Przez cały maj w Warszawie odbywają się lokalne wydarzenia wokół tzw. Dnia Sąsiada, który wypada dzisiaj, 26 maja. W tę sobotę przez Muranów przejdzie pierwsza w historii Smocza Parada, która nawiązuje do lokalnego nazewnictwa i jest tutejszym pomysłem na wspólne spędzenie Dnia Sąsiada.
Dzień Sąsiada to święto obchodzone na całym świecie, a jego celem jest wspólne spędzanie czasu przez sąsiadki i sąsiadów. Świętować można przy sąsiedzkim stole, wspólnie dbając o osiedlową zieleń czy organizując wyprzedaż garażową. W tym roku na Woli sąsiedzi skupieni wokół Partnerstwa Przepis na Muranów w ramach Dnia Sąsiada postanowili zorganizować... paradę! Ruszy ona 27 maja (sobota) o godz. 12 spod Przedszkola nr 269 przy ul. Smoczej 22 w Warszawie, a jego uczestnicy spacerować będą ul. Smoczą w towarzystwie smoka i orkiestry dętej. Wielki, chiński smok, który będzie nadawał tempa paradzie, co roku jest jedną z głównych atrakcji Orszaku Trzech Króli, lecz w tym roku zagości także na Muranowie.
Sam pomysł Smoczej Parady nawiązuje do lokalnej historii i "zwierzęcego" nazewnictwa z XIX. w., kiedy to na Muranowie zostały wytyczone i nazwane m.in. ulice Smocza, Pawia, Dzika czy Kacza. Ulica Smocza, dziś spokojna i przyjazna, nie zawsze taka była. W przeszłości krążyły wokół niej legendy, nazywano ją nawet Diabelską Drogą. Do tego iście baśniowego charakteru odwołują się pomysłodawcy, którzy zachęcają wszystkich do przebrania się za smoki i przygotowania własnych ozdób. Zapowiada się barwny korowód, który będzie cieszył oczy, ale również uszy przechodniów. Podczas parady przygrywać będzie bowiem Brass Federacja. Mowa o zespole dętym, który trąbi i bębni muzykę inspirowaną Nowym Orleanem we współczesnym ujęciu. W zeszłym roku ich muzyka rozbrzmiewała podczas Finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, ale niezwykle utalentowani muzycy grywają często podczas wydarzeń ulicznych.
Orszak Trzech Króli. Ten Smok powędruje w najbliższą sobotę na Wolę | Fot. Damian Kujawa
Upiecz ciasto, przygotuj lemoniadę. Przepis na świętowanie
Ale sąsiedzka parada to tylko preludium do wspólnego świętowania, które na Muranowie zorganizowano w ramach Muranowskiego Dnia Sąsiada.
– Przy dźwiękach orkiestry Smocza Parada przejdzie na podwórko przy ul. Miłej 22, gdzie zaplanowaliśmy wiele ciekawych aktywności – mówi Marek Ślusarz, przedstawiciel Partnerstwa Przepis na Muranów i prezes zrzeszonej w nim Fundacji Jeden Muranów.
O godz. 13 wystąpi tam Klaun Kluseczka ze swoim cyrkowym show. Jego pokazy zawierają elementy iluzji, żonglerki, ekwilibrystyki oraz akrobatyki. Kluseczka do sztuki cyrkowej podchodzi poważnie, a jego występy bawią zarówno dzieci, jak i dorosłych. O godz. 15 będzie można zagrać w tradycyjne gry i zabawy. Podwórkowe: klasy, zbijaka, przeciąganie liny oraz wiele innych. Będą też animacje i wspólne fotki.
Co można zrobić, żeby dołożyć swoją cegiełkę do przygotowania święta? – Upiec ciasto, przygotować lemoniadę czy przynieść przekąski na wspólny, sąsiedzki stół – mówi Marek Ślusarz. – Można też przygotować maskę, przebrać się lub wykonać ozdobę czy inny element na Smoczą Paradę, pomóc m.in. w wyniesieniu stołów, leżaków i krzeseł, a przede wszystkim porozmawiać z sąsiadem i sąsiadką i zaprosić ich na wydarzenie. Na tym zależy nam najbardziej! - dodaje.
fot. Przepis na Muranów
"Wielkie sprawy zaczynają się od drobnych działań"
Oficjalny Europejski Dzień Sąsiada obchodzony jest w tym roku w piątek 26 maja. Stołeczny ratusz zachęca mieszkańców i mieszkanki do spotkań przez cały maj.
- Czasem myślimy o Polsce wielkimi słowami: społeczeństwo obywatelskie, wspólnota narodowa. Pamiętajmy, że wielkie sprawy zaczynają się od drobnych działań. Budowanie więzi społecznych rozpoczyna się na samym dole – na klatce schodowej, na podwórku – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu. – Dlatego pomagamy sąsiadom w zorganizowaniu wspólnego świętowania. W maju przypada Europejski Dzień Sąsiada, my zachęcamy do organizowania sąsiedzkich wydarzeń przez cały miesiąc. Pamiętamy przy tym: miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania. - dodaje.
W ubiegłym roku w Warszawie zorganizowano ponad 70 sąsiedzkich wydarzeń. We wszystkich dzielnicach odbyły się większe i mniejsze spotkania, dzięki którym można było poznać swoich sąsiadów, wspólnie zjeść coś przed blokiem, zatańczyć, wyjść poza często mrukliwe „Dzień dobry”. Wśród zrealizowanych inicjatyw odbyło się m.in. szydełkowanie wspólnego szalika, wspólnie namalowany mural, ukrywanie-odnajdowanie-malowanie kamieni, wspólne gotowanie albo piknik.
Dzień Sąsiada to okazja także do poznania osób, które przebywają w Warszawie od niedawna. W stolicy mieszkają tysiące migrantów, przede wszystkim z Ukrainy, którzy współtworzą miasto. Maj to także miesiąc różnorodności społecznej, a uważność i otwartość na odmienne potrzeby, dostrzeżenie bogactwa różnych potencjałów może zacząć się właśnie w najbliższym sąsiedztwie.
- Sąsiedztwo jest ważne, warto je pielęgnować, bo gdy ludzie się poznają, to zwykle jest to początek czegoś fajnego – dodaje koordynatorka zeszłorocznych obchodów w Domu Kultury Zacisze na Targówku.
Dzień Sąsiada na Miłej, rok 2022. Fot. Jeden Muranów
Napisz komentarz
Komentarze