Niecodziennie zdarza się taka okazja, aby bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami i przedstawicielkami urzędu o swoim pomyśle na dzielnicę. W środę odbędzie się wolski maraton pisania projektów do budżetu obywatelskiego, podczas którego wolscy urzędnicy i urzędniczki podpowiedzą jak napisać projekt, co można poprawić czy uzupełnić. To także dobry pretekst, aby wspólnie z innymi mieszkańcami i mieszkankami zastanowić się, czego brakuje w najbliższej okolicy i co należałoby ulepszyć. Projekty w BO można zgłaszać jeszcze przez ponad tydzień, do 25 stycznia.
W grudniu 2022 roku ruszyła X edycja budżetu obywatelskiego. Dzięki niemu to wszyscy stołeczni mieszkańcy i mieszkanki otrzymują szansę, żeby zadecydować jakie zmiany zajdą w mieście i na co zostanie wydana część miejskich pieniędzy. Pieniądze te są podzielone na pulę ogólnomiejską i pule konkretnych dzielnic. W w puli ogólnomiejskiej do rozdysponowania jest ponad 30 mln złotych, a na Woli dokładnie 5 679 919 złotych. Co ważne, w BO można zgłaszać własne pomysły na rozwój miasta czy dzielnicy, które następnie zostaną przez ratusz zweryfikowane i poddane pod głosowanie warszawiaków i warszawianek. I to właśnie oddolne działania i pomysły stanowią w tej formule największą wartość, ponieważ zazwyczaj to one najlepiej odzwierciedlają realne potrzeby lokalnych społeczności, danego osiedla, ulicy czy nawet podwórka.
Warto skonsultować swój pomysł
Choć, każdy może złożyć projekt, nie oznacza to, że każdy projekt może zostać zrealizowany. Po pierwsze, realizacja projektu musi być możliwa w ciągu jednego roku. Po drugie, musi być on zgodny z przepisami, w tym z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który określa pewne reguły i zakazy po to, aby nie było w mieście chaosu. Może być także zrealizowany jedynie na gruncie czy w obiekcie, do którego m. st. Warszawa posiada tytuł prawny. Dlatego warto jest skonsultować wcześniej swój pomysł z urzędnikami i urzędniczkami, którzy mogą powiedzieć nam, czy dany pomysł jest możliwy do realizacji w budżecie obywatelskim i pomogą w napisaniu wniosku, który nie jest skomplikowany. Najbliższa taka możliwość będzie w tę środę, 18 stycznia podczas wolskiego maratonu pisania projektów do budżetu obywatelskiego. Odbędzie się on w godzinach 16:00 - 19:00 w sali sesji Urzędu Dzielnicy Wola przy Al. Solidarności 90. Wejście na salę możliwe będzie jedynie bezpośrednio z bramy od strony ul. Żelaznej.
W tym tygodniu odbędzie się także ogólnomieski maraton pisania projektów do BO. W sobotę w godzinach 11:00 - 16:00 w Centrum Kreatywności Targowa obecni będą przedstawiciele biur związanych z ochroną środowiska, kulturą, edukacją, zdrowiem, infrastrukturą oraz jednostek miejskich, m.in.: Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego, Zarządu Zieleni. Takie konsultacje mogą się przydać tym, którzy postanowią złożyć projekt ogólnomiejski, ale także tym, którzy chcą zrealizować projekt na Woli, lecz na terenie, którym zarządza nie wolski ratusz, a stołeczne jednostki.
Do tej pory nie zgłoszono na Woli żadnego projektu
Etap zgłaszania projektów w X. edycji trwa od 1 grudnia 2022 r. do 25 stycznia 2023 r. Do tej pory nie zgłoszono na Woli żadnego projektu, choć nie oznacza to, że w tym roku mieszkańcy i mieszkanki nie mają żadnych pomysłów na zmiany w naszej dzielnicy. Co roku bowiem przeważająca ilość pomysłów zgłaszana jest na ostatnią chwilę, ostatniego dnia zgłaszania projektów. Mamy nadzieję, że jest to tzw. "cisza przed burzą" i już niedługo poznamy wiele ciekawych inicjatyw - bowiem bardzo dużo zmian w naszej dzielnicy dzieje się właśnie dzięki zaagnażowaniu jej mieszkańców i mieszkanek i przy ich współudziale, o czym na bieżąco informujemy.
Budżet obywatelski wymaga sporego wysiłku zarówno umieszkańców, jak i urzędu dzielnicy, który realizuje zwycięskie pomysły i weryfikuje te dopiero zgłoszone. O tej perspektywie opowiedział Gazecie Woli burmistrz dzielnicy:
– Początek roku to bardzo pracowity okres. Rozpoczynamy zadania wybrane na rok 2023 i jednocześnie zaczynamy prace nad kolejną edycją, której efekty zobaczymy w 2024 roku – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Z roku na rok realizujemy coraz lepsze projekty, dlatego jestem przekonany, że i teraz mieszkańcy nie zawiodą i wykażą się pomysłowością oraz myśleniem o rozwoju dzielnicy – dodaje.
Jeden z przykładów projektu budżetu obywatelskiego zrealizowanego w tym roku, więcej o projekcie tutaj.
fot. główne - Urząd Dzielnicy Wola
Napisz komentarz
Komentarze