Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 16:55

Weekend na Woli: Spacer z przewodnikiem miejskim i garażówka

Co czeka nas w nadchodzący weekend? Oto kilka propozycji najciekawszych wydarzeń na Woli.

Grupa Dekonstrukcyjna: Krewetki solankowe dla globalnego pokoju

Duet Cyber Nympos, czyli Ewelina Jarosz i Justyna Górowska zaprezentują dokumentację performansu „Cyber Wedding to the Brine Shrimp”. Artystki w czasie wydarzenia opowiedzą o ruchu ekoseksualnym i swojej twórczej praktyce.

„W kontekście trwającej już od 8 lat wojny w Ukrainie zwrócą uwagę na środowiskowe koszty zbrojnego konfliktu toczonego w uprzemysłowionym regionie wschodniej Europy. Jego konsekwencjami są m.in. niszczenie wodnej infrastruktury czy zanieczyszczenie rzek metalami ciężkimi, a także zagrożenie skażenia radioaktywnymi odpadami” – czytamy w opisie wydarzenia.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy jednak obowiązuje limit do 30 osób.

Ewelina Jarosz – hydroseksualna badaczka/performerka i współtwórczyni interdyscyplinarnych projektów ekologicznych. Jej aktualne zainteresowania badawcze to: błękitna humanistyka, błękitne media i sztuka ekologiczna. Jest adiunktką w Katedrze Mediów i Badań Kulturowych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. https://www.instagram.com/underwater_activist/

Justyna Górowska – hydrofeministyczna, ekoseksualna artystka i współtwórczyni interdyscyplinarnych projektów, łączących sztukę z technologią i społecznym aktywizmem. Poprzez performatywne i interaktywne doświadczenia zaawansowanych technologii i sztuki cyfrowej, jej projekty budują świadomość społecznej i ekologicznej katastrofy. https://www.instagram.com/wetmewild/

Kiedy? – Niedziela, 20 marca o godz. 12:00
Gdzie? – Muzeum Woli

IV Garażówka w Progresji dla Ukrainy!

Podczas garażówki zbierana jest pomoc dla Ukrainy. Na miejscu będzie można kupić m.in. ręcznie robione unikalne wyroby z ceramiki, biżuterię, wyjątkowe ubrania, świece, wyroby z drewna i wiele innych niepowtarzalnych przedmiotów! „Oczywiście nie zabraknie też garażówkowych stoisk z wszelkimi różnościami prosto od Waszych sąsiadów!” – zapewniają organizatorzy.

Dodatkowo będzie można przynosić rzeczy, które mogą się przydać Ukraińcom.

To m.in.:

- żywność długoterminowa (konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, suszone owoce, orzechy, musy w tubkach dla dzieci, słoiczki i kaszki dla dzieci, mleka modyfikowane).

- kosmetyki i chemia (mydła, żele pod prysznic, szampony, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, pampersy, proszki i płyny do prania, płyny do mycia naczyń)

- środki opatrunkowe (koce termiczne, gazy i kompresy jałowe, ampułki z solą fizjologiczną, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, opaski uciskowe, plastry z opatrunkiem)

- koce i śpiwory, ręczniki, karimaty (NOWE!)

Kiedy? – Niedziela, 20 marca o godz. 12.00
Gdzie? – Progresja

Cudzoziemcy, którzy wybrali Warszawę. Cmentarz ewangelicko-augsburski. Spacer z przewodnikiem.

Na cmentarzu ewangelicko- augsburskim oprócz ciszy, owocowych drzew, zaskakujących nagrobków i kaplic przywitają nas epitafia w języku niemieckim, polskim, rosyjskim, angielskim, francuskim, włoskim, a nawet greckim. Kim byli ludzie, którzy nimi władali? Co sprowadziło ich do Warszawy i dlaczego w niej zostali? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć podczas spaceru z licencjonowaną przewodniczką po Warszawie. „Będzie to historia wielokulturowego miasta, biografie osób tworzących jego charakter, atmosferę i zasobność w wielu XVIII i XIX” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Wydarzenie jest darmowe, ale mile widziany jest napiwek dla przewodniczki.

Kiedy? – Sobota, 19 marca o godz. 12.00
Gdzie? – zbiórka przy bramie wejściowej na cmentarz ul. Młynarska 54/56/58

Muzyka na żywo w KinoGram: Krzysztof Baranowski & Jędrzej Podolak

Tradycyjnie co weekend w Fabryce Norblina czeka cykl koncertów. W piątek na scenie wystąpi Krzysztof Baranowski, pochodzący z Olsztyna basista, gitarzysta, producent muzyczny. Na co dzień współpracuje z Sanah, Pauliną Przybysz i Warszawską Orkiestrą Sentymentalną. Jest liderem zespołu Krzysztof Baranowski Trio, z którym wykonuje swój autorski materiał.

Towarzyszyć mu będzie Jędrzej Podolak kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i prestiżowej szkoły jazzu przy ulicy Bednarskiej. Kształcił się pod okiem Krzysztofa Herdzina, Bogdana Hołowni, Kuby Badacha i Michała Tokaja. Jego improwizacja łączy style jazz, pop, soul i blues.

Kiedy? – Piątek, 18 marca o godz. 18.00
Gdzie? – Fabryka Norblina

Żelazny temat okolic Żelaznej: kamienice, fabryki, pałacyki

„Okolice Żelaznej, czyli jednej z najważniejszych ulic dawnej Warszawy, to miejsce, gdzie przenikają się skontrastowane widoki lub już tylko widoków wspomnienia, a wśród nich: osiemnastowieczne pałacyki i ogrody, robotnicze i przemysłowe miasto wieku XIX z jego kamienicami i fabrykami, modernistyczne ambicje architektoniczne okresu międzywojennego, groza getta, peerelowski Dziki Zachód i próby jego okiełznania oraz cywilizowania, a także trwające do dziś szaleństwa deweloperów epoki odradzającego się kapitalizmu. Żelazna to także feeria różnorodności: murale, nowoczesne biurowce, koszmary mieszkalnictwa kilku różnych epok, w tym nieliczne już kamienice, najbardziej znany na świecie warszawski widok oraz najwęższy dom na świecie i wreszcie historie tu istniejących teatrów, muzeów i synagog” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Wycieczkę poprowadzi Jarek Spacerolog Praski.

Kiedy? – Niedziela, 20 marca o godz. 14.30
Gdzie? - ul. Żelazna 99 (róg Nowolipia)

DOBRANOCKA – TEATR POD ORZEŁKIEM, SPEKTAKL P.T.”OPOWIEŚCI STAREGO KREDENSU”

Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z roztargnioną asystentką panią Anią opowiada legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu, który dobrocią pokonał smoka. Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie, nie mogą doczekać się wejścia na scenę. Stolnica staje się stolicą bajkowego królestwa, gdzie rządzi król Wałek Pierwszy a w pobliskiej pieczarze hałasuje Smok stworzony z tłuczka, drewnianych łyżek i foremek do ciasta. Chlebowa Kromka ożywa i nuci pieśń o Złotej Kaczce pływającej po podziemnym stawie, zaś kuchenny ręcznik po zawiązaniu supełków zamienia się w lalkę biednego Jasia marzącego o legendarnym bogactwie.

W trakcie spektaklu dzieci składają rycerskie ślubowanie przez co powiększa się Zakon Rycerzy Grzeczności. Muzykę do spektaklu napisała Agnieszka Glińska. Wstęp na spektakl kosztuje 10 złotych.
źródło: Wolskie Centrum Kultury

Kiedy? – Piątek, 18 marca o godz. 18:00
Gdzie? – Wolskie Centrum Kultury


garazowka

garazowka

spacer-po-cmentarzu-ewngelickim

spacer-po-cmentarzu-ewngelickim

spacer-po-zelaznej

spacer-po-zelaznej

wck-sprlktakl

wck-sprlktakl

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u