Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 00:13
Reklama

Na Woli licea są przyjazne uczniom LGBTQ+. Tak wynika z najnowszego rankingu

Zestawienie powstało na podstawie ocen samych uczniów. W ich ocenie otwartość szkoły jest równie istotna co poziom nauczania.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o wynikach Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+,
- o tym co dla uczniów i uczennic jest ważne przy wyborze szkoły,
- o tym, jak wypadły w rankingu szkoły na Woli.

LO im. Jana Śniadeckiego znalazło się na drugim miejscu Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ uwzględniających stołeczne licea.

Najwyżej w rankingu warszawskim sklasyfikowano „Bednarską”. Drugie miejsce zajęło LO im. Jana Śniadeckiego, a trzecie Społeczne LO im. Pawła Jasienicy.

Na Woli jako szkoły przyjazne i zaangażowane LGBTQ+ znalazło się również LO im. Jacka Kuronia, które sklasyfikowano na 4 miejscu.

Poza pierwszą 10 w rankingu znalazło się LO im. Mikołaja Kopernika i prywatne LO im. Zuzanny Ginczanki.

Tegoroczny Ranking odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce, Prezydentów miast Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Świdnicy i Opola oraz marszałków województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.

Empatia, troska i otwartość. „To są wartości, których niestety w dalszym ciągu w polskiej szkole brakuje”

Twórcy rankingu, wyniki zaprezentowali w środę, 10 maja przed budynkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki. W trakcie konferencji rozstawiono planszę z hasłami takimi jak: empatia, troska, otwartość, sprawczość czy akceptacja.

 - To są wartości, których niestety w dalszym ciągu w polskiej szkole brakuje. Zamiast nakierowania wyłącznie na wyniki, musimy skupić się także na roli wychowawczej placówki. Młodzi ludzie będą się lepiej uczyć w miejscu, w którym mogą czuć się sobą. Dodatkowo, prawo oświatowe nakłada na szkoły obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Musimy je rozumieć zarówno jako bezpieczeństwo fizyczne oraz bezpieczeństwo psychiczne takie jak właśnie ochrona przed dyskryminacją – mówił w czasie wystąpienia Dominik Kuc, koordynator Rankingu.

W ramach rankingu spytano uczniów nie tylko o kwestie otwartości ich szkoły względem osób LGBTQ+, ale również o kluczowe kryterium, którym kierują się przy wyborze szkoły. Okazuje się, że otwartość szkoły, akceptująca atmosfera oraz troska o zdrowie psychiczne są tak samo ważne jak poziom nauczania danej szkoły.

Ponad jedna trzecia uczniów wciąż dostrzega brak akceptacji w szkole

Z odpowiedzi uczniów i uczennic wynika też, że 81 proc. wspiera społeczność LGBTQ+, lecz jednocześnie aż 35 proc. młodych ludzi dostrzega przejawy braku akceptacji w szkole.

Problem dostrzega Ewa Ulicz, mama czwórki dzieci, dla której wybór szkoły wspólnie z dziećmi był podyktowany przede wszystkim bezpieczeństwem psychicznym: – Jako rodzic wymagam, aby szkołą byłą bezpieczna dla każdego. Bezpieczna, czyli otwarta na różnorodność, ucząca empatii i szacunku, w której każdy czuje troskę i zrozumienie. Tam, gdzie akceptuje się młodzież ze społeczności LGBTQ+, tam dobrze będą się też czuć osoby z innych mniejszość związanych z pochodzeniem, sprawnością czy specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi. Nasze dzieci są różne ze względu na osobowość, talenty i umiejętności, tempo nauki czy predyspozycje i nie powinny odczuwać tej inności boleśnie. Powinny móc kształcić się środowisku dający poczucie podmiotowości, przynależności i sprawczości.

Rekrutacja do szkół średnich rusza w połowie maja, więc jest to dobra okazja, aby wziąć pod uwagę dodatkowe kryteria wyboru szkoły.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama