Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 18:03
Reklama

Znany botanik o łące kwietnej w parku Księcia Janusza: "Fantastyczne zbiorowisko łąkowe złożone z około 50 gatunków"

Łukasz Łuczaj, autorytet w dziedzinie botaniki i dzikich roślin jadalnych odwiedził Wolę, by przyjrzeć się łące kwietnej wysianej kilka lat temu przez jedną z mieszkanek. Łąka w Parku Księcia Janusza zaskoczyła go bogactwem gatunków, które jego zdaniem - świetnie się w tej lokalizacji trzymają.

"Dopiero jest maj, także bardzo niewiele gatunków jeszcze kwitnie, ale bardzo fajnie to już wygląda. Widać, że te gatunki się tu świetnie trzymają, mają lekką glebę, ale nie za ubogą. Nie za suchą, nie za mokrą. Wygląda to fantastycznie. Cieszę się i gratuluję gospodarzom parku, że taka łąka się tu utrzymuje." - powiedział podczas kilkuminutowego nagrania.

Wymienił też gatunki, które możemy w parkowej łące spotkać, wysiane z połączenia mieszanek "polska łąka kwietna" i "kwietna murawa". Są to m.in.: złocień, firletka, wyka brudnożółta, dziewanna pospolita, chaber łąkowy, chaber driakiewnik, świerzbnica polna, mydlnica lekarska. Ale znajdują się tam też domieszki gatunków, które występują w parku w dużych ilościach, takie jak babka średnia, chrzan, szczaw kędzierzawy czy przytulia czepna.

Według Łuczaja ważne jest, aby w łące nie były tylko gatunki wysiane, ale żeby pozwolić też współistnieć innym, pospolitym roślinom. Szacuje, że w Parku Księcia Janusza wysiano ponad 30 gatunków, z czego ponad 20 się przyjęło. Dodatkowo, występuje około 20 gatunków, które same wkroczyły na łąkę, dzięki czemu mamy fantastyczne zbiorowisko łąkowe, złożone z około 50 gatunkow, dzikich roślin, głównie wieloletnich. Jedyny nakład na jego utrzymanie to koszenie raz lub dwa razy w roku.

"Nie chodzi o to, żeby mieć kwiat przy kwiecie"

Są różne rodzaje łąk kwietnych, w zależności od mieszanki gatunkowej. Bywają łąki jednoroczne, złożone z wyjątkowo pięknych i efektywnych, jednorocznych kwiatów, ale są też te wieloletnie, najczęściej złożone z rodzimych gatunków. Też tych, które naturalnie występują w naszej florze, ale zostały ograniczone i jest ich mniej. Łukasz Łuczaj rozprawił się ze stereotypem, wedle którego łąka kwietna ma składać się z gatunków takich jak maki, kosmosy czy nagietki, gdzie jest "kwiat przy kwiecie". Jego zdaniem, dobrze jeśli łąka składa się z rodzimych gatunków, które będą kwitły w danym miejscu dłużej. Taka łąka kwietna po kilku latach może dla kogoś, kto jest przyzwyczajony do "wymuskanych" miejsc wyglądać na zapuszczoną. Stanowi ona wtedy jednak niezwykłą bazę pokarmową dla motyli i owadów w okresie lata i pełni cenne usługi ekosystemowe.

https://www.youtube.com/embed/xlNT46ujuF4

fot. okładkowa - autor: Natalia Podyma

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama