Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 06:54
Reklama

Młode sokoły zaobrączkowane. Przed nimi nauka latania

Cztery młode sokoły, które wykluły się 3 tygodnie temu na dachu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, zostały oficjalnie zaobrączkowane we wtorek.

Ptaki otrzymały także imiona: Hetman, Prezes, Iwo i Wuzetka. To kolejne potomstwo pary sokołów, która regularnie gniazduje na 45. piętrze pałacu.

Franek i Giga, para sokołów, ponownie doczekała się młodych. Ptaki od kilku lat zamieszkują szczyt Pałacu Kultury i Nauki, a pod koniec kwietnia wykluły się cztery pisklęta. Trzytygodniowe sokoły zostały uroczyście zaobrączkowane we wtorek, a także otrzymały imiona.

Podczas obrączkowania młode ptaki były trochę zestresowane, ale odważnie przeszły przez ten proces. Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół", wyjaśnił: "Obrączkujemy sokoły w celu monitorowania ich zachowań oraz pochodzenia ptaków lęgowych w naszych znanych gniazdach". Pisklęta zostały zaopatrzone w po jednej obrączce na każdą nogę - niebieską i żółtą, co wskazuje, że są dzikimi ptakami miejskimi. Obrączki posiadają także indywidualne grawerunki, które pozwalają zidentyfikować każdego osobnika.

Zanim wylecą trenują lot

Młode sokoły są już na tyle duże, że można rozróżnić ich płeć, ale wciąż za małe, aby latać. "Przez pierwszy tydzień przed wylotem, ćwiczą skrzydła, mocno nimi trzepoczą i unoszą się. Mają możliwość trenowania na rynnie wokół pałacu. Potem następuje próba lotu, zwykle wraz z wiatrem. To albo udany lot, po którym wracają na poręcz, albo lądowanie na pobliskim budynku. Czasami musimy je wydostać z sieci znajdującej się poniżej" - podzielili się pasjonaci przyrody z grupy FalcoFani, którzy opiekowali się pisklakami podczas ceremonii. Młode powinny nauczyć się latać w ciągu kolejnych 3 tygodni.

Sokoły to ptaki drapieżne, które żywią się mięsem, najczęściej innych ptaków. Gatunek ten potrafi w locie nurkowym osiągnąć prędkość nawet do 320 km/h. Wąskie i długie skrzydła umożliwiają im zręczny i szybki lot. Sokoły zamieszkują wszystkie kontynenty poza Antarktydą.

(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama