Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:17

Weekend na Woli: Koło jako poligon modernizmu i inauguracja cyklu filmowego „Kino Ukraina”

Przed nami pierwszy weekend tegorocznej wiosny a wraz z nim m.in. spacer z przewodnikiem i koncerty.

Kino Ukraina // „Nosorożec”, reż. Oleg Sencow + dyskusja

Choć to wydarzenie odbędzie się w czwartek to może być świetnym prologiem weekendu. W Muzeum Powstania Warszawskiego rusza cykl filmowy „Kino Ukraina”, w ramach którego zaprezentowane zostaną wybrane filmy ukraińskich twórców.

„Obrazy ukraińskich reżyserów otwierają największe światowe festiwale, są doceniane przez widzów i nagradzane przez krytykę. Oleg Sencow czy Siergiej Łoźnica to twórcy, których nikomu nie trzeba przedstawiać. W sztuce tego kraju odbija się również największa tragedia Ukraińców ostatnich lat – wojna. Sięgamy po tamtejszą kinematografię, by pomogła nam zrozumieć, w jakim miejscu się znaleźliśmy i z kim tak naprawdę walczymy. Po każdym filmie będziemy dyskutować nie tylko o walorach artystycznych ukraińskiego kina, ale również o nowym porządku w świecie, który nastał po 24 lutego 2022 r. – dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Cykl spotkań filmowych zainauguruje film „Nosorożec” Olega Sencowa, który za swoją działalność polityczną przeciwko Rosjo został skazany na 20 lat łagru, z czego odsiedział 5. Po rosyjskiej inwazji Sencow wstąpił do Sił Obrony Terytorialnej Kijowa i walczy o wolność Ukrainy.

„Tytułowy „nosorożec” to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie, wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Nasz bohater dość szybko przekonuje się, że zasady funkcjonowania w postsowieckiej rzeczywistości są jasno określone: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Dokonuje wyboru i ponosi jego konsekwencje” – czytamy w opisie filmu.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Bogumiłem Godfrejów, operatorem przy filmie „Nosorożec” oraz Dariuszem Jabłońskim, prezesem Apple Film Production, producentem filmu Sencowa. Dyskusję poprowadzi gospodarz cyklu, Łukasz Maciejewski.

Obowiązuje rejestracja: https://www.1944.pl/wydarzenie/kino-ukraina-nosorozec-rez.-oleg-sen,221.html?fbclid=IwAR19RvIaKZ6HJvTOx3n6MdFq1Oc-0b-eiUQ8wFc2YR4v5dJQhuFM1aQWjo0

Kiedy? – Czwartek, 24 marca o godz. 19:00
Gdzie? – Muzeum Powstania Warszawskiego

Spotkanie Klubów Miłośników Stacji Muzeum

Pierwsze wiosenne spotkanie Klubu Miłośników Kolei odbędzie się pod hasłem „Wiosna w Skansenie Lokomotyw”. Klub to inicjatywa działu naukowo-popularyzatorskiego Stacji Muzeum.

Spotkania organizowane są w ramach dwóch klubów:

Klub Najmłodszego Miłośnika Stacji Muzeum CIUCHCIAKI (3- 6 lat) – godzina 10:00

Klub Małego Miłośnika Stacji Muzeum PAROWOZIK (7-13 lat) – godzina 12:00

Na zajęcia obowiązują zapisy do dnia 25 marca (piątek) do godz.12:00 oraz bilet wstępu do Stacji Muzeum. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń Zabierzcie ze sobą swoje legitymacje.  Zapisy prowadzone są pod nr telefonu +48 22 620 04 80 wew. 106 oraz mailowo [email protected].

Kiedy? – Sobota, 26 marca o godz. 10 i 12 (w zależności od grupy wiekowej)
Gdzie? – Stacja Muzeum

BLUSZCZ / 27.03.22 Warszawa / Pogłos

Bluszcz to wrocławski duet elektroniczno-gitarowy tworzony przez dwóch braci Jarka i Romka Zagrodnych. Zespół porusza się w klimatach muzyki gitarowo-elektronicznej, czerpiąc z brzmień starej polskiej fali syntezatorowej lat 80. z wyraźnymi wpływami postpunku.

Zespół zadebiutował na OFF Festivalu w Katowicach. W swoim dorobku zespół ma trzy pełnowymiarowe albumu „Junior”, „W Naszych Domach” i „Kresz”. Ten ostatni łączy współczesność z brzmieniem klasycznych polskich piosenek lat 80. i 90.

Koncert jest płatny. Bilety dostępne na: https://goout.net/pl/bilety/bluszcz/eryl/

Kiedy? – Niedziela, 27 marca o godz. 19.00
Gdzie? – Klub Pogłos

Koło: poligon modernizmu na Woli [spacer bez zapisów]

Koło, czyli obecna część Woli, już przed wojną stało się miejscem nowoczesnej architektury. W latach pięćdziesiątych również doszło wiele ciekawych realizacji modernistycznych. „Znajdziemy jednak na spacerze również gmachy socrealistyczne, a także budynki służące różnym religiom” – zapowiada Jarek Spacerolog Praski, który poprowadzi spacer szlakiem wyjątkowych budowli na Kole.

Kiedy? – Niedziela, 27 marca o godz. 15.00
Gdzie? – zbiórka przy ul. Księcia Janusza 62 (róg ul. Newelskiej)

Jednokrotni: Marcin Świątkiewicz

Przed nami kolejny koncert z cyklu „Jednokrotni w Wolskim Centrum Kultury. Tym razem na scenie wystąpi Marcin Świątkiewicz, laureat Paszportu Polityki 2016, klawesynista i pedagog, znakomity solista, który skutecznie odczarowuje stereotypy związane z muzyką klasyczną. Komponuje, improwizuje, „kreuje muzykę jako żywą tkankę, wielowarstwową i śpiewną, naturalnie ruchliwą, pozwalającą słuchaczowi całkowicie zapomnieć o mechaniczności, z jaką nader często kojarzy się klawesyn” – jak ocenił Jakub Puchalski.

W trakcie wydarzenia z artystą poprowadzi laureatka Paszportów Polityki 2021 Ania Karpowicz. „Porozmawiamy o tym, czy muzyka barokowa jest schematyczna, jak sobie poradzić z krótkim dźwiękiem klawesynu i co nam mówią współczesne kompozycje na ten instrument” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Wydarzenie jest biletowane. Bilety dostępne są na goout.net biletyna.pl.

Kiedy? – Niedziela, 27 marca o godz. 19.00
Gdzie? – Dom Społeczny Obozowa 85


bluszcz

bluszcz

kolo

kolo

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u