Wymień się rzeczami na wiosnę, posłuchaj o historii Woli, poznaj takie instrumenty jak słowacka fujara pasterska, chińskie organki lu-sheng czy indyjskie cymbały santoor lub weź udział w rodzinnych warsztatach o osiedlu społecznym. To wszystko oferują wydarzenia na Woli w najbliższych dniach.
Andrzej Zaniewski & Fellows Quartet
Andrzej Zaniewski jest poetą, prozaikiem i autorem wielu tekstów piosenek. Debiutował na łamach pisma „Głos Wybrzeża” w 1958 roku. Był współtwórcą grupy literackiej HYBRYDY. Jest autorem wielu tomów poezji i prozy. Jego słynna powieść „SZCZUR” stała się światowym bestsellerem. Podczas wydarzenia będzie można spotkać się z autorem. Widzowie zapoznają się z wybranymi pracami poetyckimi Zaniewskiego, jak i również z jego spojrzeniem na ludzi, świat i istotę wszechrzeczy.
Pozostałym elementem będzie koncert zespołu jazzowego Jurka Więckowskiego – Fellows Quartet, z materiałem muzycznym dostosowanym do charakteru wydarzenia. Leitmotivem spotkania będzie słynna wypowiedź Zaniewskiego: „Gwarancją jest tylko nasza postawa wobec życia. Trzeba po prostu z tym światem się dogadać albo z nim walczyć”.
Wstęp wolny.
Kiedy? - Czwartek, 16 marca o godz. 19:00
Gdzie? - Wolskie Centrum Kultury, ul. Działdowska 6
Wola mniej znana - cykl wykładów o historii dzielnicy
Gdzie znajdowało się największe centrum handlowe przedwojennej Warszawy? Czy bloki osiedla Za Żelazną Bramą przetrwałyby wybuch bomby atomowej? Felietony o gwarze warszawskiej pisano w ortografii wujka Wątróbki czy cioci Golonki? Jak Jelonki szły po Górce? W jaki sposób wieś Wielka Wola z puszczy zmieniła się w miejską dżunglę? Odpowiedzi na te i inne pytania co tydzień można poznać podczas cyklu wykładów o historii dzielnicy Wola.
W tym tygodniu Michał Pałgan opowie o Karcelaku. Wstęp jest bezpłatny.
Kiedy? - Piątek, 17 marca o godz. 17:00
Gdzie? - MAL "Kotłownia", ul. Jana Olbrachta 9
Wydarzenia na Woli. Fala Dźwięku 87 - Karpaty Magiczne
Projekt Karpaty Magiczne (Magic Carpathians Project) od 20 lat konsekwentnie proponuje muzykę hybrydyczną, wymykającą się gatunkowym określeniom, zainspirowaną tradycjami muzycznymi łuku Karpat i Azji Centralnej, ale wyrastającą z ducha improwizacji.
Oryginalne brzmienia niezwykłych instrumentów, takich jak słowacka fujara pasterska, chińskie organki lu-sheng czy indyjskie cymbały santoor znakomicie współgrają z nietypowo potraktowanym głosem i odnajdują nowy wymiar w kontekście współczesnych idiomów muzycznych, nie stroniących od preparowanej gitary elektrycznej czy analogowej elektroniki domowej produkcji. Poboczne projekty Anny Nacher i Marka Styczyńskiego eksplorują obszary real-time music, a także nietypowo traktowanej muzyki ambient, ze szczególnym wykorzystaniem dźwięków otoczenia (soundscapes) - czytamy w opisie wydarzenia.
Wydarzenie jest biletowane.
Kiedy? - Piątek, 17 marca o godz. 20:00
Gdzie? - Dom Społeczny, ul. Obozowa 85
Przepis na osiedle. Warsztaty rodzinne
Czy istnieje przepis na dobre osiedle? Co to znaczy, że coś jest społeczne? Sprawdzimy, w jaki sposób architektura wpływa na to jak żyjemy. Porozmawiamy o tym jak można urządzać przestrzeń do życia i stworzymy małe laboratorium pomysłów; każdy będzie mógł wcielić się w rolę projektanta i projektantki osiedla - piszą organizatorzy.
Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 8-12 lat i ich opiekunów towarzyszą wystawie „W poszukiwaniu idei osiedla społecznego”.
Prowadzenie: Katarzyna Witt – historyczka sztuki, edukatorka, animatorka kultury, twórczyni treści dla dzieci i młodzieży, autorka książek.
Wstęp na wydarzenie za okazaniem biletu w cenie 15 zł.
Kiedy? - Sobota, 18 marca o godz. 11:00
Gdzie? - Dom Społeczny, ul. Obozowa 85
Wiosenna wymianka
Jeżeli nadchodząca wiosna skusiła Was do porządków w szafie, na pewno macie rzeczy, których już nie używacie, a nadal są w dobrym stanie. To wydarzenie jest szansą, aby podarować je innym i dać im drugie życie.
Na wymiankę można zabrać: ubrania, książki, płyty, bibeloty, drobny sprzęt kuchenny i AGD, biżuterię, czy zabawki.
Jeśli chcesz oddać rzeczy zarejestruj się jako wystawca pod adresem mailowym: [email protected] lub wypełnij zgłoszenie papierowe w CAM Nowolipie (pokój 2.20- 2.22) od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Kiedy? - Sobota, 18 marca w godz: dla wystawców 10:00-15:00; dla odwiedzających 11:00-14:00
Gdzie? - Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie"
Napisz komentarz
Komentarze