Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 18:23
Reklama

MPO przekazało mieszkańcom kilku wolskich bloków worki na bioodpady. Zachęcają do segregacji

Mieszkańcy bloków przy ul. Ogrodowej 11 i ul. Radziwie otrzymali od MPO biodegradowalne, papierowe torby na tzw. bioodpady. Pilotażowa inicjatywa ma na celu zachęcić do prawidłowej segregacji i usprawnić proces domowego gromadzenia odpadów. Brak segregacji lub wykorzystywanie do segregacji foliowych toreb utrudniających proces ich kompostowania to wciąż bardzo duży problem wśród warszawiaków i warszawianek.

Akcja ta, docierająca do kolejnych mieszkańców stolicy jest efektem kampanii edukacyjnej „Segreguj, b(i)o warto!", która promuje segregację bioodpadów. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przekazało biodegradowalne torby blisko 3 tysiącom gospodarstw domowych i setkom dzieci, które uczestniczą w warsztatach edukacyjnych spółki. Pilotażowa akcja propagowania segregacji bioodpadów stołecznego MPO i miasta ma usprawnić proces domowego gromadzenia odpadów i zachęcić do selektywnej zbiórki, m.in. organicznych resztek.

Jak wynika ze statystyk, segregacja odpadów frakcji bio nadal jest sporym wyzwaniem. Wyrzucanie bioodpadów w workach foliowych utrudnia proces ich kompostowania. Optymalnym wyborem są worki papierowe, które ulegają rozkładowi. Są najwłaściwsze, bo ułatwiają prowadzenie zbiórki w warunkach domowych i nie „zanieczyszczają" zawartości brązowych pojemników.

fot. MPO Warszawa

3 tys. rozdanych worków w trzech dzielnicach

Dzięki akcji pilotażowej pracownicy miejskiej spółki – we współpracy z administracjami danych nieruchomości – pozostawiają w skrzynkach pocztowych mieszkańców dziesięciopaki papierowych worków na bioodpady.

- W ramach akcji „Segreguj, B(i)o warto!" rozpoczęliśmy przekazywanie worków od mieszkańców nieruchomości przy ul. Ogrodowej 11. Następnie odwiedziliśmy bloki przy ul. Czerniakowskiej i ul. Radziwie. Ostatnio zawitaliśmy w kilkunastu blokach na Bemowie – mówi Jakub Turowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej w MPO Warszawa.

Podczas działania w 2022 roku pracownicy MPO przekazali worki do prawie 3 tys. mieszkań na Bemowie, Woli i w Śródmieściu. Poza tym otrzymują je także dzieci, które uczestniczą w cyklicznych warsztatach ekologicznych „Mini wysypisko". Do tej pory „dziesięciopaki" trafiły do kilkuset dzieci. W efekcie zestawy sprzyjające segregacji bioodpadów znalazły się w kolejnych gospodarstwach domowych.

- To fantastyczna akcja i bardzo się cieszymy, że doszło do tej współpracy. We wszystkich klatkach schodowych objętych pilotażem zawisły plakaty, które informują mieszkańców o szczegółach inicjatywy - mówi Anna Wagner, administratorka spółdzielni mieszkaniowej „WOLA".

Wspólna akcja miasta i MPO będzie kontynuowana w 2023 roku. Zestawy ułatwiające domową segregację bioodpadów trafią do kolejnych dzielnic i placówek edukacyjnych.

Bioodpady - co wrzucać, a czego nie wolno?

Na odpady biodegradowalne przeznaczony jest pojemnik koloru brązowego. To właśnie do niego powinniśmy wrzucać odpadki organiczna, które ulegają naturalnemu rozkładowi. Są to: odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe. Do brązowego pojemnika możemy wrzucać także resztki jedzenia - jednak nie mogą one zawierać mięsa, kości i tłuszczów zwierzęcych - które powinny trafić do tzw. "zmieszanych". Nie należy też wyrzucać tam oleju jadalnego, ziemi, kamieni czy odchodów zwierząt.

ul. Ogrodowa 11. Mieszkańcy tego budynku otrzymali woreczki na bioodpady, fot. Hubert Malczewski / Gazeta Woli

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama