Jedyna na Woli biblioteka, w której można wypożyczyć książki obcojęzyczne zmieniła lokal na trzy razy większy. Nowa siedziba mieści się na Muranowie przy ul. Nowolipki 21, w galeriowcu na przeciwko Parafii Św. Augustyna.
Nastąpiła przeprowadzka Wypożyczalnii Zbiorów Obcojęzycznych nr 115, zwanej też "Poliglotką". Mieszkanie o powierzchni 59 m2 przy ul. Nowolipie 20 zostało zamienione na wygodny lokal usługowy przy ul. Nowolipki 21 o powierzchni niemal trzykrotnie większej - 170m kwadratowych. Zwiększenie powierzchni użytkowej poprawiło znacząco komfort czytelników i pracowników. Oprócz nowoczesnego wnętrza z neonem i żywą kolorystyką biblioteka zyskała również przestronne sale z regałami i siedziskami do lektury. Nowopowstała czytelnia czasopism oraz sala warsztatowa - jak deklaruje urząd - pozwoli organizować zajęcia i kursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, projekcje filmów i inne wydarzenia związane z literaturą obcojęzyczną. Odmieniona filia Biblioteki Publicznej dostępna jest dla czytelników od 28 marca.
Co znajdziemy w Poliglotce?
W zbiorach Poliglotki znajduje się literatura w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, czeskim, szwedzkim, chińskim, duńskim, norweskim, fińskim, ukraińskim oraz z obszaru krajów Beneluxu, audiobooki i seriale w różnych językach. Zasoby "Poliglotki" sięgają ośmiu tysięcy pozycji. Biblioteka postanowiła również poszerzyć księgozbiór w jezyku ukraińskim ze względu na obecny kryzys migracyjny:
"Gromadziliśmy już od jakiegoś czasu literaturę w języku ukraińskim, ale w ostatnim czasie zwiększyliśmy tę ilość. Mamy literaturę zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zapraszamy serdecznie, to jest dla Państwa dostępne. Wystarczy przyjść i wypożyczyć " - zachęca Renata Anuszewska, kierownik "Poliglotki"
Część zbioru biblioteki pochodzi także z hojności mieszkańców Woli, którzy przynoszą książki do biblioteki, aby mogli z nich skorzystać również inni:
"Chcemy podziękować za dary, bo część ksiegozbioru pochodzi z Państwa ofiarności. Jeżeli mamy w domu książki, które są w dobrym stanie, które są w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim czy ukraińskim i mogą jeszcze posłużyć to mogą one znaleźć swój nowy dom w wolskiej bibliotece." - mówi Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola
To nie jest jedyna inwestycja w wolskie biblioteki w ostatnich latach. W 2016 roku odbył się remont Bibliotecznej Strefy Gier przy Staszica. We wrześniu 2018 otworzono po remoncie Bibliotekę na Kole przy ul. Ciołka, a w 2020 Fantasmagorię. Od 2018 funkcjonuje także nowa filia biblioteki na Odolanach. Jeśli chodzi o księgozbiór, jest stale on poszerzany, m.in. dzięki środkom z budżetu obywatelskiego.
Napisz komentarz
Komentarze