W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- patronie ulicy
- ciekawostkach z jego życia
Tadeusz Szymon Krępowiecki
Urodził się w 1798 roku w Warszawie, zm. 5 stycznia 1847 w Londynie – polski polityk i publicysta, działacz niepodległościowy, uczestnik powstania listopadowego.
Życiorys
Pochodził z rodziny neofickiej pochodzenia żydowskiego. Przed powstaniem zmienił imię na Tadeusz, do 1831 używał imienia Szymon. Jego przodek Adam Krępowiecki został ochrzczony wraz z grupą frankistów w 1759 we Lwowie.
Działalność polityczna i powstańcza
Był wiceprezesem Towarzystwa Patriotycznego, przeciwnikiem dyktatury gen. Chłopickiego. Należał do lewicowego skrzydła TP. Podczas powstania listopadowego walczył w bitwach pod Stoczkiem i Boremlem. Podczas obrony Warszawy został ranny.
Obarczał szlachtę winą za upadek powstania i wyzysk chłopów. Po upadku powstania przebywał na emigracji w Paryżu. Współzałożyciel Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, z którego wkrótce wystąpił ze względu na swoje radykalne poglądy. Był czołowym ideologiem i jednym z twórców Gromad Ludu Polskiego.
Przez krótki okres był redaktorem "Dziennika Nadwiślańskiego". Podczas powstania listopadowego był działaczem radykalnej lewicy, sekretarzem Towarzystwa Patriotycznego. Walczył jako ochotnik w korpusie gen. Józefa Dwernickiego, jednakże negując dyktaturę generała Józefa Chłopickiego. Wsławił się pod Stoczkiem (14 II 1831) oraz Boremlem (19 IV 1831).
Pełniąc obowiązki adiutanta generała Jana Krukowieckiego został ciężko ranny podczas oblężenia stolicy. Po upadku zrywu wyemigrował do Francji, gdzie współtworzył Towarzystwo Demokratyczne Polskie, obwiniając szlachtę za klęskę walk. W latach 1835-46 należał do grona głównych ideologów Gromad Ludu Polskiego - emigracyjnej organizacji rewolucyjno-demokratycznej działającej w Wielkiej Brytanii. Z biegiem lat jego radykalne poglądy straciły na popularności.
Zmarł w Londynie w skrajnej biedzie, opuszczony przez innych działaczy.
Napisz komentarz
Komentarze