W czwartek, 13 lipca, w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki odbyła się Gala Ogłoszenia Wyników 10. edycji budżetu obywatelskiego. Przybyli na nią m.in. autorzy i autorki zgłoszonych projektów, urzędnicy oraz urzędniczki oraz władze miasta i dzielnic. Podczas gali dowiedzieliśmy się, które pomysły mieszkańców otrzymały największą liczbę głosów, a tym samym będą realizowane w przyszłym roku.
Jak co roku największą popularnością cieszyły się projekty związane z zielenią oraz drogami rowerowymi. Ku zaskoczeniu, przybyło też tzw. projektów medycznych - dotyczących zdrowia, które uplasowały się na 3. miejscu jeśli chodzi o najpopularniejszą tematykę zwycięskich projektów w całej Warszawie.
Fot. Hubert Malczewski | Gazeta Woli
Na Woli zwyciężyły drzewa i zieleń
Kiedy jedna z mieszkanek otworzyła kopertę z wynikami i zaczęła przedstawiać zwycięskie projekty, nie było zaskoczenia. Projektem, który uzyskał ponad 50% głosów wszystkich głosujących na Woli jest projekt „Drzewa i zieleń urządzona na Woli”, wart aż 1 115 000 złotych. Oznacza, to że w Lasku na Kole pojawi się 1500 szt. nowych drzew, wzdłuż ul. Ostroroga - 10 drzew oraz 1000 szt. krzewów, a na niezagospodarowanych działkach w pobliżu torów kolejowych i ul. Kozielskiej pojawi się m.in. nowa zieleń, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa czy rzeźby zwierząt leśnych. Z kolei w ramach dwóch innych projektów wzdłuż Kasprzaka, Wolskiej i Połczyńskiej pojawią się nowe krzewy.
Mieszkańcy i mieszkanki wyraźnie postawili swoją kartę także na rozbetonowanie podwórek w ramach dwóch projektów „Odbetonujmy podwórka” oraz „Wolskie podwórka bez betonu, ale z zielenią”. Pierwszy z nich otrzymał 2272 głosy, a drugi uzyskał ich około 500 mniej. Dzięki nim metamorfozę przejdą łącznie pięć podwórek: trzy na Odolanach w okolicy ul. Grabowskiej 4/6/7 oraz dwa na Muranowie Zachodnim: przy ul. Anielewicza 26 oraz Glinianej.
Trzecim projektem z największą liczbą głosów jest „Naprawa alejek w Parku Moczydło” Zakłada on remont alejek asfaltowych na kopcu w Parku Moczydło oraz alejki w okolicy Alei Narcyzy Żmichowskiej.
- Alejki asfaltowe w parku Moczydło ze względu ich wiek oraz użytkowanie posiadają dziury i nierówności. Utrudnia to dostęp dla matek z dziećmi, osób starszych oraz na wózkach. Alejki na kopcu (przeznaczone dla rowerzystów) utrudniają korzystanie z nich. Gruntowny remont alejek pozwoli zwiększyć dostępność parku dla różnych grup mieszkańców. – tłumaczy autor projektu.
Zyskają biblioteki, bezdomne zwierzęta i miłośnicy targów śniadaniowych
Oprócz tego, będzie „Więcej zieleni i bezpiecznych przejść dla pieszych” głównie na Kole i Młynowie. Za 450 tys. złotych zostaną założone trawniki i rabaty kwiatowe, a drogowcy zbudują wysepki na przejściach oraz zabezpieczą przed nielegalnym parkowaniem przejścia dla pieszych.
Pozostałymi projektami, którym udało się zwyciężyć są: kino plenerowe w Parku Szymańskiego, Targi śniadaniowe na Woli, ”Na Woli czytamy do Woli” – wsparcie wolskich bibliotek, „Kamery monitoringu na Woli - etap 2 - cała Wola”, zapobieganie bezdomności zwierząt, a także spotkania z historią Woli dla uczniów wolskich szkół oraz wszystkich chętnych.
Napisz komentarz
Komentarze