Prace nad nowymi stacjami II linii metra na Woli i Bemowie dobiegają końca. Mieszkańców czeka transportowa rewolucja. ZTM prezentuje propozycje zmian i zbiera opinie mieszkańców.
Nieoficjalnie, według informacji zdobytych przez 'Gazetę Stołeczną' pierwsi mieszkańcy skorzystają z nowych stacji II linii metra Ulrychów i Bemowo już 11 czerwca. Po trzech latach budowy, nowy odcinek metra wyraźnie skróci dojazd do Śródmieścia i na Pragę. Jak przekonuje Warszawski Transport Publiczny, oprócz wolan dogodniejszą przesiadkę do metra zyskają również mieszkańcy osiedli w zachodniej części miasta, a także aglomeracji, m.in. Starych Babic i Leszna.
Wraz z otwarciem stacji zakończą się utrudnienia w ruchu drogowym, które zmuszały do niedogodnych objazdów i były uciążliwe zarówno dla kierowców, rowerzystów, jak i pieszych. To niewątpliwie moment, na który mieszkańcy czekają z niecierpliwością już od dawna. Niemniej jednak, obecność metra oznacza prawdziwą rewolucję w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, a w szczególności sieci autobusowej. Miasto musi wykorzystać szansę, by usprawnić transport tak, aby był jak najbardziej optymalny dla większości pasażerów.
"Wolę bezpośredni, spóźniający się autobus, niż podróżować z przesiadkami"
Wzdłuż ul. Górczewskiej mają zostać tylko dwie linie autobusowe. 22 marca ZTM przedstawił proponowane przez siebie zmiany. W sumie 18 linii autobusowych kursujących po Bemowie lub do niego dojeżdzających ma mieć zmienione trasy. Często są to zmiany bardzo rewolucyjne, tak jak w przypadku linii 109, która zupełnie zniknie z Woli i będzie kursować miedzy Emilii Plater a Torwarem. Podobnie linia 171 - stanie się bemowską linią lokalną, zapewniającą połączenie między Os. Górczewska a Chomiczówką. Likwidacja lub zmiana części tras jest nieunikniona, ponieważ zdecydowana część pasażerów w podróży do centrum wybierze metro, które będzie najszybszą formą transportu.
Niemniej jednak metro nie zapewnia wielu lokalnych i bezpośrednich połączeń, co podkreślają mieszkańcy podczas konsultacji społecznych. Seniorzy lub matki z dziećmi zdecydowanie chętniej skorzystają z autobusu, którym dojadą prosto do celu bez zbędnych przesiadek, a metro ma za zadanie wzbogacać komunikacyjną ofertę, a nie zabierać części mieszkańców dogodne dla nich połączenia - słyszymy podczas spotkań z urzędnikami, które obfitują w wiele głosów niezadowolenia. Także w mediach społecznościowych pojawiły się petycje w tej sprawie, m.in. o pozostawienie linii 171 i 190 bez zmian.
Szczegółowe informacje nt. zmiany tras znajdziecie tutaj: https://www.ztm.waw.pl/konsultacje/nowe-stacje-konsultacje-spoleczne-zmian-w-komunikacji/#bemowo
Będzie dyskusja w wolskim 'Współdzielniku', można też zabrać głos mailowo
Miejscy urzędnicy zapraszają na otwarte spotkania konsultacyjne w dzielnicach, które w największym stopniu zostaną objęte zmianami w komunikacji. Spotkania mają formę dyskusji przy stolikach oraz zbierania opinii i wniosków od mieszkańców przez specjalistów z Zarządu Transportu Miejskiego. Niestety, z niewiadomych względów na początkowej liście lokalizacji spotkań zabrakło Woli, co spotkało się z reakcją wolskiego ratusza, który zawnioskował o zorganizowanie dodatkowego spotkania we "Współdzielniku" - filii Wolskiego Centrum Kultury.
ZTM przyjął propozycję dzielnicy, w związku z tym 25 kwietnia w godzinach 17.00 - 20.00 odbędzie się tam spotkanie dla mieszkańców Woli. Po prezentacji planowanych zmian będzie miejsce na uwagi.
- Początkowo konsultacje miały się odbywać jedynie w sieci i w sąsiedztwie nowych stacji metra. Jednak do Urzędu Dzielnicy Wola wpłynęło wiele skarg, by zorganizować również spotkanie w miejscu dostępnym dla mieszkańców całej dzielnicy. Cieszę się, że udało się w tak krótkim terminie zorganizować to spotkanie - wyjaśnia Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Woli
Osoby, które nie zdążą, albo z jakichś powodów nie mogą przyjść na konsultacje do "Współdzielnika" mogą swoje wnioski składać do 7 maja na adres [email protected], lub wybrać się na spotkanie 13 kwietnia w Ośrodku Kultury Arus przy ul. Traktorzystów 14 w godz. 17.00 - 20.00. Pierwsze konsultacje odbyły się w internecie już 22 marca 2022 r., a ich zapis jest cały czas dostępny pod adresem: shorturl.at/fwQ34.
W czerwcu ZTM przedstawi wypracowane z mieszkańcami propozycje zmian w WTP, które będzie wdrażał po uruchomieniu nowych odcinków metra.
Napisz komentarz
Komentarze