Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:35

Zakaz parkowania na ul. Ordona. Wszystko dla drona ze specjalnym zadaniem

Jednym z elementów zbliżającej się przebudowy ul. Ordona będzie przykrycie obecnego bruku asfaltem. Ma on jednak zostać zabezpieczony tak, aby możliwe było wyeksponowanie go w przyszłości. W tę sobotę drogowcy rozpoczną inwentaryzację kostki brukowej przy pomocy drona.

Na remont ul. Ordona mieszkańcy i mieszkanki Odolan czekają już od dawna. Odkąd ulica zmieniła się z peryferyjnej uliczki na post-kolejowych terenach w jedną z głównych ulic nowo powstałego osiedla mieszkaniowego ranga problemu wzrosła. Pofałdowana i podziurawiona jezdnia z kostki brukowej w połączeniu z przejeżdżającymi po niej, kurzącymi ciężarówkami z pobliskich zakładów przemysłowych na Odolanach przyprawia wielu o ból głowy. Tak długo, jak sprawa ul. Ordona jest na świeczniku trwały też dyskusje i spory, co z brukiem zrobić. Niektórzy optowali za jego zniknięciem, inni wręcz przeciwnie - chcieli jego całkowitego zachowania. W 2017 r. pochodzący z lat 50. XX wieku bruk został wpisany do ewidencji zabytków. Rok temu odpowiadający za ulicę Zarząd Dróg Miejskich wystąpił do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o uzgodnienie projektu zakładającego wymianę nawierzchni na cichszą. Konserwator jednak odmówił i nakazał bruk zachować w całości. Drogowcy w porozumieniu z dzielnicą próbowali też doprowadzić do wykreślenia historycznej nawierzchni z ewidencji zabytków. To jednak też się nie udało, bo od 2017 r. stan bruku nie uległ znacznemu pogorszeniu.

Rozsądny kompromis w sprawie remontu

Dwa miesiące temu nastąpił zwrot akcji i zapadła w tej sprawie ostateczna decyzja. Informowaliśmy wówczas o konsensusie i wspólnym planie władz stolicy i Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków co do przyszłości tej ulicy.

– Uzgodniliśmy kwestię modernizacji ul. Ordona, która będzie odbywać się w dwóch etapach: w perspektywie krótko- i długoterminowej. Podczas modernizacji ulic i dróg musimy pamiętać, że pewne elementy naszego miasta wpisane są w tkankę związaną z dziedzictwem historycznym Warszawy. My tej przeszłości nie chcemy tak po prostu niweczyć. Nasze rozmowy z prof. Lewickim były poświęcone temu, żeby nie zaprzepaszczać szansy związanej z możliwością odpowiedniego eksponowania bruku i elementów, które są zabytkowe. W tym przypadku udało nam się znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu uda nam się osiągnąć obydwa cele istotne dla mieszkańców – zarówno tych, którzy korzystają z infrastruktury komunikacyjnej, i tych którzy dbają o dziedzictwo – mówił z satysfakcją Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny w ratuszu m.in. za kwestie zagospodarowania przestrzennego oraz infrastruktury drogowej.

Pierwszy etap, do którego w ten weekend rozpoczną się prace przygotowawcze obejmować będzie zabezpieczenie bruku specjalną nawierzchnią i dodatkowymi wzmocnieniami. Jednocześnie te najbardziej zniszczone fragmenty, których nie da się naprawić zostaną przełożone. Drugi etap remontu ulicy - w perspektywie kilku-kilkunastu lat to kompleksowe zmiany związane z wprowadzeniem tramwaju i dodatkowych elementów komunikacyjnych. Założenia przewidują, że ul. Ordona zostanie przebudowana na brukowanym odcinku między ul. Stańczyka a budynkiem o numerze 5B.

fot. ZDM Warszawa, obecny i projektowany przekrój ul. Ordona

Bruk zeskanowany przez drona

Drogowcy ogłosili, że w ten weekend rozpoczną się pierwsze prace związane z remontem ul. Ordona. Chodzi o zabytkowy bruk, który będzie inwentaryzowany przy użyciu drona.

- 8 kwietnia rozpoczynamy prace przygotowawcze w związku z planowaną przebudową ul. Ordona. Będą one polegały na inwentaryzacji kostki brukowej, co było jednym z warunków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przegląd zabytkowej kostki będzie odbywał się przy pomocy drona. Aby zrobić to dobrze, potrzebujemy wolnej przestrzeni, dlatego na Ordona zostały ustawione już znaki informujące o zakazie parkowania. Termin świąteczny nie jest przypadkowy - wiele osób w tym czasie wyjeżdża poza Warszawę, więc nie będzie musiała specjalnie przestawiać samochodu. - informują drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich.

fot. Hubert Malczewski | Gazeta Woli


image-3

image-3

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u