Sprawdź jakie wydarzenia odbęda się na Woli.
Teatr Dojrzały – spektakl „Teatr Amatorski” – krotochwila Michała Bałuckiego w dwóch aktach
Historia rozgrywa się w urokliwym miasteczku powiatowym, do którego przybywa inżynier, człowiek zamożny i na stanowisku. Burmistrzowa Agata dostrzega w nim idealnego kandydata na męża dla swojej uroczej córki, Dorci. Postanawia więc zorganizować teatr amatorski, mający na celu zbliżenie młodych do siebie. Czy intryga burmistrzowej zakończy się sukcesem? Zwłaszcza że sędzia, przyjaciel burmistrza, również stara się o względy panny Dorci.
To spektakl działającego przy Wolskim Centrum Kultury Teatru Dojrzałego. "Teatr Amatorski" to nie tylko widowisko pełne pasji, ale także głębokie spojrzenie na ludzi, którzy wkładają w swoje role całe serce i emocje. Przygotowując ten spektakl, aktorzy-amatorzy z Teatru Dojrzałego tworzą nie tylko tekst, ale także kostiumy, muzykę i scenografię. Każda próba to kolejna warstwa odkrywanych uczuć, które ubierają postacie w barwne kolory i autentyczną złożoność.
Kiedy? – Czwartek, 15 czerwca o godz. 19.00
Gdzie? – Wolskie Centrum Kultury
NEPAL/Poznajmy się / Let’s get to know each other
Podczas spotkania będziemy mieli okazję zgłębić tajniki nepalskiej kultury i tradycji. Panie Elżbieta podzieli się swoimi doświadczeniami z podróży, odkrywając nie tylko malownicze krajobrazy, ale także fascynujące historie i ludzi, których spotkała w trakcie swoich wypraw.
Aby jeszcze bardziej wczuć się w atmosferę Nepalu, będziemy mieli okazję podziwiać ekspozycję obrazów inspirowanych tym magicznym miejscem, które zostały stworzone przez samą Panią Elżbietę. Obrazy te przeniosą nas w góry i ożywią naszą wyobraźnię.
Nie zabraknie również smakowych przyjemności. Podczas spotkania będziemy mieli okazję poznać tajniki nepalskiej kuchni i skosztować ichnej herbaty. To doskonała okazja, aby doświadczyć nie tylko piękna krajobrazów, ale także bogactwa kulinarnego tego regionu.
Elżbieta Wichrowska-Janikowska jest cenioną autorką wielu podróżniczych książek, w tym jednej poświęconej właśnie Nepalowi. Jej pasja do podróży i niezwykłe spojrzenie na świat sprawiają, że spotkanie z nią to niepowtarzalna okazja do odkrywania nowych horyzontów i inspirujących historii.
Kiedy? – Sobota, 17 czerwca o godz. 16.00
Gdzie? - ulica Wolska 46/48
Skwer Rzeźby: Black Metal dla dorosłych // Karolina Pawelczyk
Podczas tych warsztatów przenikniemy ideą Biennale rzeźby w metalu, aby odkryć potencjał ukryty w metalowych odpadach i stworzyć z nich niezwykłe rzeźby.
Celem jest nie tylko tworzenie dzieł artystycznych, ale także eksploracja możliwości, jakie daje nam trzeci wymiar. Powstałe podczas warsztatów rzeźby zostaną zeskanowane w technologii 3D, aby stworzyć fascynującą wystawę w wirtualnej rzeczywistości. To niepowtarzalna okazja, aby doświadczyć sztuki w nowoczesnym kontekście i zobaczyć, jak metalowe odpady przeradzają się w wizualne arcydzieła.
Warsztaty poprowadzi artystka wizualna, Karolina Pawelczyk, która posługuje się różnymi środkami wyrazu, takimi jak wideo, rzeźba, dźwięk i inne media.
Aby wziąć udział w warsztatach, należy zgłosić się na adres e-mail: [email protected]. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Kiedy? – Sobota, 17 czerwca o godz. 15.00
Gdzie? – Męska Szopa w Wolskim Centrum Kultury
Spacer po tzw. dużym getcie & zwiedzanie wykopalisk przy dawnej Milej 18
Przygotuj się na niezwykłą wędrówkę po terenie tzw. dużego getta w Warszawie, gdzie historie życia, walki i zagłady getta warszawskiego ożyją przed nami. Poprowadzi nas doświadczona przewodniczka miejska, historyczka i dziennikarka - Masza Makarowa, znana ze swojego bloga "Warszawa na pamięć".
Podczas spaceru odkryjemy, że na terenie getta niewiele pozostało z dawnych budynków czy murów. Jednak nasze spojrzenie na przeszłość będzie kształtować seria pomników, które opowiedzą nam historię tego miejsca w różnych okresach. Przewodniczka przybliży nam, jak zmieniała się pamięć Warszawy o getcie, podczas gdy razem będziemy przemierzać te ulice, które kiedyś tętniły życiem.
W trakcie naszej wędrówki dotrzemy również do miejsca wykopalisk archeologicznych, które latem 2022 roku były badane przez naukowców z Muzeum Getta Warszawskiego. To fascynujące znalezisko na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Miłej i Dubois ukrywa wiele tajemnic, które Masza Makarowa z pewnością odkryje przed nami.
W trakcie naszej podróży po obszarze tzw. dużego getta, usłyszymy niezwykłe historie. Poznamy trasę, którą oddziały niemieckie przemaszerowały rankiem 19 kwietnia 1943 roku i które miejsca zaskoczyły powstańców i powstanki. Masza Makarowa wskaże nam, gdzie kiedyś znajdowała się ulica Nalewki i dlaczego obecnie nie ma jej w tym miejscu. Zajmiemy się również zagadką zniknięcia ulicy Gęsiej. Zatrzymamy się również przy bunkrze przy ulicy Miłej 18, gdzie w maju 1943 roku miały miejsce ważne wydarzenia.
Podczas naszego spaceru, Masza podzieli się z nami informacjami o dwóch pomnikach poświęconych bojownikom i bojowniczkom getta warszawskiego. Dowieziemy się, dlaczego warto zwracać uwagę na tylną stronę tych upamiętnień. Opowie nam również o tragicznych wydarzeniach latem 1942 roku, kiedy setki tysięcy warszawskich Żydów zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince.
Nie zabraknie również historii bohaterstwa, takiej jak ta o lekarce Szpitala im. Bersohnów i Baumanów, która wraz z innymi medykami podjęła dramatyczną decyzję o otruciu małych pacjentów, aby ocalić ich przed wywózką.
W trakcie spaceru Masza Makarowa poprowadzi nas również wzdłuż zabytkowego ogrodzenia, pokaże przedwojenne studzienki i słupy trakcyjne, które są niemymi świadkami historii getta warszawskiego.
Dołącz do naszej niezwykłej podróży przez historię getta warszawskiego, gdzie tajemnice przeszłości odkryje przed nami pasjonatka historii, Masza Makarowa. Zanurz się w atmosferze przeszłości i poznaj tę niezwykłą część Warszawy.
Kiedy? – Niedziela, 18 czerwca o godz. 12.00
Gdzie? - Miejsce zbiórki: pomnik granic getta przy wejściu do Ogrodu Krasińskich (przystanek tramwajowy Muranów)
Napisz komentarz
Komentarze