Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:40

Zbigniew Rylski skończył 100 lat. Powstaniec warszawski, żołnierz Batalionu Parasol, uczestnik obrony Pałacyku Michla i cmentarzy wolskich

Podpułkownik Zbigniew Rylski urodził się 23 stycznia 1923 roku w Lidzie na terenie obecnej Białorusi, a jego wojennym pseudonimem była "Brzoza". Podczas powstania warszawskiego brał udział m.in. w zdobywaniu kompleksu szpitalnego na Czystem, obronie barykady, w wypadach rekonesansowych na ulice Długosza, Tyszkiewicza i na plac Opolski. Bronił także budynków przy ul. Górczewskiej oraz arterii W-Z (ul. Wolska na terenie pałacyku, młyna i magazynów Michlera). W tym roku świętujemy jego setne urodziny.

Wczoraj, w poniedziałek 23 stycznia Zbigniew Rylski ps. "Brzoza", mieszkaniec Woli obchodził swoje okrągłe setne urodziny. Zasłużony dla Polski, Warszawy i Woli bohater odznaczony jest wieloma odznaczeniami: Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Krzyżem Partyzanckim, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Wojska (czterokrotnie), Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, a także Medalem za Warszawę 1939-1945.

"Budowaliśmy barykadę przy Żytniej"

- Najpierw budowaliśmy barykadę przy Żytniej róg Młynarskiej, a potem wychodziliśmy na patrole i takie mieliśmy styki z Niemcami, jaka była okoliczność. Na trzeci dzień powstania, kiedy nas wezwał Gryf [Janusz Brochwicz – Lewiński ps. „Gryf”, dowódca II. plutonu 1. kompanii, dowódca obrony Pałacyku Michlera - red.] do siebie, powiedział: >Szukajcie ochotników, idziemy na Wolską, będziemy bronić arterii Wschód-Zachód<. Doszło do pierwszego mocniejszego ataku z wozami pancernymi, dwoma czołgami, a myśmy się przygotowali i wtedy ich dziesięciu zginęło, a nasz jeden tylko był ranny. Gdzie myśmy nie przyszli to za nami cały czas bombardowanie było. Każdy reagował w pierwszych dniach na te strzały, na te odgłosy, a później już nic, nie było już strachu. Ja jestem wychowany w wojsku od maleńkości, do urodzenia, i ja zawsze w koszarach mieszkałem. Uważam, że trzeba kochać ojczyznę jak matkę swoją i ja tak właśnie kocham ojczyznę. - opowiadał o powstaniu warszawskim w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej podczas wywiadu dla MON.

Zainteresowanym historią podpułkownika polecamy obejrzenie tzw. wolskich wspomnień ze Zbigniewem Rylskim, które w formie wywiadu zostały nagrane przez Fundację Hereditas we współpracy z Wydziałem Kultury dla Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz Społeczną Radą Kombatancką powołaną przy Zarządzie Dzielnicy Wola:

https://youtu.be/V-Crfq0WvJc

fot. Piotr Bławicki

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u