Gdzie po kulturę na Muranowie? Śródmiejska strona Muranowa oferuje Muzeum POLIN oraz Międzypokoleniową Klubokawiarnię Domu Kultury Śródmieście. Wola z kolei może się pochwalić poświęconym w większości seniorom Centrum Aktywności Międzypokoleniowej oraz Domem Powstańców Warszawskich. Od niedawna kultura zagościła również w pawilonie usługowym przy ul. Nowolipie 18. Wolskie Centrum Kultury otworzyło tu „Splot” – bo tak nazywa się nowa placówka. O to, czego możemy się spodziewać w środku zapytaliśmy Krzysztofa Mikołajewskiego, dyrektora Wolskiego Centrum Kultury.
- W Splocie, jak sama nazwa mówi, ma się splatać wiele idei i intencji. Z jednej strony ma to być miejsce poświęcone w dużym stopniu projektom artystycznym, a z drugiej strony otwarte seniorom i Uniwersytetowi Trzeciego Wieku. Uniwersytet Trzeciego Wieku Woli i Bemowa to najstarszy tego typu uniwersytet w stolicy będący organizacją pozarządową. Dotychczas nie miał swojej siedziby i korzystał z bardzo małej przestrzeni na ul. Staszica oraz z gościnności Bemowskiego Centrum Kultury. Dlatego też z otwartymi rękami witamy w naszym nowym lokalu seniorów i seniorki. Chcemy przy tym, aby to było nowe miejsce aktywności lokalnej, ale dedykowane w dużym stopniu projektom artystycznym. Jest bowiem wielu artystów i artystek, szczególnie tych początkujących, z bardzo dobrymi projektami, którzy szukają miejsc na swoją wystawę. – wyjaśnia Mikołajewski.
Dwie wystawy już za nami, o architekturze Muranowa wkrótce
W przestrzeni Splotu odbyły się już dwie wystawy. Działalność placówki zainaugurowano 24 sierpnia wystawą „Znamy się tylko z widzenia” zorganizowaną wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych i Fundacją Shalom. Towarzyszyła ona Festiwalowi Warszawa Singera. Miesiąc później Wolskie Centrum Kultury zaprosiło mieszkańców i mieszkanki na wystawę „Barykada”, która była częścią Warsaw Gallery Weekend. Zaprezentowano na niej prace artysty Witolda Liszkowskiego, tworzącego w nurcie sztuki kontekstualnej.
Jak dowiedzieliśmy się, obecnie Wolskie Centrum Kultury pracuje nad projektem stworzenia w Splocie wystawy o architekturze socrealizmu we współpracy z Centrum Kultury im. Norwida w Krakowie. Krakowska Nowa Huta oraz warszawski Muranów powstały bowiem w tej samej epoce, a w związku z tym łączy je wiele podobieństw. Ukazany ma zostać zamysł architektoniczny obu dzielnic wraz z jego zaletami i wadami. Planowana wystawa ma pokazać również, w jakim stopniu na zrealizowanych osiedlach jest widoczna przedwojenna myśl modernistyczna, a w jakim architektura prestiżu czy totalitaryzmu. Nie znamy jednak na razie terminu planowanej wystawy.
Napisz komentarz
Komentarze