Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 12:03
Reklama

Kamienica Skrzypków w rejestrze zabytków. Oto jej historia

Na ul. Miedzianej 4A znajduje się przedwojenna kamienica Józefa i Marii Skrzypków. Od początku miesiąca jest chroniona w rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. W tej okolicy wciąż można odnaleźć wiele reliktów przedwojennej Warszawy, choć nie brakuje tu również nowoczesnej zabudowy, tworzącej ogromny kontrast.

Budynek przy ul. Miedzianej 4A został wzniesiony w latach 1913-1914 przez Józefa i Marię Skrzypków. W połowie 1913 r. zatwierdzony został projekt budowy 4- piętrowego domu z 5-piętrową oficyną. Kamienica (dom dochodowy) wzniesiona przez Józefa Skrzypka, właściciela Przedsiębiorstwa Robót Budowlanych i członka zarządu Mistrzów Mularskich i Ciesielskich, przeznaczona była na sprzedaż. W kolejnych latach kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Jednak niezależnie od tych zmian w budynku stale mieszkali pierwsi właściciele wraz z rodziną. W kamienicy, oprócz siedziby Przedsiębiorstwa mieściły się m.in. Warszawska Spółka Rolniczo-Handlowa „Ziarno” oraz Zakłady Graficzne Zygmunta Sakierskiego. 

(L) 1929 - Głos Rzemiosł Budowlanych; autor: J. Malarski. Fot. Warszawa1939.pl

Pozbawiona oficyny i części detali

Podczas Powstania Warszawskiego ulica Miedziana stanowiła punkt oporu zgrupowania Chrobry II, którego pluton Molmara stacjonował w oficynie kamienicy przy ul. Miedzianej 4A, do czasu jej zniszczenia wskutek bombardowania. Około 1950 r. pozostałości oficyny zostały rozebrane. 

Usytuowany w pierzei ulicy budynek bez większych uszkodzeń przetrwał II wojnę światową. Po roku 1964 r. fasadę kamienicy pozbawiono detalu architektonicznego usunięto m.in. pasowe boniowanie dolnych kondygnacji, sztukaterie z motywami floralnymi znajdujące się w płycinach podokiennych oraz na szczycie w środkowej osi, a także balustrady balkonów. 

Mieszkańcy wciąż tu mieszkają

Co ważne, budynek nadal jest zamieszkały i nie wygląda na to, by wkrótce miałoby się to zmienić. Od 2005 r. funkcjonuje tu wspólnota mieszkaniowa, a więc kamienicą nie administruje dzielnica. Wciąż pozostała tu część detali i zdobień, które możemy podziwiać. Na początku października budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Jest to pierwszy budynek na tej ulicy w rejestrze, choć nie pierwszy, który jest zabytkiem. Pozostałe 10 zabytkowych budynków na tej ulicy znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, a więc ma niższy status ochrony konserwatorskiej. 

Zobacz zdjęcia kamienicy: 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama