W tym artykule przeczytasz o:
- Krótkim przeglądzie twórczości Kim Lee.
- Wpływie miasta Warszawy na styl i występy Kim Lee.
- Liczbie i różnorodności postaci, w które wcielała się Kim Lee.
- Kostiumach Kim Lee jako punkcie wyjścia dla wystawy.
- Pracach artystycznych i dokumentacyjnych, które zainspirowały ekspozycję.
- Informacjach praktycznych dotyczących odwiedzin wystawy.
Kim Lee to postać wykreowana przez Andy’ego Nguyena – artystę w sposób szczególny związanego ze stolicą. To tu mieszkał, najczęściej występował na deskach teatrów i klubów, a także tworzył, odwołując się do symboli i wartości związanych z miastem.
Przez osiemnaście lat obecności na scenie Kim Lee wystąpiła ponad tysiąc pięćset razy. Wcielała się w Violettę Villas, Warszawską Syrenkę czy Hankę Ordonównę. Wielokrotnie nawiązywała też do swoich korzeni i kultury wietnamskiej. Andy własnoręcznie tworzył, a potem wielokrotnie przerabiał swoje stroje. Pozostawił po sobie kolekcje ponad tysiąca kostiumów, które stały się punktem wyjścia do wystawy w Muzeum Woli. Obok strojów można obejrzeć tam też zdjęcia i filmy dokumentujące jego sceniczne tożsamości.
Garderoba Kim Lee – jako miejsce i kolekcja strojów zarazem – stała się inspiracją dla artystki Agaty Zbylut. Jej projekt dokumentacyjno-artystyczny stanowi drugą część wystawy. Przestrzeń garderoby jest także tematem pracy dokumentalistki Pat Mic powstałej na zamówienie Muzeum Warszawy. Wykonane po śmierci Kim Lee fotografie strojów wydobywają ich teatralność i podkreślają nieobecność drag queen.
Ekspozycję jeszcze do niedzieli, 30 lipca, można oglądać w Muzeum Woli (oddział Muzeum Warszawy) przy ul. Srebrnej 12.
Napisz komentarz
Komentarze