
Kim Lee - poznaj najsłynniejszą warszawską Draq Queen

Źródło: urząd m.st. Warszawy

W tym artykule przeczytasz o:

  • Krótkim przeglądzie twórczości Kim Lee.
  • Wpływie miasta Warszawy na styl i występy Kim Lee.
  • Liczbie i różnorodności postaci, w które wcielała się Kim Lee.
  • Kostiumach Kim Lee jako punkcie wyjścia dla wystawy.
  • Pracach artystycznych i dokumentacyjnych, które zainspirowały ekspozycję.
  • Informacjach praktycznych dotyczących odwiedzin wystawy.

Kim Lee to postać wykreowana przez Andy’ego Nguyena – artystę w sposób szczególny związanego ze stolicą. To tu mieszkał, najczęściej występował na deskach teatrów i klubów, a także tworzył, odwołując się do symboli i wartości związanych z miastem.

Przez osiemnaście lat obecności na scenie Kim Lee wystąpiła ponad tysiąc pięćset razy. Wcielała się w Violettę Villas, Warszawską Syrenkę czy Hankę Ordonównę. Wielokrotnie nawiązywała też do swoich korzeni i kultury wietnamskiej. Andy własnoręcznie tworzył, a potem wielokrotnie przerabiał swoje stroje. Pozostawił po sobie kolekcje ponad tysiąca kostiumów, które stały się punktem wyjścia do wystawy w Muzeum Woli. Obok strojów można obejrzeć tam też zdjęcia i filmy dokumentujące jego sceniczne tożsamości.

Garderoba Kim Lee – jako miejsce i kolekcja strojów zarazem – stała się inspiracją dla artystki Agaty Zbylut. Jej projekt dokumentacyjno-artystyczny stanowi drugą część wystawy. Przestrzeń garderoby jest także tematem pracy dokumentalistki Pat Mic powstałej na zamówienie Muzeum Warszawy. Wykonane po śmierci Kim Lee fotografie strojów wydobywają ich teatralność i podkreślają nieobecność drag queen.

Ekspozycję jeszcze do niedzieli, 30 lipca, można oglądać w Muzeum Woli (oddział Muzeum Warszawy) przy ul. Srebrnej 12.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama