Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:58

Kamienica Skrzypków w rejestrze zabytków. Oto jej historia

Na ul. Miedzianej 4A znajduje się przedwojenna kamienica Józefa i Marii Skrzypków. Od początku miesiąca jest chroniona w rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. W tej okolicy wciąż można odnaleźć wiele reliktów przedwojennej Warszawy, choć nie brakuje tu również nowoczesnej zabudowy, tworzącej ogromny kontrast.

Budynek przy ul. Miedzianej 4A został wzniesiony w latach 1913-1914 przez Józefa i Marię Skrzypków. W połowie 1913 r. zatwierdzony został projekt budowy 4- piętrowego domu z 5-piętrową oficyną. Kamienica (dom dochodowy) wzniesiona przez Józefa Skrzypka, właściciela Przedsiębiorstwa Robót Budowlanych i członka zarządu Mistrzów Mularskich i Ciesielskich, przeznaczona była na sprzedaż. W kolejnych latach kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Jednak niezależnie od tych zmian w budynku stale mieszkali pierwsi właściciele wraz z rodziną. W kamienicy, oprócz siedziby Przedsiębiorstwa mieściły się m.in. Warszawska Spółka Rolniczo-Handlowa „Ziarno” oraz Zakłady Graficzne Zygmunta Sakierskiego. 

(L) 1929 - Głos Rzemiosł Budowlanych; autor: J. Malarski. Fot. Warszawa1939.pl

Pozbawiona oficyny i części detali

Podczas Powstania Warszawskiego ulica Miedziana stanowiła punkt oporu zgrupowania Chrobry II, którego pluton Molmara stacjonował w oficynie kamienicy przy ul. Miedzianej 4A, do czasu jej zniszczenia wskutek bombardowania. Około 1950 r. pozostałości oficyny zostały rozebrane. 

Usytuowany w pierzei ulicy budynek bez większych uszkodzeń przetrwał II wojnę światową. Po roku 1964 r. fasadę kamienicy pozbawiono detalu architektonicznego usunięto m.in. pasowe boniowanie dolnych kondygnacji, sztukaterie z motywami floralnymi znajdujące się w płycinach podokiennych oraz na szczycie w środkowej osi, a także balustrady balkonów. 

Mieszkańcy wciąż tu mieszkają

Co ważne, budynek nadal jest zamieszkały i nie wygląda na to, by wkrótce miałoby się to zmienić. Od 2005 r. funkcjonuje tu wspólnota mieszkaniowa, a więc kamienicą nie administruje dzielnica. Wciąż pozostała tu część detali i zdobień, które możemy podziwiać. Na początku października budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Jest to pierwszy budynek na tej ulicy w rejestrze, choć nie pierwszy, który jest zabytkiem. Pozostałe 10 zabytkowych budynków na tej ulicy znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, a więc ma niższy status ochrony konserwatorskiej. 

Zobacz zdjęcia kamienicy: 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u