Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 13:57

Trzecia edycja akcji „Korzenie Pamięci”: Upamiętnienie kolejnych 19 Powstańców Warszawskich

Warszawa i Muzeum Powstania Warszawskiego kontynuują wspólną inicjatywę „Korzenie Pamięci” poprzez zasadzenie 19 nowych drzew w parku Powstańców na Woli. To symboliczne drzewa mają przypominać o bohaterach z 1944 roku.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o Powstańcach, którzy zostali upamiętnieni,
  • o akcji "Korzenie Pamięci".

W sobotę, 13 maja, odbyła się uroczystość upamiętniająca kolejnych 19 Powstańców w ramach akcji „Korzenie Pamięci”. Wydarzeniu towarzyszyło uczestnictwo rodzin bohaterów.

Przy każdym z zasadzonych drzew, które obejmują klony i jesiony, umieszczono tabliczki z nazwiskiem konkretnego Powstańca. Ich historie zostały opowiedziane w ramach tego projektu dzięki udziale potomków, którzy zgłosili się i zarejestrowali swoje wspomnienia o swoich przodkach.

Korzenie pamięci to nie tylko akcja sadzenia drzew

-To wyjątkowy projekt, bo łączy teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Cały realizowany program to emanacja szacunku do ludzi z przeszłości, tego co przekazali kolejnym pokoleniom. Jesteśmy wdzięczni rodzinom powstańców i powstanek, za to że nie tylko dbają o ich pamięć, ale także dzielą się z nami tymi historiami. Bo ważne jest, żeby jednak wyciągać wnioski  z przeszłości, przypominać jak tragiczne w skutkach są wojna i nienawiść - podkreśliła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy, podczas sobotniej uroczystości.

„Korzenie Pamięci” to nie tylko posadzenie drzew, ale także seria inicjatyw mających na celu budowanie społeczności potomków Powstańców Warszawskich. Inicjatywa ta obejmuje rozmowy z rodzinami, cykliczne odsłanianie tablic oraz coroczne spotkania dla rodzin Powstańców. O wszystkim tym opowiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

Obecność na tej uroczystości jest wyrazem troski o dziedzictwo swoich przodków, którzy byli Powstańcami Warszawskimi. Dzisiaj odsłaniamy tabliczki, nadając symbolicznie imię Powstańca czy Powstance – drzewu. Drzewa żyją dłużej niż ludzie, a my pragniemy, aby pamięć o Powstańcach trwała dłużej i pomagała nam w naszym codziennym życiu.

Lista uhonorwanych Powstańców

Na liście uczestników Powstania Warszawskiego uhonorowanych 13 maja 2023 roku, wraz z obecnymi na uroczystości większością potomków, znaleźli się m.in. Stefan Bałuk ps. Kubuś - dziadek Stanisława Zaborowskiego, Hanna Maria Zawadzka-Dziarska ps. Jędrek - matka Hanny Dziarskiej, Stefan Czyżewski ps. Kajtek – ojciec Marii Czyżewskiej-Rusin i Bohdana Czyżewskiego, Zofia Kowalewska ps. Zosia oraz Aleksander Kowalewski ps. Longinus – rodzice Anny Skarżyńskiej, Włodzimierz Wnuk ps. Wacek – ojciec Joanny Wnuk-Nazarowej, Stefania Paszkowska ps. Nina – babcia Moniki Manghi, Olgierd Sawicki ps. Konrad – bliski Zuzanny i Tytusa Sawickich, Halina Anna Marek ps. Nana – babcia Dominika Senkowskiego, Jerzy Wiszniewski ps. Poleski – dziadek Katarzyny Bizoń, Halina Maria Kifer-Pomykalska ps. Kropelka – matka Małgorzaty Stańczyk, Rodzina Konarskich (świadkowie Rzezi Woli) - bliscy Jerzego Łąpiesia, Edward Gula ps. Wicher - dziadek Beaty Brzezińskiej-Kołodziejskiej, Leszek Tadeusz Szaroń ps. Szczęsny - dziadek Roberta Makowskiego, Aleksander Lubarski ps. Dryświaty - brat Marka Axentowicza, Alicja Faron-Przybylska ps. Iwa – siostra Małgorzaty Szczawińskiej, Barbara Zak-Kalinowska ps. Tancred - matka Rafała Kalinowskiego, Eugenia Kowalczyk ps. Nulka – babcia Bartosza Brażewicza-Dosiółko, Waldemar Zygmunt Pański ps. Rączka - ojciec Jolanty Bystrzejewskiej oraz dziadek Karoliny Bystrzejewskiej, Stefania Krupa-Kołakowska ps. Mama oraz Antoni Kołakowski ps. Tolek – rodzice Alicji Kęszyckiej.

Akcja "Korzenie Pamięci" jest kontynuowana. Każdy potomek Powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.1944.pl/artykul/korzenie-pamieci-.-ankieta-czlonka-rodzin,5134.html, zostanie zaproszony na wywiad. Kolejnym etapem będzie posadzenie drzewa upamiętniającego Powstańca Warszawskiego. Dotychczas w parku na Woli znajduje się już 59 drzew, które honorują bohaterów.

Wywiady z potomkami Powstania są dostępne na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na muzealnym kanale na YouTube: www.youtube.com/1944pl.

Akcja "Korzenie Pamięci" to nie tylko inicjatywa jednorazowa, ale długotrwały proces budowania społeczności potomków Powstańców Warszawskich. Jej celem jest nie tylko zachowanie pamięci o bohaterach, ale także propagowanie wartości, które reprezentowali. Poprzez rejestrację rozmów z rodzinami Powstańców, odsłanianie tablic oraz organizację corocznych spotkań, inicjatywa ta umożliwia przekazywanie historii i doświadczeń kolejnym pokoleniom.

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza wszystkich potomków Powstańców do wypełnienia ankiety dostępnej na ich stronie internetowej, aby wziąć udział w tym ważnym projekcie. Wywiady z rodzinami będą kontynuowane, a kolejne drzewa będą sadzone, aby uczcić bohaterów i zapewnić trwałą pamięć o nich.

Żeby dowiedzieć się więcej o historiach Powstańców oraz śledzić rozmowy z ich rodzinami, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz kanału YouTube: www.youtube.com/1944pl.

Przeczytaj również: Zbigniew Rylski skończył 100 lat. Powstaniec warszawski, żołnierz Batalionu Parasol, uczestnik obrony Pałacyku Michla i cmentarzy wolskich

Podpułkownik Zbigniew Rylski urodził się 23 stycznia 1923 roku w Lidzie na terenie obecnej Białorusi, a jego wojennym pseudonimem była “Brzoza”. Podczas powstania warszawskiego brał udział m.in. w zdobywaniu kompleksu szpitalnego na Czystem, obronie barykady, w wypadach rekonesansowych na ulice Długosza, Tyszkiewicza i na plac Opolski. Bronił także budynków przy ul. Górczewskiej oraz arterii W-Z (ul. Wolska na terenie pałacyku, młyna i magazynów Michlera). W tym roku świętujemy jego setne urodziny.

Korzenie-Pamieci-4_2023-fot.-UM-Warszawa

Korzenie-Pamieci-4_2023-fot.-UM-Warszawa

Korzenie-Pamieci-5_2023-fot.-UM-Warszawa

Korzenie-Pamieci-5_2023-fot.-UM-Warszawa

Korzenie-Pamieci_2023-fot.-UM-Warszawa-

Korzenie-Pamieci_2023-fot.-UM-Warszawa-

Korzenie-Pamieci-7_2023-fot.-UM-Warszawa

Korzenie-Pamieci-7_2023-fot.-UM-Warszawa

korzenie pamięci1

korzenie pamięci1

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u