Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 4 lipca 2024 17:22

Weekend na Woli: Spacer z przewodnikiem miejskim i garażówka

Co czeka nas w nadchodzący weekend? Oto kilka propozycji najciekawszych wydarzeń na Woli.

Grupa Dekonstrukcyjna: Krewetki solankowe dla globalnego pokoju

Duet Cyber Nympos, czyli Ewelina Jarosz i Justyna Górowska zaprezentują dokumentację performansu „Cyber Wedding to the Brine Shrimp”. Artystki w czasie wydarzenia opowiedzą o ruchu ekoseksualnym i swojej twórczej praktyce.

„W kontekście trwającej już od 8 lat wojny w Ukrainie zwrócą uwagę na środowiskowe koszty zbrojnego konfliktu toczonego w uprzemysłowionym regionie wschodniej Europy. Jego konsekwencjami są m.in. niszczenie wodnej infrastruktury czy zanieczyszczenie rzek metalami ciężkimi, a także zagrożenie skażenia radioaktywnymi odpadami” – czytamy w opisie wydarzenia.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy jednak obowiązuje limit do 30 osób.

Ewelina Jarosz – hydroseksualna badaczka/performerka i współtwórczyni interdyscyplinarnych projektów ekologicznych. Jej aktualne zainteresowania badawcze to: błękitna humanistyka, błękitne media i sztuka ekologiczna. Jest adiunktką w Katedrze Mediów i Badań Kulturowych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. https://www.instagram.com/underwater_activist/

Justyna Górowska – hydrofeministyczna, ekoseksualna artystka i współtwórczyni interdyscyplinarnych projektów, łączących sztukę z technologią i społecznym aktywizmem. Poprzez performatywne i interaktywne doświadczenia zaawansowanych technologii i sztuki cyfrowej, jej projekty budują świadomość społecznej i ekologicznej katastrofy. https://www.instagram.com/wetmewild/

Kiedy? – Niedziela, 20 marca o godz. 12:00
Gdzie? – Muzeum Woli

IV Garażówka w Progresji dla Ukrainy!

Podczas garażówki zbierana jest pomoc dla Ukrainy. Na miejscu będzie można kupić m.in. ręcznie robione unikalne wyroby z ceramiki, biżuterię, wyjątkowe ubrania, świece, wyroby z drewna i wiele innych niepowtarzalnych przedmiotów! „Oczywiście nie zabraknie też garażówkowych stoisk z wszelkimi różnościami prosto od Waszych sąsiadów!” – zapewniają organizatorzy.

Dodatkowo będzie można przynosić rzeczy, które mogą się przydać Ukraińcom.

To m.in.:

- żywność długoterminowa (konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, suszone owoce, orzechy, musy w tubkach dla dzieci, słoiczki i kaszki dla dzieci, mleka modyfikowane).

- kosmetyki i chemia (mydła, żele pod prysznic, szampony, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, pampersy, proszki i płyny do prania, płyny do mycia naczyń)

- środki opatrunkowe (koce termiczne, gazy i kompresy jałowe, ampułki z solą fizjologiczną, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, opaski uciskowe, plastry z opatrunkiem)

- koce i śpiwory, ręczniki, karimaty (NOWE!)

Kiedy? – Niedziela, 20 marca o godz. 12.00
Gdzie? – Progresja

Cudzoziemcy, którzy wybrali Warszawę. Cmentarz ewangelicko-augsburski. Spacer z przewodnikiem.

Na cmentarzu ewangelicko- augsburskim oprócz ciszy, owocowych drzew, zaskakujących nagrobków i kaplic przywitają nas epitafia w języku niemieckim, polskim, rosyjskim, angielskim, francuskim, włoskim, a nawet greckim. Kim byli ludzie, którzy nimi władali? Co sprowadziło ich do Warszawy i dlaczego w niej zostali? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć podczas spaceru z licencjonowaną przewodniczką po Warszawie. „Będzie to historia wielokulturowego miasta, biografie osób tworzących jego charakter, atmosferę i zasobność w wielu XVIII i XIX” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Wydarzenie jest darmowe, ale mile widziany jest napiwek dla przewodniczki.

Kiedy? – Sobota, 19 marca o godz. 12.00
Gdzie? – zbiórka przy bramie wejściowej na cmentarz ul. Młynarska 54/56/58

Muzyka na żywo w KinoGram: Krzysztof Baranowski & Jędrzej Podolak

Tradycyjnie co weekend w Fabryce Norblina czeka cykl koncertów. W piątek na scenie wystąpi Krzysztof Baranowski, pochodzący z Olsztyna basista, gitarzysta, producent muzyczny. Na co dzień współpracuje z Sanah, Pauliną Przybysz i Warszawską Orkiestrą Sentymentalną. Jest liderem zespołu Krzysztof Baranowski Trio, z którym wykonuje swój autorski materiał.

Towarzyszyć mu będzie Jędrzej Podolak kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i prestiżowej szkoły jazzu przy ulicy Bednarskiej. Kształcił się pod okiem Krzysztofa Herdzina, Bogdana Hołowni, Kuby Badacha i Michała Tokaja. Jego improwizacja łączy style jazz, pop, soul i blues.

Kiedy? – Piątek, 18 marca o godz. 18.00
Gdzie? – Fabryka Norblina

Żelazny temat okolic Żelaznej: kamienice, fabryki, pałacyki

„Okolice Żelaznej, czyli jednej z najważniejszych ulic dawnej Warszawy, to miejsce, gdzie przenikają się skontrastowane widoki lub już tylko widoków wspomnienia, a wśród nich: osiemnastowieczne pałacyki i ogrody, robotnicze i przemysłowe miasto wieku XIX z jego kamienicami i fabrykami, modernistyczne ambicje architektoniczne okresu międzywojennego, groza getta, peerelowski Dziki Zachód i próby jego okiełznania oraz cywilizowania, a także trwające do dziś szaleństwa deweloperów epoki odradzającego się kapitalizmu. Żelazna to także feeria różnorodności: murale, nowoczesne biurowce, koszmary mieszkalnictwa kilku różnych epok, w tym nieliczne już kamienice, najbardziej znany na świecie warszawski widok oraz najwęższy dom na świecie i wreszcie historie tu istniejących teatrów, muzeów i synagog” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Wycieczkę poprowadzi Jarek Spacerolog Praski.

Kiedy? – Niedziela, 20 marca o godz. 14.30
Gdzie? - ul. Żelazna 99 (róg Nowolipia)

DOBRANOCKA – TEATR POD ORZEŁKIEM, SPEKTAKL P.T.”OPOWIEŚCI STAREGO KREDENSU”

Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z roztargnioną asystentką panią Anią opowiada legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu, który dobrocią pokonał smoka. Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie, nie mogą doczekać się wejścia na scenę. Stolnica staje się stolicą bajkowego królestwa, gdzie rządzi król Wałek Pierwszy a w pobliskiej pieczarze hałasuje Smok stworzony z tłuczka, drewnianych łyżek i foremek do ciasta. Chlebowa Kromka ożywa i nuci pieśń o Złotej Kaczce pływającej po podziemnym stawie, zaś kuchenny ręcznik po zawiązaniu supełków zamienia się w lalkę biednego Jasia marzącego o legendarnym bogactwie.

W trakcie spektaklu dzieci składają rycerskie ślubowanie przez co powiększa się Zakon Rycerzy Grzeczności. Muzykę do spektaklu napisała Agnieszka Glińska. Wstęp na spektakl kosztuje 10 złotych.
źródło: Wolskie Centrum Kultury

Kiedy? – Piątek, 18 marca o godz. 18:00
Gdzie? – Wolskie Centrum Kultury


garazowka

garazowka

spacer-po-cmentarzu-ewngelickim

spacer-po-cmentarzu-ewngelickim

spacer-po-zelaznej

spacer-po-zelaznej

wck-sprlktakl

wck-sprlktakl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze