Lista podwórek, na których można zaparkować jedynie z identyfikatorem mieszkańca systematycznie wydłuża się. Przeprowadzony w 2018 r. pilotaż na przeciążonych samochodami podwórkach okazał się sukcesem. Teraz programem zostaną objęte kolejne dwa obszary, o które zabiegali mieszkańcy.
Wiosną tego roku, parkowanie na drogach wewnętrznych przy Esperanto 16A oraz Sokołowskiej 10 dozwolone będzie jedynie dla tych, którzy będą posiadać specjalny identyfikator wydany przez ZGN Wola. Ten drugi obszar obejmie także budynki przy ulicy Syreny: 9, 11,13,13A i 13B. Po wprowadzeniu zmian, objęte programem parkowania dla ich mieszkańców będą 34 podwórka.
Pilotaż programu rozpoczął się w 2018 roku na Muranowie. O jego wprowadzenie zabiegali mieszkańcy oraz miejscowi społecznicy, którzy monitorowali cały proces. Zwracali uwagę na problem parkujących na podwórkach aut, których było zwyczajnie za dużo. Drogi wewnętrze były często nieprzejezdne, co powodowało problemy z dojazdem śmieciarek po odbiór odpadów. Na podwórkach zostawiali swe auta nie tylko mieszkańcy sąsiednich bloków, ale także ci, którzy chcieli uniknąć opłaty za parkowanie na ulicy, pracując w pobliskich biurach, czy przyjeżdzając załatwić sprawę w sądzie.
Wprowadzenie takich stref z identyfikatorami okazało się strzałem w dziesiątkę. W kolejnym, 2019 roku do programu dołączyło 5 dodatkowych obszarów. Ogromna ilość zgłoszeń sprawiła, że w 2020 roku program rozszerzony został aż o 17 takich obszarów, a 2021 rok zamknięto z 6 nowymi lokalizacjami. Podobne programy, inspirowane tym wprowadzonym na Woli zaczęły funkcjonować też w innych dzielnicach, m.in. w Śródmieściu oraz na Ochocie.
Problem narasta w innych częściach dzielnicy
Teraz, wraz z dalszym rozwojem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Woli i otwieraniem kolejnych stacji metra problem zastawionych autami podwórek narasta.
- Wielu dojeżdżających na Wolę kierowców w obliczu konieczności uiszczenia zapłaty za parkowanie w SPPN wybiera parkowanie na podwórkach, często w miejscach zupełnie do tego nieprzystosowanych jak chodniki czy tereny zielone. Zdarza się, że samochody pozostawione na cały dzień blokują wyjazd z garaży czy drogę pożarową. Dlatego na osiedlach objętych programem pojawiają się wyznaczone miejsca postojowe dostępne tylko dla osób z identyfikatorem – tłumaczy Adam Matusik, radny Woli.
Identyfikator mogą otrzymać osoby, które m.in.:
• posiadają meldunek w obrębie danego podwórka,
• posiadają tytuł prawny do nieruchomości znajdującej się w obrębie danego podwórka,
• prowadzące działalność gospodarczą i posiadające tytuł prawny do lokalu.
Wnioski o wydanie identyfikatorów można składać w Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Wola przy ulicy Bema lub właściwym terytorialnie Terenowym Zespole Obsługi Mieszkańców: TZOM Ogrodowa ul. Ogrodowa 28/30, TZOM Nowolipki ul. Nowolipki 16, TZOM Młynów ul. Wawelberga 15 lub TZOM Koło ul. Ciołka 33. Wydanie identyfikatora jest bezpłatne.
Fot. główna - SOS dla podwórek na Muranowie
Napisz komentarz
Komentarze