Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 14:00
Reklama

Skwer Karaimski uroczyście otwarty. Jest cegiełką tworzącą most między kulturami

W sobotę, u zbiegu ulic Pustola i Redutowej odbyło się uroczyste otwarcie skweru honorującego najmniejszą mniejszość etniczną w Polsce. Adam Dubiński, prezes Fundacji Karaimskiego Dziedzictwa nie krył tym faktem wzruszenia. Całemu wydarzeniu towarzyszył koncert dwóch artystów i występ zespołu tanecznego.

Karaimi, czyli mniejszość etniczna pochodzenia tureckiego dotychczas nie posiadała w Polsce obiektu w przestrzeni publicznej nazwanego na ich cześć. To się zmieniło. Na Woli, pomiędzy ulicami Pustola, Redutową i Elekcyjną powstał Skwer Karaimski, honorujący najmniejszą uznana w polskim prawodawstwie mniejszość etniczną.

Nie oznacza to jednak, że Karaimi nie byli wcześniej z Wolą związani. Wręcz przeciwnie. To tutaj funkcjonuje jedyny czynny cmentarz karaimski w Polsce.

Powstanie samego skweru wiąże się z rewitalizacją przedpola Reduty Wolskiej. Skwer nie przeszedł rewolucji, ale drobne zmiany, takie jak m.in. nowe alejki i ławki warszawskie pozwoliły wywołać efekt przyjaznej zmiany. Zniknął też parking, niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2009 roku. Mieszkańcy nie powinni jednak czuć się poszkodowani, ponieważ Miejskie Zakłady Autobusowe wydzierżawiły miejsca parkingowe na terenie zajezdni przy ul. Redutowej.

fot. Miejska Wola

"Żeby się szanować, lubić, trzeba się najpierw poznać"

Centralnym punktem sobotniego wydarzenia na Ulrychowie było uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą skweru. W odsłonięciu uczetniczył Burmistrz Dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski, Adam Dubiński - prezes zarządu Fundacji Karaimskiego Dziedzictwa oraz Przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola Ewa Statkiewicz.

"Wola jest dużą i piękną dzielnicą, w której każdy znajdzie dla siebie miejsce. A my wzajemnie powinniśmy się szanować i lubić. Ale, żeby się szanować i lubić, trzeba się najpierw poznać. Dzisiaj wykonujemy pierwszy krok do poznania mniejszości karaimskiej" - rozpoczęła serię wystąpień Ewa Statkiewicz.

Następnie Burmistrz Strzałkowski podkreślał, że jako dzielnica starają się łączyć wszystkie wspólnoty i wszystkie tożsamości, które chcą wspólnie budować nasze miasto, naszą dzielnicę.

„Wzruszony jestem i cieszę się, że Karaimi, najmniejsza mniejszość etniczna w Polsce mogą zaznaczyć swoją obecność nie tylko historycznie, ale też fizycznie, że jesteśmy, żyjemy, jesteśmy częścią Warszawy, jesteśmy częścią Woli i bardzo nam z tym dobrze” - zakończył Dubiński.

Wydarzenie cieszyło się dużą frekwencją, co stanowi miły gest w kierunku społeczności karaimskiej.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama