Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 października 2024 14:24

Kamienica Skrzypków w rejestrze zabytków. Oto jej historia

Na ul. Miedzianej 4A znajduje się przedwojenna kamienica Józefa i Marii Skrzypków. Od początku miesiąca jest chroniona w rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. W tej okolicy wciąż można odnaleźć wiele reliktów przedwojennej Warszawy, choć nie brakuje tu również nowoczesnej zabudowy, tworzącej ogromny kontrast.

Budynek przy ul. Miedzianej 4A został wzniesiony w latach 1913-1914 przez Józefa i Marię Skrzypków. W połowie 1913 r. zatwierdzony został projekt budowy 4- piętrowego domu z 5-piętrową oficyną. Kamienica (dom dochodowy) wzniesiona przez Józefa Skrzypka, właściciela Przedsiębiorstwa Robót Budowlanych i członka zarządu Mistrzów Mularskich i Ciesielskich, przeznaczona była na sprzedaż. W kolejnych latach kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Jednak niezależnie od tych zmian w budynku stale mieszkali pierwsi właściciele wraz z rodziną. W kamienicy, oprócz siedziby Przedsiębiorstwa mieściły się m.in. Warszawska Spółka Rolniczo-Handlowa „Ziarno” oraz Zakłady Graficzne Zygmunta Sakierskiego. 

(L) 1929 - Głos Rzemiosł Budowlanych; autor: J. Malarski. Fot. Warszawa1939.pl

Pozbawiona oficyny i części detali

Podczas Powstania Warszawskiego ulica Miedziana stanowiła punkt oporu zgrupowania Chrobry II, którego pluton Molmara stacjonował w oficynie kamienicy przy ul. Miedzianej 4A, do czasu jej zniszczenia wskutek bombardowania. Około 1950 r. pozostałości oficyny zostały rozebrane. 

Usytuowany w pierzei ulicy budynek bez większych uszkodzeń przetrwał II wojnę światową. Po roku 1964 r. fasadę kamienicy pozbawiono detalu architektonicznego usunięto m.in. pasowe boniowanie dolnych kondygnacji, sztukaterie z motywami floralnymi znajdujące się w płycinach podokiennych oraz na szczycie w środkowej osi, a także balustrady balkonów. 

Mieszkańcy wciąż tu mieszkają

Co ważne, budynek nadal jest zamieszkały i nie wygląda na to, by wkrótce miałoby się to zmienić. Od 2005 r. funkcjonuje tu wspólnota mieszkaniowa, a więc kamienicą nie administruje dzielnica. Wciąż pozostała tu część detali i zdobień, które możemy podziwiać. Na początku października budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Jest to pierwszy budynek na tej ulicy w rejestrze, choć nie pierwszy, który jest zabytkiem. Pozostałe 10 zabytkowych budynków na tej ulicy znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, a więc ma niższy status ochrony konserwatorskiej. 

Zobacz zdjęcia kamienicy: 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-uAutor komentarza: Robert M.Treść komentarza: Dlaczego dzisiaj (11.VIII.24) była muzyka latynoamerykańska zamiast zapowiadanej od dawna bałkańskiej?Data dodania komentarza: 11.08.2024, 19:45Źródło komentarza: Koncerty w Parku SzymańskiegoAutor komentarza: Leo56Treść komentarza: Jaką jesteście Gazetą Woli skoro zdjęcie pod mapką dotyczy Urzędu Skarbowego przy ulicy Jagiellońskiej a to Praga Północ? Nikt tego nie weryfikował, czyli nikt tego nie czyta data artykułu 25.10.2022 13:02 mój wpis 13.07.2024Data dodania komentarza: 13.07.2024, 17:23Źródło komentarza: Na Anielewicza pawilony usługowe jak na Jana Pawła? Określi to plan miejscowyAutor komentarza: LlTreść komentarza: Super artykuł!Data dodania komentarza: 28.06.2024, 22:32Źródło komentarza: Pełna kontrastów ulica Żelazna i jej historia...