Pierwsze autobusy z nowej pętli na ul. Ostroroga odjadą jutro, w sobotę 14 stycznia. Linie 106 i 136 zamiast z przystanku Młynów, zaczynać i kończyć swój bieg będą właśnie na nowej pętli. Nie są to jedyne zmiany w komunikacji miejskiej - zmieni się także nazwa dotychczasowych przystanków Młynów - odtąd będą oznaczone jako "Pl. Pole Elekcyjne".
Dotychczasowa pętla Młynów przy ul. Płockiej była za mała, by pomieścić kilka autobusów przegubowych. A przez ten przystanek, pełniący funkcję pętli zaczynały kursy linie 106 i 136, a także zatrzymywały się autobusy linii 103. Na nowej pętli, która mieści się przy skrzyżowaniu ulic J. Ostroroga i Wawrzyszewskiej stawać będą dwa autobusy 12-metrowe i trzy 18-metrowe. W ramach inwestycji wybudowane zostały chodniki i wiata rowerowa z zielonym dachem pokrytym rozchodnikiem. Pętla jest także dostosowana do ładowania autobusów elektrycznych, dzięki zamontowaniu dwóch ładowarek dla autobusów. Jednak w początkowych założeniach miały być aż cztery. Infrastruktura pętli jest też dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dzięki zamontowaniu pasów prowadzących i tzw. pól uwagi.
W ramach inwestycji przebudowany został także odcinek ulicy J. Ostroroga – jest bezpieczniej oraz poprawiona została dostępność przystanków - te, które wcześniej znajdowały się przy siedzibie Żandarmerii Wojskowej zostały przeniesione bliżej bramy Cmentarza Powązkowskiego. Jednocześnie w sąsiedztwie nowych i przeniesionych przystanków zostały wybudowane przejścia dla pieszych z azylami. Nie obyło się jednak bez opóźnień w budowie pętli. Autobusy miały zatrzymywać się na niej już w drugiej połowie 2022 roku.
Zamiast "Młynów" będzie "Pl. Pole Elekcyjne"
Jak informuje Warszawski Transport Publiczny, dotychczasowe przystanki Młynów – zarówno tramwajowe (linii 20, 23, 24) jak i autobusowe (linii 103, 106, 136, N45, N95) – zmienią nazwę na pl. Pole Elekcyjne a te, przy których autobusy linii 106 i 136 kończyły i rozpoczynały swoje trasy, staną się dla nich przystankami przelotowymi. Nazwa Młynów będzie oznaczała od tej pory tylko stację metra linii M2. Nazwa Plac Pole Elekcyjne nawiązuje do wolnych elekcji królów polskich, które w przeszłości odbywały się właśnie na tym obszarze. W 1997 dawne pole elekcyjne upamiętniono wzniesieniem pomnika Electio Viritim, a w październiku 2010 placowi zlokalizowanemu w rejonie ul. Obozowej i J. Ostroroga, na którym znajduje się pomnik Electio Viritim, nadano nazwę Pole Elekcyjne. W kwietniu na łamach Gazety Woli pisaliśmy także o skwerze Wolnej Elekcji, który został urządzony w pobliżu placu z funduszy budżetu obywatelskiego. W ramach projektu powstała m.in. fontanna, plac zabaw, wybieg dla psów, siłownia plenerowa oraz zieleń.
Na polach Woli zostali wybrani:
- Anna Jagiellonka (1575)
- Stefan Batory (1576)
- Zygmunt III Waza (1587)
- Władysław IV Waza (1632)
- Jan II Kazimierz Waza (1648)
- Michał Korybut Wiśniowiecki (1669)
- Jan III Sobieski (1674)
- August II Mocny (1697)
- Stanisław Leszczyński (1704)
- Stanisław Leszczyński (1733)
- Stanisław August Poniatowski (1764)
fot. Hubert Malczewski | Gazeta Woli
Napisz komentarz
Komentarze