Zwiedzanie nieoczywistych miejsc, domówka w klimacie PRL’u i otwarcie Pokoju na Lato.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- idei Nocy Muzeów,
- o zaplanowanych atrakcjach na Woli,
- o wybranych atrakcjach w Warszawie.
Noc Muzeów to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych. Jest organizowana już po raz 19., a jej celem jest zachęcenie Polaków do odwiedzania wystaw. Dlatego tej jednej nocy muzea w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza całkowicie za darmo lub za drobną opłatą.
Noc Muzeów na Woli odbędzie się 13 maja
Przed nami Noc Muzeów. Sprawdzamy co wydarzy się w najbliższą sobotę na Woli. W nocy z piątku na sobotę otwarte będzie Muzeum Woli z wystawą "Kim Lee. Królowa Warszawy", która prezentuje postać najsłynniejszej warszawskiej drag queen. Wydarzenie to jest poświęcone sylwetce wykreowanej przez Andy’ego Nguyena, która stała się ikoną polskiej kultury queerowej. Kim Lee królowała na warszawskiej scenie przez niemal dwie dekady, aż do swojej śmierci w 2020 roku.
W ramach wystawy, goście Muzeum będą mieli możliwość uczestnictwa w nocnych oprowadzaniach oraz pokazie filmu "Piętro wyżej" w reżyserii Leona Trystana. Wszyscy zwiedzający będą mieli okazję zgłębić historię i wpływ tej wyjątkowej postaci na polską kulturę.
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza z kolei na coroczne wieczorne zwiedzanie ekspozycji stałej, które stanowi wyjątkową okazję, by przenieść się w czasie o 79 lat i poczuć atmosferę powstańczej Warszawy.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków prezentacji, Muzeum przybliża gościom źródło historyczne i eksponaty w niepowtarzalny sposób, poprzez multimedialną ekspozycję, która oddziałuje na zmysły obrazem, światłem i dźwiękiem.
Jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą, zwiedzający będą mieli również okazję podziwiać panoramę miasta z wieży widokowej.
Noc Muzeów na Woli będzie wyjątkowa przede wszystkim dlatego, że otwiera się Pokój Na Lato. W ramach warszawskiej premiery płyty "Dialog 2", wystąpi Łukasz L.U.C. Rostkowski oraz Orkiestra Rebel Babel Ensemble wraz z zaproszonymi gośćmi.
Przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia trwały kilka lat, a efektem jest materiał muzyczny, który powstał w ramach współpracy z artystami z całego świata. W trakcie koncertu, poza członkami orkiestry RBE, wystąpią również lokalni muzycy. Spotkają się tam dwie generacje artystów, którzy za pomocą muzycznego dialogu przedstawią skomplikowaną i przewrotną rzeczywistość współczesnego świata.
Koncert będzie miał formę show, w którym hip-hop, jazz oraz world music połączą się z efektami i sztuczkami cyrkowymi. Wydarzenie rozpocznie się muzyczno-cyrkową paradą.
Z kolei Wolskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie integracyjne "Domówka 40 lat później" w stylu PRL dla mieszkańców Warszawy. Podczas wydarzenia będzie można spróbować domowego, bezalkoholowego ponczu oraz przekąsek z tamtych czasów, a także bawić się przy muzyce lat 70-tych i 80-tych. Eksponowane będą opowieści na żywo, wspomnienia i historie związane z adresem Górczewska 15, a także z całą Kolonią Wawelberga i dzielnicą Wola. Duchowym patronem wydarzenia jest Stefan Karwowski, fikcyjna postać z popularnego serialu "Czterdziestolatek" stworzonego przez Jerzego Gruzę. Organizatorzy zachęcają uczestników do przyjścia w strojach nawiązujących do epoki PRL.
Będzie można również poznać historię warszawskiej gazowni, która powstała w latach 80-tych XIX wieku. Ekspozycja w Muzeum Gazowni podzielona jest na dwie części. W pierwszej z nich zwiedzający zobaczą oryginalne maszyny do produkcji gazu z węgla kamiennego oraz urządzenia do oczyszczania i tłoczenia go do miejskiej sieci. Druga część wystawy poświęcona jest Warszawie z początku XX wieku i pokazuje, jak gaz zmienił życie mieszkańców miasta. W trakcie zwiedzania, przewodnicy opowiedzą także o wolskich klimatach sprzed wieku.
Szczegółowy program Nocy Muzeów w Warszawie znajduje się tutaj.
Mnóstwo atrakcji, czyli na co można liczyć
Otwiera się także Centrum Nauki Kopernik i zachęca swoim ostatnim hitem: Robot Kopernik nigdy jeszcze nie uczestniczył w Nocy Muzeów. Z tej okazji przygotował specjalny program muzyczny i stworzył pierwszy na świecie zespół jazzowy z robotem humanoidalnym w składzie. Masz okazję posłuchać debiutanckiego występu tej grupy.
Z kolei Warszawa nie tylko przygotowała dla zwiedzających darmowe linie komunikacyjne, które mają dowieźć i odwieźć z muzeów, ale te trasy będą dodatkowo obsługiwane przez pojazdy zabytkowe.
News4Media/Gazeta Żoliborza
fot. Michał Szlaga / Muzeum Powstania Warszawskiego
Przeczytaj również: “Sztuka dostępna przez całą dobę”. Rozmawiamy o Galerii Witryna przy Płockiej z Moniką Horvath Skierś
Zamiast kolejnej reklamy, w witrynie na bloku przy ul. Płockiej 17 powstała wyjątkowa galeria sztuki. Z pracami artystów wychodzi wprost na ulicę – tam, gdzie dochodzi do spotkania z odbiorcą. O pomyśle na galerię, procesie powstawania sztuki oraz planach na przyszłość porozmawialiśmy z jej inicjatorką i kuratorką, Moniką Horvath – Skierś.
Napisz komentarz
Komentarze