Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 16:47

W Parku Szymańskiego wkrótce stanie rzeźba. "Artystyczna odpowiedź na przemoc"

Postaci i postawy odzwierciedlone w instalacji artystycznej przedstawione zostaną w formie obrazu z przyszłości – będzie to wizja radości ze zwycięstwa i pokonania reżimu, zwiastująca spotkanie w wolności. Kompozycja Aleja Wschodzącego Słońca to artystyczna wypowiedź – samospełniające się proroctwo, a zarazem forma przypomnienia o wszystkich osobach, walczących o demokrację w Białorusi i z tego powodu prześladowanych.

Kilka dni temu przed budynkiem Wolskiego Centrum Kultury przy ul. Obozowej 85 stanęła kompozycja rzeźbiarska. Pięć złotych postaci stojących razem, lecz będących w ruchu, niejako wyruszających z jednego miejsca w różne strony. Pełna artystycznej ekspresji rzeźba ukazała się w przestrzeni publicznej Woli na jeden dzień, w białoruski Dzień Wolności oraz zarazem drugą rocznicę aresztowania Andrzeja Poczobuta, po czym zniknęła.

Jest ona częścią akcji pod nazwą 'Aleja Wschodzącego Słońca', zainicjowanej przez redaktora Bartosza T. Wielińskiego z Gazety Wyborczej i Wolskie Centrum Kultury. Ma ona przypominać ma o sytuacji opozycjonistek, dziennikarzy oraz artystek białoruskich więzionych w Białorusi. Punktem wyjścia jest sytuacja dziennikarza, korespondenta Gazety Wyborczej w Białorusi Andrzeja Poczobuta, Andżeliki Borys - działaczki polskiej mniejszości w Białorusi, więzionych przez reżim Łukaszenki, a także Marii Kalesnikovej - flecistki i opozycjonistki skazanej na 11 lat ciężkiego więzienia, Natalii Hershe i Alany Gebremariam, których postawa i doświadczenia stały się inspiracją do realizacji akcji artystycznej.

- Historie i doświadczenia osób, które stały się inspiracją do pracy artystów są uniwersalne i reprezentują odwagę i determinację wszystkich osób represjonowanych przez reżim Łukaszenki. - wyjaśnia Michał Mioduszewski, kurator akcji

Zapowiedź powstania instalacji w parku

Jak się okazuje, prezentacja układu rzeźbiarskiego przez tzw. Domem Społecznym przy ul. Obozowej 85 była zapowiedzią ukazania się rzeźby w Parku E. Szymańskiego na Woli na stałe. Postaci i postawy zawarte w instalacji artystycznej przedstawione są w sytuacji z przyszłości. Chodzi o ujęcie radości ze zwycięstwa i pokonania reżimu, a z perspektywy dnia dzisiejszego także zwiastowanie zwycięstwa i spotkanie w wolności. Jak pisze Wolskie Centrum Kultury, kompozycja ta działa zarówno jako samospełniające się proroctwo oraz przypomina opinii publicznej w jakim celu oraz z jakiego powodu osoby te odsiadują okrutne wyroki. Opowieść ma skłaniać do przemyśleń i przypominać, że w Białorusi walka o demokrację trwa, a wielu Białorusinów i Białorusinek jest więzionych.

- Ta rzeźba jest artystyczną odpowiedzią na przemoc. Współpraca zamiast dominacji, zamiast rządzenia współzarządzanie. Wybraliśmy tradycyjną technikę stworzenia pomnika w trwałym materiale, znaleźliśmy już miejsce, formę, pomysł, i znaleźliśmy sojuszników. Pracujemy z Anią Axer-Fijałkowską, Grzegorzem Jarzyną, i z kolejnymi ludźmi, który przyłączyli się do naszego projektu i których nazwiska powinny ujawnić się w całej tej historii. Rzeźba będzie wykonana w ponadnaturalnej skali, nieco większa niż naturalna wielkość człowieka, zamierzamy umieścić ją w parku Szymańskiego. Jest to dosyć żmudny proces, ale małymi krokami przy współpracy zaprzyjaźnionego zakładu-odlewni będziemy chcieli uczynić z tego wyraźny gest solidarności z uwięzionymi i przypomnieć, że naturą naszą człowieczą jest być wolnymi. – tak opowiadał o pomyśle rok temu twórca rzeźby, Paweł Althamer.

fot. Wolskie Centrum Kultury

Rekonstrukcja przyszłości, wernisaż i performance

Procesowi tworzenia rzeźby towarzyszyły i towarzyszą również inne wydarzenia. Zapoczątkowaniem dyskusji nad kształtem dzieła było zrekonstruowanie sytuacji z przyszłości. Osoby uczestniczące w warsztatach, inspirowane odwagą i doświadczeniami represjonowanych aktywistów i aktywistek białoruskich wyobraziły sobie ich radość ze zwycięstwa i wolności. Powstała w ten sposób kompozycja została zarejestrowana skanerem 3D i przeniesiona w sferę cyfrową. Kolejnym etapem było już zaprezentowanie modelu (bozetto) rzeźby, w którym uczestniczyły m.in. liderka opozycji w Białorusi Swietlana Tichanowska oraz Tatsiana Khomich (siostra Maryji Kalesnikawej). Zimą odbył się też ujmujący performance w parku im. Edwarda Szymańskiego w Warszawie, gdzie docelowo rzeźba ma być eksponowana. Autorzy projektu ustawili tam gotowe formy wykonane w technice 3d i pomalowali je na złoty kolor, prezentując widok przyszłej instalacji. Równolegle powstaje również film wykonany w technice VR (Virtual Reality), stworzony przez artystę młodego pokolenia Mateusza Kowalczyka.


337085126_530932035855000_6813600546897444617_n

337085126_530932035855000_6813600546897444617_n

6-1536x1024-1

6-1536x1024-1

3-1536x1024-1

3-1536x1024-1

IMG_1122

IMG_1122

IMG_1080

IMG_1080

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u