W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- nowej edycji budżetu obywatelskiego
- zasadach tej edycji
Już dziś 21 stycznia o godz. 23.59 nastąpi zamknięcie etapu zgłaszania projektów! Internetowy formularz zgłaszania projektów zostanie zablokowany.
Budżet Obywatelski
Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. To warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. W ten sposób wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej Warszawie.
W budżecie obywatelskim każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić projekt lub zagłosować. Nie trzeba być zameldowanym, ani pełnoletnim. Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Warszawa.
Nowe zasady budżetu obywatelskiego
12. edycja budżetu obywatelskiego wystartowała 7 stycznia 2025 i przyniosła zmiany. Oto najważniejsze z nich:
Projekty lokalne
Wprowadzono nowy poziom projektów. Dzielnice są teraz podzielone na obszary lokalne, dzięki czemu można zgłaszać projekty dla mniejszych społeczności. Pula wydzielona na projekty lokalne to 50 proc. budżetu.
- Prostsze zasady
Zmniejszono liczbę wymaganych podpisów: dla projektów dzielnicowych potrzeba ich 10 (wcześniej 20), dla miejskich – 15 (wcześniej 40), a dla lokalnych 5. Na poprawki autorzy będą mieli 5 dni, zamiast trzech.
- Więcej projektów „miękkich”
„Miękkie” projekty będzie można realizować także na terenach nienależących do miasta. Warsztaty, zajęcia sportowe czy wydarzenia kulturalne będą mogły być bardziej dostępne pod względem ich lokalizacji.
- Zmiany w głosowaniu
Można zagłosować na maksymalnie 15 projektów – po 5 na poziomie lokalnym, dzielnicowym i miejskim.
Napisz komentarz
Komentarze