Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 07:27
Reklama

Zakaz parkowania na ul. Ordona. Wszystko dla drona ze specjalnym zadaniem

Jednym z elementów zbliżającej się przebudowy ul. Ordona będzie przykrycie obecnego bruku asfaltem. Ma on jednak zostać zabezpieczony tak, aby możliwe było wyeksponowanie go w przyszłości. W tę sobotę drogowcy rozpoczną inwentaryzację kostki brukowej przy pomocy drona.

Na remont ul. Ordona mieszkańcy i mieszkanki Odolan czekają już od dawna. Odkąd ulica zmieniła się z peryferyjnej uliczki na post-kolejowych terenach w jedną z głównych ulic nowo powstałego osiedla mieszkaniowego ranga problemu wzrosła. Pofałdowana i podziurawiona jezdnia z kostki brukowej w połączeniu z przejeżdżającymi po niej, kurzącymi ciężarówkami z pobliskich zakładów przemysłowych na Odolanach przyprawia wielu o ból głowy. Tak długo, jak sprawa ul. Ordona jest na świeczniku trwały też dyskusje i spory, co z brukiem zrobić. Niektórzy optowali za jego zniknięciem, inni wręcz przeciwnie - chcieli jego całkowitego zachowania. W 2017 r. pochodzący z lat 50. XX wieku bruk został wpisany do ewidencji zabytków. Rok temu odpowiadający za ulicę Zarząd Dróg Miejskich wystąpił do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o uzgodnienie projektu zakładającego wymianę nawierzchni na cichszą. Konserwator jednak odmówił i nakazał bruk zachować w całości. Drogowcy w porozumieniu z dzielnicą próbowali też doprowadzić do wykreślenia historycznej nawierzchni z ewidencji zabytków. To jednak też się nie udało, bo od 2017 r. stan bruku nie uległ znacznemu pogorszeniu.

Rozsądny kompromis w sprawie remontu

Dwa miesiące temu nastąpił zwrot akcji i zapadła w tej sprawie ostateczna decyzja. Informowaliśmy wówczas o konsensusie i wspólnym planie władz stolicy i Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków co do przyszłości tej ulicy.

– Uzgodniliśmy kwestię modernizacji ul. Ordona, która będzie odbywać się w dwóch etapach: w perspektywie krótko- i długoterminowej. Podczas modernizacji ulic i dróg musimy pamiętać, że pewne elementy naszego miasta wpisane są w tkankę związaną z dziedzictwem historycznym Warszawy. My tej przeszłości nie chcemy tak po prostu niweczyć. Nasze rozmowy z prof. Lewickim były poświęcone temu, żeby nie zaprzepaszczać szansy związanej z możliwością odpowiedniego eksponowania bruku i elementów, które są zabytkowe. W tym przypadku udało nam się znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu uda nam się osiągnąć obydwa cele istotne dla mieszkańców – zarówno tych, którzy korzystają z infrastruktury komunikacyjnej, i tych którzy dbają o dziedzictwo – mówił z satysfakcją Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny w ratuszu m.in. za kwestie zagospodarowania przestrzennego oraz infrastruktury drogowej.

Pierwszy etap, do którego w ten weekend rozpoczną się prace przygotowawcze obejmować będzie zabezpieczenie bruku specjalną nawierzchnią i dodatkowymi wzmocnieniami. Jednocześnie te najbardziej zniszczone fragmenty, których nie da się naprawić zostaną przełożone. Drugi etap remontu ulicy - w perspektywie kilku-kilkunastu lat to kompleksowe zmiany związane z wprowadzeniem tramwaju i dodatkowych elementów komunikacyjnych. Założenia przewidują, że ul. Ordona zostanie przebudowana na brukowanym odcinku między ul. Stańczyka a budynkiem o numerze 5B.

fot. ZDM Warszawa, obecny i projektowany przekrój ul. Ordona

Bruk zeskanowany przez drona

Drogowcy ogłosili, że w ten weekend rozpoczną się pierwsze prace związane z remontem ul. Ordona. Chodzi o zabytkowy bruk, który będzie inwentaryzowany przy użyciu drona.

- 8 kwietnia rozpoczynamy prace przygotowawcze w związku z planowaną przebudową ul. Ordona. Będą one polegały na inwentaryzacji kostki brukowej, co było jednym z warunków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przegląd zabytkowej kostki będzie odbywał się przy pomocy drona. Aby zrobić to dobrze, potrzebujemy wolnej przestrzeni, dlatego na Ordona zostały ustawione już znaki informujące o zakazie parkowania. Termin świąteczny nie jest przypadkowy - wiele osób w tym czasie wyjeżdża poza Warszawę, więc nie będzie musiała specjalnie przestawiać samochodu. - informują drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich.

fot. Hubert Malczewski | Gazeta Woli

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama