Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 05:03
Reklama

Na Górczewską powróciły Ogrody Ulricha, od którego nazwę wzięła ta część Woli

Kiedyś hodowano tu ananasy znane na całą Warszawę, a dziś w nowych szklarniach króluje gastronomia. Ingka Centers, właściciel Wola Parku zrewitalizował teren przed galerią, który ma sprzyjać spotykaniu się i nawiązywaniu relacji.

Przy ul. Górczewskiej, w miejscu, gdzie przed II wojną światową funkcjonowało gospodarstwo ogrodnicze, powstał kompleks ze strefą gastronomiczną i rozrywkowo-edukacyjną. Rewitalizacja historycznego terenu, którą rozpoczęto w 2019 roku poskutkowała odtworzeniem dwóch szklarni, w których niegdyś hodowano egzotyczne ananasy. Teraz pełnią funkcję hali gastronomicznej oraz hali zabaw dla dzieci. Wsród lokali z jedzeniem, znalazły się m.in. neapolitańska pizzeria, bar z prosseco, ramen, kuchnia wege, street food i pijalnia czekolady.

Wieś, ogrody i ananasy

Historia tego miejsca sięga XIX wieku, kiedy to w 1805 roku Jan Bogumił Ulrich otworzył pierw­szy w Warszawie ogród handlowy przy ul. Ceglanej (dzisiaj Pereca), gdzie rosły warzywa, owoce, zioła i kwiaty. Tam po­wstały też pierwsze w Warszawie żelazne szklarnie, dzięki którym w 1835 roku ro­dzina Ulrichów rozpoczęła uprawę egzo­tycznych roślin, w tym słynnych anana­sów – które stały się symbolem Ogrodów Ulricha w dzisiejszej odsłonie. Po śmierci Jana Ulricha firma znalazła się w rękach jego syna, Christiana Jana Ulricha, który przeniósł zakład do wsi Górce - na teren, przy którym stoi dziś znany war­szawiakom Wola Park. Firma prężnie rozwijała się, w rękach kolejnych to członków rodziny, aż do II wojny światowej, która definitywnie zakończyła jej działalność. Do tego czasu jednak, w tym miejscu funkcjonowały m.in. wzor­cowe zakłady ogrodnicze ze szkółkami i szklarniami, parki pokazowe z rzadkimi gatunkami roślin oraz ogrody spacerowe otwarte dla publiczności. W latach 50. grunty pod zakładami zo­stały upaństwowione.

Wzniesione z wykorzystaniem oryginalnych elementów

Koncept wnętrza hal gastronomicznych odnosi się wprost do historii dawnych szklarni. Dominujący w nim kolor biały nawiązuje do historycznego pobielania szklarni wapnem, czyli tradycyjnego zabiegu antyseptycznego stosowanego w ogrodnictwie do dziś. Choć szklarnie zostały podwyższone i połączone ze względu na potrzeby funkcjonalne, to we wnętrzu pozostał stary podział na dwie części. Pomiędzy nimi znajduje się zielony dach, odwierciedlający dawny trawnik pomiędzy dwoma szklarniami, którym ogrodnicy się przemieszczali..

"Nie tylko kolor biały, ale część elementów historycznych zostało w naturalnym kolorze i fakturze cegły, jak na przykład kominy. Zachęcam do zwiedzenia naszych pomieszczeń podziemnych, gdzie jest historyczny tunel zachowany w odrestaurowanej i odspoinowanej cegle. Staraliśmy się tam, gdzie to możliwe, zachować naturalną fakturę i wygląd tych historycznych murów, oczywiście po gruntownej restauracji. - mówi Artur Strączkowski, manager projektu Ingka Centers

Plac połączył się z parkami

Obok budowy samych szklarni, transformację przeszedł także plac przed centrum handlowym. Połączył się z parkami, tworząc duży obszar zróżnicowanej przestrzeni publicznej. Pojawiły się bujane ławki, nowa fontanna, a także będące teraz w modzie miejsce pod ogrody społeczne. I choć sam plac zdaje się przypominać betonową pustynię, to ma być to przestrzeń pod większe wydarzenia oraz zimowe lodowisko. Pod powierzchnią placu zostały ukryte duże zbiorniki retencyjne służące do nawadniania zieleni w parku, a zastosowane w ogrodach oprawy oświetleniowe mają ograniczać zjawisko zanieczyszczenia światłem. Całość kompleksu nie jest jednak w pełni gotowa. Uzupełnić ma ją przyszłoroczne otwarcie "Zielonej Chaty" oraz Willi Ulricha, w której według Ingka Centers również królować będą kulinaria. Za koncepcję zagospodarowania Ogro­dów Ulricha odpowiada pracownia archi­tektoniczna WXCA oraz LAB3.

fot. Hubert Malczewski - Gazeta Woli

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama