Na ulicy Okopowej obok brzozowego krzyża z tabliczką ma stanąć tablica upamiętniająca ofiary niemieckiego terroru w 1944 r. w pobliskich fabrykach. Wykona ją Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Mazowieckim Oddziałem Stowarzyszenia Odra-Niemen.
W miejscu, w którym kilkadziesiat lat temu, podczas II wojny światowej dokonywały się ludzkie tragedie, dziś stoi Dom Mody Klif. A wcześniej, na ulicy Okopowej 58/72 funkcjonowała przez lata Garbarnia Pfeiffera. Obiekt ten opisuje na swojej stronie inicjatywa "Tu było, tu stało":
"Założona w 1727 r., część garbarni znajdowała się na ul. Smoczej 43, ale została całkowicie zniszczona. W końcu XIX w. na ul. Okopowej wybudowano 8 budynków fabrycznych. Obiekty uległy daleko posuniętym przekształceniom zarówno w środku, jak i na elewacjach. Był to przykład typowej architektury przemysłowej z czerwonej cegły. Fabrykę wyburzono w 1994 r."
Garbarnia miejscem zbrodni wojennych
"Na terenie Garbarni Pfeiffera walczył Batalion „Zośka” do 11.VIII.1944, kiedy to fabryka została zajęta przez Niemców. Od połowy sierpnia do niemal końca września 1944 r. Garbarnia Pfeiffera była miejscem masowej eksterminacji warszawiaków i powstańców. Historycy szacują, że specjalna jednostka niemieckiej policji bezpieczeństwa Sonderkommando „Spilker” zamordowała w tym czasie ok. 5 tysięcy osób." - przypomina w swojej interpelacji dot. upamiętnienia ludobójstwa Agata Pruszczyńska, radna dzielnicy Wola. Poprosiła w niej o postawienie na ul. Okopowej tablicy bądź upamiętnienia w innej formie ofiar zbrodni.
Projekt tablicy już jest
W odpowiedzi na interpelację radnej burmistrz poinformował, że dzielnica Wola już współpracuje w tej sprawie z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Mazowieckim Oddziałem Stowarzyszenia Odra-Niemen, które to są inicjatorami i głównymi realizatorami miejsca pamięci narodowej. Ustalono, że upamiętnienie ofiar niemieckiego terroru dokonanego na terenie Miejskiego Zakładu Opałowego (ul. Okopowa 59) oraz w pobliskiej fabryce Pfeiffera (ul. Okopowa 58/72) zostanie zrealizowane w formie tablicy zamontowanej na ogrodzeniu Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego przy ul. Okopowej 55a.
W chwili obecnej, w tym miejscu usytuowane jest społeczne upamiętnienie w formie brzozowego krzyża z tabliczką z napisem: „Od 25 sierpnia do połowy września 1944 r. na terenie Miejskiego Zakładu Opałowego przy ul. Okopowej 59 Niemcy rozstrzelali i spalili około 5000 mężczyzn, kobiet i dzieci przetrzymywanych wcześniej w pobliskiej fabryce Pfeiffera, gdzie również dokonywali egzekucji. W 1946 r. prochy zamordowanych ekshumowano i pochowano na Cmentarzu Powstańców Warszawy"
Napisz komentarz
Komentarze