Warszawa i Muzeum Powstania Warszawskiego kontynuują wspólną inicjatywę „Korzenie Pamięci” poprzez zasadzenie 19 nowych drzew w parku Powstańców na Woli. To symboliczne drzewa mają przypominać o bohaterach z 1944 roku.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o Powstańcach, którzy zostali upamiętnieni,
- o akcji "Korzenie Pamięci".
W sobotę, 13 maja, odbyła się uroczystość upamiętniająca kolejnych 19 Powstańców w ramach akcji „Korzenie Pamięci”. Wydarzeniu towarzyszyło uczestnictwo rodzin bohaterów.
Przy każdym z zasadzonych drzew, które obejmują klony i jesiony, umieszczono tabliczki z nazwiskiem konkretnego Powstańca. Ich historie zostały opowiedziane w ramach tego projektu dzięki udziale potomków, którzy zgłosili się i zarejestrowali swoje wspomnienia o swoich przodkach.
Korzenie pamięci to nie tylko akcja sadzenia drzew
-To wyjątkowy projekt, bo łączy teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Cały realizowany program to emanacja szacunku do ludzi z przeszłości, tego co przekazali kolejnym pokoleniom. Jesteśmy wdzięczni rodzinom powstańców i powstanek, za to że nie tylko dbają o ich pamięć, ale także dzielą się z nami tymi historiami. Bo ważne jest, żeby jednak wyciągać wnioski z przeszłości, przypominać jak tragiczne w skutkach są wojna i nienawiść - podkreśliła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy, podczas sobotniej uroczystości.
„Korzenie Pamięci” to nie tylko posadzenie drzew, ale także seria inicjatyw mających na celu budowanie społeczności potomków Powstańców Warszawskich. Inicjatywa ta obejmuje rozmowy z rodzinami, cykliczne odsłanianie tablic oraz coroczne spotkania dla rodzin Powstańców. O wszystkim tym opowiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.
Obecność na tej uroczystości jest wyrazem troski o dziedzictwo swoich przodków, którzy byli Powstańcami Warszawskimi. Dzisiaj odsłaniamy tabliczki, nadając symbolicznie imię Powstańca czy Powstance – drzewu. Drzewa żyją dłużej niż ludzie, a my pragniemy, aby pamięć o Powstańcach trwała dłużej i pomagała nam w naszym codziennym życiu.
Lista uhonorwanych Powstańców
Na liście uczestników Powstania Warszawskiego uhonorowanych 13 maja 2023 roku, wraz z obecnymi na uroczystości większością potomków, znaleźli się m.in. Stefan Bałuk ps. Kubuś - dziadek Stanisława Zaborowskiego, Hanna Maria Zawadzka-Dziarska ps. Jędrek - matka Hanny Dziarskiej, Stefan Czyżewski ps. Kajtek – ojciec Marii Czyżewskiej-Rusin i Bohdana Czyżewskiego, Zofia Kowalewska ps. Zosia oraz Aleksander Kowalewski ps. Longinus – rodzice Anny Skarżyńskiej, Włodzimierz Wnuk ps. Wacek – ojciec Joanny Wnuk-Nazarowej, Stefania Paszkowska ps. Nina – babcia Moniki Manghi, Olgierd Sawicki ps. Konrad – bliski Zuzanny i Tytusa Sawickich, Halina Anna Marek ps. Nana – babcia Dominika Senkowskiego, Jerzy Wiszniewski ps. Poleski – dziadek Katarzyny Bizoń, Halina Maria Kifer-Pomykalska ps. Kropelka – matka Małgorzaty Stańczyk, Rodzina Konarskich (świadkowie Rzezi Woli) - bliscy Jerzego Łąpiesia, Edward Gula ps. Wicher - dziadek Beaty Brzezińskiej-Kołodziejskiej, Leszek Tadeusz Szaroń ps. Szczęsny - dziadek Roberta Makowskiego, Aleksander Lubarski ps. Dryświaty - brat Marka Axentowicza, Alicja Faron-Przybylska ps. Iwa – siostra Małgorzaty Szczawińskiej, Barbara Zak-Kalinowska ps. Tancred - matka Rafała Kalinowskiego, Eugenia Kowalczyk ps. Nulka – babcia Bartosza Brażewicza-Dosiółko, Waldemar Zygmunt Pański ps. Rączka - ojciec Jolanty Bystrzejewskiej oraz dziadek Karoliny Bystrzejewskiej, Stefania Krupa-Kołakowska ps. Mama oraz Antoni Kołakowski ps. Tolek – rodzice Alicji Kęszyckiej.
Akcja "Korzenie Pamięci" jest kontynuowana. Każdy potomek Powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.1944.pl/artykul/korzenie-pamieci-.-ankieta-czlonka-rodzin,5134.html, zostanie zaproszony na wywiad. Kolejnym etapem będzie posadzenie drzewa upamiętniającego Powstańca Warszawskiego. Dotychczas w parku na Woli znajduje się już 59 drzew, które honorują bohaterów.
Wywiady z potomkami Powstania są dostępne na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na muzealnym kanale na YouTube: www.youtube.com/1944pl.
Akcja "Korzenie Pamięci" to nie tylko inicjatywa jednorazowa, ale długotrwały proces budowania społeczności potomków Powstańców Warszawskich. Jej celem jest nie tylko zachowanie pamięci o bohaterach, ale także propagowanie wartości, które reprezentowali. Poprzez rejestrację rozmów z rodzinami Powstańców, odsłanianie tablic oraz organizację corocznych spotkań, inicjatywa ta umożliwia przekazywanie historii i doświadczeń kolejnym pokoleniom.
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza wszystkich potomków Powstańców do wypełnienia ankiety dostępnej na ich stronie internetowej, aby wziąć udział w tym ważnym projekcie. Wywiady z rodzinami będą kontynuowane, a kolejne drzewa będą sadzone, aby uczcić bohaterów i zapewnić trwałą pamięć o nich.
Żeby dowiedzieć się więcej o historiach Powstańców oraz śledzić rozmowy z ich rodzinami, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz kanału YouTube: www.youtube.com/1944pl.
Przeczytaj również: Zbigniew Rylski skończył 100 lat. Powstaniec warszawski, żołnierz Batalionu Parasol, uczestnik obrony Pałacyku Michla i cmentarzy wolskich
Podpułkownik Zbigniew Rylski urodził się 23 stycznia 1923 roku w Lidzie na terenie obecnej Białorusi, a jego wojennym pseudonimem była “Brzoza”. Podczas powstania warszawskiego brał udział m.in. w zdobywaniu kompleksu szpitalnego na Czystem, obronie barykady, w wypadach rekonesansowych na ulice Długosza, Tyszkiewicza i na plac Opolski. Bronił także budynków przy ul. Górczewskiej oraz arterii W-Z (ul. Wolska na terenie pałacyku, młyna i magazynów Michlera). W tym roku świętujemy jego setne urodziny.
Napisz komentarz
Komentarze