Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:57

Trudna sytuacja na rynku mieszkań. Dzielnica chwali się remontem lokali

Inflacja bijąca rekordy, ograniczona dostępność surowców oraz sytuacja migracyjna spowodowana wojną wywołała ogromne problemy na rynku mieszkaniowym. Wielu nie stać na kredyt, zapaść nastąpiła więc także na rynku nowych mieszkań. Co robi Wola, aby sprostać wyzwaniu?

Mieszkaniową zapaść, bo tak o aktualnej sytuacji mówi Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, odczujemy na własnej skórze. Nie zapowiada się ona jedynie na chwilowy trend. Jej efektem jest nie tylko ograniczenie zysków deweloperów. Zahamowanie rynku nieruchomości i ograniczenie ilości budów może przynieć bardzo negatywne konsekwencje związane z utratą zatrudnienia na budowach, w biurach oraz w fabrykach i zakładach produkcyjnych, przyczyniając się do zwiększenia ilości problemów społecznych.

Jest też druga strona: deficyt mieszkaniowy, który dotyka bardzo dużej ilości polskich rodzin. Według badań wykonanych przez Fundację Habitat for Humanity Poland, wśród najważniejszych problemów polskich rodzin na trzecim miejscu wskazano brak mieszkania lub złe warunki mieszkaniowe. Brak spójnej strategii rozwoju mieszkalnictwa i traktowanie tego sektora jako niemal wyłącznie rynkowy przy jednoczesnym braku wystarczającej ilości tanich mieszkań na wynajem oraz mieszkań komunalnych i socjalnych przyczyniają się do pogłębienia tego kryzysu. A należy pamiętać, że mieszkalnictwo w sposób oczywisty wpływa na decyzję o prokreacji i powiększeniu rodziny.

Dzielnica remontuje lokale komunalne

– Wielu rodzin po prostu nie stać na wynajem mieszkania na rynkowych warunkach, a samorządy są niestety pozostawione same sobie z tym problemem – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Mimo to staramy się powiększać nasz zasób komunalny i odnawiać kolejne mieszkania, znajdujące się na przykład w pustostanach. W tym roku do września wyremontowaliśmy już 47 takich lokali, które, mam nadzieję, już niedługo znajdą nowych najemców, kolejne mieszkania są w trakcie remontu. A to i tak tylko kropla w morzu potrzeb, bo na liście oczekujących jest ponad 100 nazwisk – dodaje.

Mowa o 47 lokalach mieszkalnych w 4 lokalizacjach, które zostały odnowione w tym roku: 19 mieszkań na Kole, 6 na Młynowie, 9 na Nowolipkach i 13 lokali w okolicach ul. Ogrodowej. Dzielnica wygospodarowała na ten cel ponad 1,37 mln zł.

fot. Urząd Dzielnicy Wola

Mieszkania w zabytkowych kamienicach stoją puste

Wolski ratusz podkreśla, że mimo starań mieszkań ciągle brakuje, a rozwiązaniem tego problemu mogłaby być propozycja przedstawiona rządowi w ubiegłym roku. Burmistrzowie Woli i Śródmieścia apelowali, aby część środków z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczyć na remonty mieszkań w starych, zabytkowych kamienicach. Jest to niestety bardzo kosztowne.

– Dzięki temu Wola mogłaby się wzbogacić o nawet 900 tanich lokali na wynajem – wyjaśnia burmistrz Woli. – Niestety, rząd w swoich planach pominął duże miasta, a pieniędzy z KPO nikt w Polsce jeszcze nie widział i wszystko wskazuje na to, że jeszcze szybko nie zobaczy – dodaje.


6e7c8bdf-4380-4177-9eab-2d59e20b8354

6e7c8bdf-4380-4177-9eab-2d59e20b8354

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u