Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 19:50

Second handy na Woli. Moda na odpowiedzialną modę

Nadprodukcja i nadmierna konsumpcja to poważne problemy, które skłaniają, by zastanowić się, jak nasze zakupy zanieczyszczają środowisko. Podpowiadamy, jak to zrobić i podpowiadamy gdzie znajdują się second handy na Woli.

Do XX wieku moda była bardziej czasochłonna i kosztowniejsza: suknie i garnitury szyli krawcy na zamówienie, wykorzystując drogie tkaniny. Każdy element garderoby służył swoim właścicielom przez wiele lat. Jednak wraz z rewolucją przemysłową pojawił się problem nadprodukcji. Dziś sklepy wypełnione są szeroką gamą niedrogich ubrań. Sprzedając coraz więcej kolekcji w jednym sezonie, producenci nie zwracają uwagi na jakość. Dążą do jednego celu – szybkiego wzrostu zysków. W tę pułapkę wpadają również konsumenci, którzy nie zauważając tego, pracują według schematu: kupione, ponoszone, stało się niemodne i wyrzucone. To „szybka moda” (ang. fast fashion), dzięki której przypadkowe zakupy gromadzą się w szafach, a następnie trafiają do kosza.

Fast fashion to model biznesowy, polegający na dostosowywaniu asortymentu towarów do pojawiających się trendów i modnych projektów. Takie ubrania przygotowane są po jak najniższych kosztach i w jak najkrótszym czasie w celu uzyskania najwyższego zysku.

Dlaczego dziś ważne jest, aby nauczyć się świadomie kupować?

Branża „fashion” jest drugą najbardziej zanieczyszczającą branżą na świecie, a jej negatywny wpływ na środowisko z każdym rokiem rośnie. Produkcja odzieży to proces wieloetapowy. Na każdym etapie powstaje duża ilość odpadów, które wpływają na stan wody, ziemi i powietrza, a w rezultacie pogarszają ogólny stan ekologii. Ważne jest, aby mieć świadomość tego, w jaki sposób powstają rzeczy i jak ich kupować.

Branża odzieżowa odpowiada za 20 proc. przemysłowych zanieczyszczeń wód na świecie.

Na przestrzeni 15 lat (2000-2015) ilość produkowanej odzieży podwoiła się.

Z 80 miliardów sztuk odzieży produkowanej  każdego roku, 86 proc. zostaje wyrzucane.

Produkcja jednej podkoszulki pochłania tyle litrów wody słodkiej, ile wystarczy jednej osobie na 2,5 roku.

Czym jest świadoma konsumpcja?

Świadoma konsumpcja to przemyślane podejście do zakupów. Oznacza to bardziej selektywne zakupy z uwzględnieniem ekologicznych i społecznych warunków produkcji towarów. To stawia przed konsumentem pytania: w jakich ubraniach czuję się komfortowo? Z jakiego materiału zrobiona rzecz? Czy polityka firmy produkcyjnej mi odpowiada? I wreszcie, czy naprawdę potrzebuję to co zamierzam kupić?

Jak zacząć świadomie konsumować?

1. Kupować mniej rzeczy, a lepszej jakości. Trzeba przeanalizować swoją garderobę i ograniczyć się do kupowania tylko niezbędnych i wielofunkcyjnych rzeczy. Również warto zwrócić uwagę na jakość towaru. Lepiej dać pierwszeństwo droższym, ale wysokiej jakości ubraniom, które będą służyć latami.

2. Powstrzymywać się od impulsywnych zakupów. Euforia po zakupach może być bardzo silna, ale krótkotrwała. W większości przypadków takie niezaplanowane rzeczy okazują się niepotrzebne i mało używane.

3. Naprawiać uszkodzone rzeczy, zamiast wyrzucać do śmieci. Po drobnych zmianach rzeczy będą nie tylko służyć dłużej, ale także mogą zyskać zupełnie nowy wygląd!

Gdzie robić zakupy bez szkody dla planety?

1. Second handy. Miejsce, w którym często można znaleźć prawdziwe perełki w przystępnej cenie. Wśród ogromnej różnorodności są ubrania, które już nie dostępne w sklepach albo zostały sprowadzone z zagranicy, a często są w stanie idealnym. Nie brakuje również markowej odzieży.

Second handy na Woli:

2. Aplikacje mobilne do sprzedaży i kupowania ubrań. Sprzedaż internetowa staje się coraz bardziej popularna. Sprawia, że ​​wiele osób przestają wyrzucać nieużywane rzeczy i darują im drugie życie. Zyskują na tym obie strony: jedni mają możliwość odzyskać część kwoty, wydaną na tę rzecz; drugie – uzupełnić garderobę wyjątkowymi ubraniami za niewielkie pieniądze.

Oto lista aplikacji, na które warto zwrócić uwagę:

  • Vinted: najpopularniejsza aplikacja w Polsce do sprzedaży ubrań.
  • Facebook Marketplace: miejsce, w którym dobrze sprzedają się rzeczy z różnych kategorii.
  • Szafa.pl: platforma nie tylko do kupowania i sprzedaży ubrań, również można tam znaleźć forum, blog z poradami, gotowe stylizacje czy katalog z dziecięcym ubraniem.
  • Less: aplikacja, która cieszy się popularnością wśród influencerów.
  • Zalando Pre-owned: strona, która sama wycenia i kupuje Twoje ubrania, a pieniądze można wydać na zakupy w Zalando.
  • Ree: idealne miejsce dla wszystkich zafascynowanych modą vintage.

3. Polskie marki, które tworzą ubrania z dbałością o środowisko. Takie lokalne marki koncentrują się nie na ilości, a na jakości swoich produktów. Tworzą kolekcje w niewielkiej liczbie egzemplarzy, starannie dobierając tkaniny. Cena jest nieco wyższa niż w sieciówkach, ale jest to uzasadnione wysoką jakością i ekologiczną produkcją.

Zebrałam 5 polskich marek, które działają w stylu eko:

1. Osnowa. Tutaj można znaleźć minimalistyczne kolekcje z ekologicznych materiałów. Każdy element garderoby jest zaprojektowany w taki sposób, aby można go było łatwo skompletować z innymi ubraniami.

2. MA BICHE. Celem marki jest zmiana podejścia do tematu bielizny i powrót do naturalnych tkanin. „Zdrowa alternatywa dla syntetycznej bielizny” – piszą na oficjalniej stronie.

3. Seaside tones. Filozofia projektów polskiej marki opiera się na prostocie designu i naturalnych materiałach najwyższej jakości. Marka wykorzystuje także roślinne i kompostowalne worki do pakowania online zamówień.

4. The Odder Side. Marka postanowiła nie gonić się za trendami, a tworzyć ponadczasowe kapsułowe kolekcje. A ubrania posiadają najważniejsze ekologiczne certyfikaty.

5. Roe&Joe. Szyją odzież dla dzieci z tkanin i dzianin organicznych lub z recyklingu. Ubrania są szyte w Polsce, a buty w rodzinnej firmie w Hiszpanii.

Jako konsumenci każdą swoją decyzją w taki czy inny sposób wpływamy na stan środowiska. Dlatego ważne jest, aby robić to świadomie i z odpowiedzialnością.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u