Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 02:03
Reklama

Weekend na Woli: Koło jako poligon modernizmu i inauguracja cyklu filmowego „Kino Ukraina”

Przed nami pierwszy weekend tegorocznej wiosny a wraz z nim m.in. spacer z przewodnikiem i koncerty.

Kino Ukraina // „Nosorożec”, reż. Oleg Sencow + dyskusja

Choć to wydarzenie odbędzie się w czwartek to może być świetnym prologiem weekendu. W Muzeum Powstania Warszawskiego rusza cykl filmowy „Kino Ukraina”, w ramach którego zaprezentowane zostaną wybrane filmy ukraińskich twórców.

„Obrazy ukraińskich reżyserów otwierają największe światowe festiwale, są doceniane przez widzów i nagradzane przez krytykę. Oleg Sencow czy Siergiej Łoźnica to twórcy, których nikomu nie trzeba przedstawiać. W sztuce tego kraju odbija się również największa tragedia Ukraińców ostatnich lat – wojna. Sięgamy po tamtejszą kinematografię, by pomogła nam zrozumieć, w jakim miejscu się znaleźliśmy i z kim tak naprawdę walczymy. Po każdym filmie będziemy dyskutować nie tylko o walorach artystycznych ukraińskiego kina, ale również o nowym porządku w świecie, który nastał po 24 lutego 2022 r. – dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Cykl spotkań filmowych zainauguruje film „Nosorożec” Olega Sencowa, który za swoją działalność polityczną przeciwko Rosjo został skazany na 20 lat łagru, z czego odsiedział 5. Po rosyjskiej inwazji Sencow wstąpił do Sił Obrony Terytorialnej Kijowa i walczy o wolność Ukrainy.

„Tytułowy „nosorożec” to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie, wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Nasz bohater dość szybko przekonuje się, że zasady funkcjonowania w postsowieckiej rzeczywistości są jasno określone: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Dokonuje wyboru i ponosi jego konsekwencje” – czytamy w opisie filmu.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Bogumiłem Godfrejów, operatorem przy filmie „Nosorożec” oraz Dariuszem Jabłońskim, prezesem Apple Film Production, producentem filmu Sencowa. Dyskusję poprowadzi gospodarz cyklu, Łukasz Maciejewski.

Obowiązuje rejestracja: https://www.1944.pl/wydarzenie/kino-ukraina-nosorozec-rez.-oleg-sen,221.html?fbclid=IwAR19RvIaKZ6HJvTOx3n6MdFq1Oc-0b-eiUQ8wFc2YR4v5dJQhuFM1aQWjo0

Kiedy? – Czwartek, 24 marca o godz. 19:00
Gdzie? – Muzeum Powstania Warszawskiego

Spotkanie Klubów Miłośników Stacji Muzeum

Pierwsze wiosenne spotkanie Klubu Miłośników Kolei odbędzie się pod hasłem „Wiosna w Skansenie Lokomotyw”. Klub to inicjatywa działu naukowo-popularyzatorskiego Stacji Muzeum.

Spotkania organizowane są w ramach dwóch klubów:

Klub Najmłodszego Miłośnika Stacji Muzeum CIUCHCIAKI (3- 6 lat) – godzina 10:00

Klub Małego Miłośnika Stacji Muzeum PAROWOZIK (7-13 lat) – godzina 12:00

Na zajęcia obowiązują zapisy do dnia 25 marca (piątek) do godz.12:00 oraz bilet wstępu do Stacji Muzeum. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń Zabierzcie ze sobą swoje legitymacje.  Zapisy prowadzone są pod nr telefonu +48 22 620 04 80 wew. 106 oraz mailowo [email protected].

Kiedy? – Sobota, 26 marca o godz. 10 i 12 (w zależności od grupy wiekowej)
Gdzie? – Stacja Muzeum

BLUSZCZ / 27.03.22 Warszawa / Pogłos

Bluszcz to wrocławski duet elektroniczno-gitarowy tworzony przez dwóch braci Jarka i Romka Zagrodnych. Zespół porusza się w klimatach muzyki gitarowo-elektronicznej, czerpiąc z brzmień starej polskiej fali syntezatorowej lat 80. z wyraźnymi wpływami postpunku.

Zespół zadebiutował na OFF Festivalu w Katowicach. W swoim dorobku zespół ma trzy pełnowymiarowe albumu „Junior”, „W Naszych Domach” i „Kresz”. Ten ostatni łączy współczesność z brzmieniem klasycznych polskich piosenek lat 80. i 90.

Koncert jest płatny. Bilety dostępne na: https://goout.net/pl/bilety/bluszcz/eryl/

Kiedy? – Niedziela, 27 marca o godz. 19.00
Gdzie? – Klub Pogłos

Koło: poligon modernizmu na Woli [spacer bez zapisów]

Koło, czyli obecna część Woli, już przed wojną stało się miejscem nowoczesnej architektury. W latach pięćdziesiątych również doszło wiele ciekawych realizacji modernistycznych. „Znajdziemy jednak na spacerze również gmachy socrealistyczne, a także budynki służące różnym religiom” – zapowiada Jarek Spacerolog Praski, który poprowadzi spacer szlakiem wyjątkowych budowli na Kole.

Kiedy? – Niedziela, 27 marca o godz. 15.00
Gdzie? – zbiórka przy ul. Księcia Janusza 62 (róg ul. Newelskiej)

Jednokrotni: Marcin Świątkiewicz

Przed nami kolejny koncert z cyklu „Jednokrotni w Wolskim Centrum Kultury. Tym razem na scenie wystąpi Marcin Świątkiewicz, laureat Paszportu Polityki 2016, klawesynista i pedagog, znakomity solista, który skutecznie odczarowuje stereotypy związane z muzyką klasyczną. Komponuje, improwizuje, „kreuje muzykę jako żywą tkankę, wielowarstwową i śpiewną, naturalnie ruchliwą, pozwalającą słuchaczowi całkowicie zapomnieć o mechaniczności, z jaką nader często kojarzy się klawesyn” – jak ocenił Jakub Puchalski.

W trakcie wydarzenia z artystą poprowadzi laureatka Paszportów Polityki 2021 Ania Karpowicz. „Porozmawiamy o tym, czy muzyka barokowa jest schematyczna, jak sobie poradzić z krótkim dźwiękiem klawesynu i co nam mówią współczesne kompozycje na ten instrument” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Wydarzenie jest biletowane. Bilety dostępne są na goout.net biletyna.pl.

Kiedy? – Niedziela, 27 marca o godz. 19.00
Gdzie? – Dom Społeczny Obozowa 85

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama