Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 08:41

Wiemy, co zmieni się na Woli w przyszłym roku dzięki mieszkańcom

W czwartek poznaliśmy wyniki głosowania na projekty w budżecie obywatelskim na 2024 rok. Na Woli w przyszłym roku będzie realizowanych 13 z 61 zgłoszonych pomysłów o łącznej kwocie niemal 5,7 mln zł.
Wiemy, co zmieni się na Woli w przyszłym roku dzięki mieszkańcom

Źródło: Fot. Miasto Stołeczne Warszawa

W czwartek, 13 lipca, w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki odbyła się Gala Ogłoszenia Wyników 10. edycji budżetu obywatelskiego. Przybyli na nią m.in. autorzy i autorki zgłoszonych projektów, urzędnicy oraz urzędniczki oraz władze miasta i dzielnic. Podczas gali dowiedzieliśmy się, które pomysły mieszkańców otrzymały największą liczbę głosów, a tym samym będą realizowane w przyszłym roku. 

Jak co roku największą popularnością cieszyły się projekty związane z zielenią oraz drogami rowerowymi. Ku zaskoczeniu, przybyło też tzw. projektów medycznych - dotyczących zdrowia, które uplasowały się na 3. miejscu jeśli chodzi o najpopularniejszą tematykę zwycięskich projektów w całej Warszawie.

Fot. Hubert Malczewski | Gazeta Woli

Na Woli zwyciężyły drzewa i zieleń

Kiedy jedna z mieszkanek otworzyła kopertę z wynikami i zaczęła przedstawiać zwycięskie projekty, nie było zaskoczenia. Projektem, który uzyskał ponad 50% głosów wszystkich głosujących na Woli jest projekt „Drzewa i zieleń urządzona na Woli”, wart aż 1 115 000 złotych. Oznacza, to że w Lasku na Kole pojawi się 1500 szt. nowych drzew, wzdłuż ul. Ostroroga - 10 drzew oraz 1000 szt. krzewów, a na niezagospodarowanych działkach w pobliżu torów kolejowych i ul. Kozielskiej pojawi się m.in. nowa zieleń, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa czy rzeźby zwierząt leśnych. Z kolei w ramach dwóch innych projektów wzdłuż Kasprzaka, Wolskiej i Połczyńskiej pojawią się nowe krzewy. 

Mieszkańcy i mieszkanki wyraźnie postawili swoją kartę także na rozbetonowanie podwórek w ramach dwóch projektów „Odbetonujmy podwórka” oraz „Wolskie podwórka bez betonu, ale z zielenią”. Pierwszy z nich otrzymał 2272 głosy, a drugi uzyskał ich około 500 mniej. Dzięki nim metamorfozę przejdą łącznie pięć podwórek: trzy na Odolanach w okolicy ul. Grabowskiej 4/6/7 oraz dwa na Muranowie Zachodnim: przy ul. Anielewicza 26 oraz Glinianej. 

Trzecim projektem z największą liczbą głosów jest „Naprawa alejek w Parku Moczydło” Zakłada on remont alejek asfaltowych na kopcu w Parku Moczydło oraz alejki w okolicy Alei Narcyzy Żmichowskiej.

- Alejki asfaltowe w parku Moczydło ze względu ich wiek oraz użytkowanie posiadają dziury i nierówności. Utrudnia to dostęp dla matek z dziećmi, osób starszych oraz na wózkach. Alejki na kopcu (przeznaczone dla rowerzystów) utrudniają korzystanie z nich. Gruntowny remont alejek pozwoli zwiększyć dostępność parku dla różnych grup mieszkańców. – tłumaczy autor projektu.

Zyskają biblioteki, bezdomne zwierzęta i miłośnicy targów śniadaniowych

Oprócz tego, będzie „Więcej zieleni i bezpiecznych przejść dla pieszych” głównie na Kole i Młynowie. Za 450 tys. złotych zostaną założone trawniki i rabaty kwiatowe, a drogowcy zbudują wysepki na przejściach oraz zabezpieczą przed nielegalnym parkowaniem przejścia dla pieszych.

Pozostałymi projektami, którym udało się zwyciężyć są: kino plenerowe w Parku Szymańskiego, Targi śniadaniowe na Woli, ”Na Woli czytamy do Woli” – wsparcie wolskich bibliotek, „Kamery monitoringu na Woli - etap 2 - cała Wola”, zapobieganie bezdomności zwierząt, a także spotkania z historią Woli dla uczniów wolskich szkół oraz wszystkich chętnych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u