Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 08:37

Mieszkańcy Odolan doczekali się przebudowy ul. Jana Kazimierza. Prace już trwają

Z podziurawionej i bez ładu drogi, Jana Kazimierza ma się zmienić w cywilizowaną i nowoczesną ulicę szytą na miarę XXI w. Zmiany te mają być dostosowane do obecnego charakteru osiedla, które powstało na niezaludnionych wcześniej terenach poprzemysłowych i które do dziś cierpi na niedostatki odpowiedniej infrastruktury.
ulica Jana Kazimierza w Warszawie

Autor: Hubert Malczewski

Prace nad przebudową ul. Jana Kazimierza, głównej drogi Odolan się rozpoczęły. Firma Strabag, która podpisała z miastem kontrakt opiewający na kwotę 35 mln zł zdążyła już zwęzić jej końcowy odcinek na zachód od ul. Hubalczyków. Pierwszy etap robót koncentrować się będzie wokół budowy drogi tymczasowej, która umożliwi mieszkańcom dojazd do posesji w momencie, kiedy główne jezdnie Jana Kazimierza zostaną wyłączone z użytku. 

- Mieszkańców przepraszamy za przejściowe utrudnienia. Harmonogram realizacji projektu jest jednak tak pomyślany, aby przez cały czas ulica była możliwie przejezdna mimo prowadzonych prac. Czasowa organizacja ruchu podzielona jest na etapy, żeby trwające prace budowlane miały jak najmniejszy wpływ na życie codzienne – mówił podczas poniedziałkowej konferencji Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy. 

Z kolei jak informuje Zastępczyni Dyrektora ZDM Karolina Gałecka, wykonawca na całość prac ma 20 miesięcy od momentu podpisania umowy, czyli od maja tego roku. Oznacza to, że ul. Jana Kazimierza będzie w pełni przebudowana najpóźniej do stycznia 2025 roku.

Oddech dla Odolan. Start długo wyczekiwanej inwestycji

Przebudowa tej ulicy jest jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą inwestycją samorządu w tej części miasta, która cierpi na duże braki w infrastrukturze spowodowane szybkim i niekontrolowanym rozwojem. Osiedla deweloperskie wyrosły tu jak grzyby po deszczu, sprowadzając na wcześniej niezamieszkałe Odolany około 20 tys. ludzi. Mieszkańcom brakuje tu m.in. żłobków, szkół i przedszkoli, które są cały czas budowane, ale których wciąż jest niewystarczająco. Jak na lekarstwo jest też miejsc, w których tego typu usługi społeczne w ogóle mogą powstawać, a jeśli istnieją – są często zarządzane przez spółki skarbu państwa. Sen z powiek na Odolanach spędzają także funkcjonujące w pobliżu piaskarnie i betoniarnie, do których kursują codziennie dziesiątki, jak nie setki hałaśliwych ciężarówek. Przebudowa ul. Jana Kazimierza oraz planowany remont ul. Ordona mają za zadanie rozwiązać część problemów, które zgłaszają tutejsi mieszkańcy.

 – Ta przebudowa to kolejny znak nadchodzących dobrych zmian transportowych na Odolanach. Przypominam, że zaawansowana jest już budowa trasy tramwajowej na ulicy Kasprzaka. W przygotowaniu jest też zapowiadany projekt przebudowy ulicy Ordona – twierdzi Michał Olszewski. 

Węższe jezdnie, nowe drzewa i droga dla rowerów 

Ulica ma przejść prawdziwą, jakościową zmianę. Ma być bardziej zielono, funkcjonalnie oraz bezpieczniej. Wygląd ulicy ma zostać dostosowany do zmian, jakie w ostatnich latach przeszły Odolany, przekształcając się z terenów przemysłowych w mieszkalne. 

Na całej długości ulicy Jana Kazimierza zostanie przebudowana jezdnia, chodniki oraz zjazdy na posesje. Po północnej stronie powstanie droga dla rowerów. Miejsca postojowe zostaną wyznaczone w zatokach parkingowych. Bezpieczniej mają mieć piesi, którzy zyskają przejścia dla pieszych o szerokości 2,5 m z tzw. azylami, czyli charakterystycznymi wysepkami na środku. Przejścia będą też specjalnie doświetlone. Wymienione zostaną wszystkie latarnie, które po przebudowie świecić będą jasnym, LED-owym światłem. 

Podczas konsultacji społecznych dotyczących zmian na Jana Kazimierza, mieszkańcy mocno zwracali uwagę na potrzebę pojawienia się nowej zieleni. Podczas konferencji prasowej, radna miasta Renata Niewitecka, przewodnicząca komisji ochrony środowiska potwierdziła, że prośby mieszkańców zostały spełnione. 

- Będziemy mieli posadzonych 250 dodatkowych drzew: platany klonolistne, lipy drobnolistne oraz klony pospolite. Jeśli chodzi o pas zieleni, powiększymy go do 22 tys. m. kw. Będą to byliny, krzewy oraz łąki kwietne. Jestem przekonana, że mieszkańcom będzie w tej przestrzeni bardziej przyjaźnie, że zieleń wyciszy hałas oraz że będziemy mieli czystsze powietrze. – tłumaczyła radna. 

Wizualizacja przebudowy ul. Jana Kazimierza. Fot. Zarząd Dróg Miejskich

Budowa drogi tymczasowej. Został wprowadzony zakaz zatrzymywania 

Pierwsze prace polegają na wybudowaniu tymczasowej drogi, która umożliwi dojazd do posesji podczas przebudowy ulicy. Wygrodzone zostały zatoki postojowe, chodniki i fragmenty zieleńców wzdłuż budynku Jana Kazimierza 61, po obu stronach na wysokości nr 5 i po parzystej stronie ulicy – pomiędzy Studzienną a Hubalczyków. Na całym obszarze robót obowiązuje zakaz zatrzymywania się z informacją o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, budowa drogi tymczasowej umożliwia także frezowanie nawierzchni ul. Jana Kazimierza. Równocześnie budowane będzie odwodnienie i chodniki po stronie południowej oraz nowe oświetlenie. W tym etapie prac pomiędzy Hubalczyków a Studzienną obowiązywać będzie jeden kierunek ruchu. Zmieniona organizacja ruchu będzie obowiązywała przez około dwa miesiące.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u