Decyzją Rady Warszawy, Liceum Ogólnokształcące nr 161 przy ul. Smoczej 19 otrzymało imię wybitnego Polaka, Władysława Bartoszewskiego. Patrona wybrali licealiści.
Historia CLXI LO jest krótka. Pierwsi jej uczniowie rozpoczęli naukę w 2017 roku, kiedy to nastąpiła zmiana systemu edukacji w Polsce wygaszająca gimnazja. Jednak budynek, w którym liceum się mieści ma o wiele dłuższą tradycję. Został wniesiony w latach 60. ubiegłego wieku w ramach akcji „1000 szkół na Tysiąclecie”. Do roku 1999 gościł w swoich murach Szkołę Podstawową nr 170. W 1999 roku decyzją władz miasta owa podstawówka przy Smoczej 19 została przekształcona w Gimnazjum nr 49, które z czasem stało się najlepszym gimnazjum na Woli. Od 2002 roku nosiło imię Stefana Starzyńskiego, prezydenta Warszawy, aż do 2017 roku, kiedy to zostało wygaszone. Na miejscu jego powstała Szkoła Podstawowa nr 389, której patronem jest właśnie Stefan Starzyński oraz CLXI Liceum Ogólnokształcące, które 14 października otrzymało imię nowego patrona. W tej chwili, w LO Bartoszewskiego uczy się niemal czterystu uczniów w 15 klasach.
fot. Hubert Malczewski/ Gazeta Woli
Bartoszewski był osobą wielkiego formatu
- Był on człowiekiem, który mówił, że należy działać, sprzeciwiać się złu niezależnie od kosztów. Odczuwam podziw i wdzięczność, że istniała taka osoba. Dla wielu Bartoszewski może być wzorem z tą cudowną mieszanką siły, wiary i ludzkiej przyzwoitości, a do tego humoru. Jest on symbolem ludzkiej zdolności do doświadczenia gorzkiej niesprawiedliwości, a mimo to wyzbycia się nienawiści. Najsłynniejszą cechą profesora był ten jego barometr moralny, czyli umiejętność swoistego, moralnego odnajdywania się poprzez dokonane wybory i czyny, czy to w kontakcie z dramatyczną rzeczywistością Niemiec hitlerowskich czy też w zderzeniu z trudnymi realiami Polski Ludowej. Miał w sobie ludzkie ciepło i życiową mądrość, pozwalającą zachować dystans do siebie i do rzeczywistości. - cytowała podczas uroczystości nadania patrona dyrektorka LO im. Bartoszewskiego, Beata Aranowska. - Słowa te dowodzą, że nasz patron był osobą wielkiego formatu, człowiekiem który całym swoim życiem zaświadczał, jak ważna jest każda osoba bez względu na kolor skory, narodowość, pochodzenie społeczne, wyznanie czy światopogląd. Znany był z budowania mostów między narodami, będąc orędownikiem tego, co łączyło zarówno jednostki, jak i społeczeństwa - dodała.
Głos podczas uroczystości, która odbyła się 14 października przy ul. Smoczej 19 zabrał m.in. także pan Piotr Bachurzewski, pasierb Władysława Bartoszewskiego:
- To jest tak jak chleb codzienny, codziennie musimy być przyzwoici. Natomiast istnieje też drugie takie hasło, które wielokrotnie padało z ust mojego ojczyma: to nie prawda, że prawda leży po środku, prawda leży tam, gdzie leży. O tą prawdę całe życie się bił i to było chyba dla niego najważniejsze - mówił.
- Są w Warszawie licea, które mają stuletnią lub dłuższą historię. Ale wy jesteście w wyjątkowej chwili i z tego, że wasze liceum jest młode możecie uczynić wielką siłę. To wy tworzycie historię tej szkoły i wy budujecie tradycję tego liceum, a to że wybraliście takiego właśnie patrona, dla którego odwaga, przyzwoitość, mądrość, szacunek dla drugiego człowieka były niezwykle ważnymi wartościami, pokazuje też kierunek, w jakim ta tradycja szkoła będzie budowana. Bo szkoła to nie tylko miejsce, w którym zdobywacie wiedzę, ale też miejsce, które kształtuje wasze postawy. I jestem spokojna, że z takim patronem, który mówił o tym, żeby przeciwstawiać się złu będziecie wychowywani, na wartościowych, odważnych, mądrych ludzi szanujących drugiego człowieka. A w chwili, kiedy to zło podnosi głowę, kiedy za naszą granicą trwa wojna [...] to ten patron będzie wam wskazywał dobrą drogę - zwracała się do społeczności szkolnej Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie Warszawy
Rada Warszawy ustanowiła rok 2022 Rokiem Władysława Bartoszewskiego. W tym roku przypada setna rocznica urodzin profesora, a także siódma rocznica jego śmierci.
Napisz komentarz
Komentarze