Minęły już ponad dwa lata, odkąd swoją działalność zakończyło schronisko dla kobiet w kryzysie bezdomności przy ul. Stawki 27. Placówka Emaus prowadzona była przez Fundację „Domy Wspólnoty Chleb Życia”, na czele zarządu której stoi Siostra Małgorzata Chmielewska, znana polska społeczniczka. Nie znamy dokładnych przyczyn, z których dom dla kobiet na Stawkach przestał funkcjonować. Jednak raptem kilka miesięcy później, w lutym 2023 r. fundacja prowadzona przez Chmielewską otworzyła Dom Matki Bożej Serdecznej przy ul. Foliałowej 10 we Włochach dla nawet 80 osób w kryzysie bezdomności. Powstał tam nowoczesny budynek, pod budowę którego miasto przekazało działkę. Realizacja została doceniona w X. edycji Nagrody Architektonicznej m.st Warszawy i uhonorowana I nagrodą w kategorii architektura mieszkaniowa.

Od tego czasu niewielki, parterowy budynek stoi nieużytkowany. W lipcu 2024 r. w wyniku zainteresowania mieszkańców z zapytaniem do władz w sprawie przyszłości budynku oraz ewentualnych planów remontowych wystąpiła Edyta Chrzanowska, radna Dzielnicy Wola, przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej.
- W odpowiedzi otrzymałam informację, że nieruchomość została w styczniu przekazana w zarządzanie dla Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa” z przeznaczeniem na cele społeczne oraz planowana jest modernizacja budynku. Żadne konkrety dotyczące przyszłego przeznaczenia nie zostały jednak ujawnione – mówi Chrzanowska.
Trwa adaptacja budynku. Wiemy, kiedy skończy się remont
Gazeta Woli trzykrotnie zadawała pytania o przeznaczenie budynku użytkowego po remoncie, charakter planowanej działalności oraz termin rozpoczęcia użytkowania. Na pytania wysłane do Wydziału Prasowego w lipcu i sierpniu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Dopiero trzecia próba uzyskania informacji w styczniu powiodła się sukcesem.
- Warszawskie Centrum Integracji "Integracyjna Warszawa" prowadzi adaptację budynku na punkt sanitarny i poradnictwa medycznego dla osób w kryzysie bezdomności. Zaplanowany termin rozpoczęcia użytkowania to II kwartał 2025 roku. – informuje Wydział Prasowy Urzędu Miasta.

Prace za ponad 2 mln złotych
Prace budowlane na miejscu rozpoczęły się w drugiej połowie grudnia. Za roboty odpowiada firma Leader Build Sp. z.o.o., której oferta w przetargu okazała się najbardziej korzystna. O podpisanie umowy z miastem walczyło aż 15 firm, z czego najniższa, zwycięska oferta została złożona na kwotę 2 205 224,71 zł i na taką kwotę została podpisana umowa. Powierzchnia budynku adaptowanego na Ośrodek Opieki nad osobami w Kryzysie bezdomności wynosi 459,31 m2. W ramach inwestycji realizowane są prace budowlane, sanitarne i elektryczne. Wśród najważniejszych robót budowlanych znajduje się ocieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, prace murarskie, malarskie oraz montaż nowych posadzek. Dodatkowo wykonana zostanie pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami. Całość prac ma na celu dostosowanie budynku do pełnienia funkcji ośrodka wsparcia, zwiększając jego funkcjonalność i bezpieczeństwo dla przyszłych podopiecznych.
Napisz komentarz
Komentarze