Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 4 lipca 2024 17:15

Na Woli licea są przyjazne uczniom LGBTQ+. Tak wynika z najnowszego rankingu

Zestawienie powstało na podstawie ocen samych uczniów. W ich ocenie otwartość szkoły jest równie istotna co poziom nauczania.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o wynikach Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+,
- o tym co dla uczniów i uczennic jest ważne przy wyborze szkoły,
- o tym, jak wypadły w rankingu szkoły na Woli.

LO im. Jana Śniadeckiego znalazło się na drugim miejscu Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ uwzględniających stołeczne licea.

Najwyżej w rankingu warszawskim sklasyfikowano „Bednarską”. Drugie miejsce zajęło LO im. Jana Śniadeckiego, a trzecie Społeczne LO im. Pawła Jasienicy.

Na Woli jako szkoły przyjazne i zaangażowane LGBTQ+ znalazło się również LO im. Jacka Kuronia, które sklasyfikowano na 4 miejscu.

Poza pierwszą 10 w rankingu znalazło się LO im. Mikołaja Kopernika i prywatne LO im. Zuzanny Ginczanki.

Tegoroczny Ranking odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce, Prezydentów miast Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Świdnicy i Opola oraz marszałków województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.

Empatia, troska i otwartość. „To są wartości, których niestety w dalszym ciągu w polskiej szkole brakuje”

Twórcy rankingu, wyniki zaprezentowali w środę, 10 maja przed budynkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki. W trakcie konferencji rozstawiono planszę z hasłami takimi jak: empatia, troska, otwartość, sprawczość czy akceptacja.

 - To są wartości, których niestety w dalszym ciągu w polskiej szkole brakuje. Zamiast nakierowania wyłącznie na wyniki, musimy skupić się także na roli wychowawczej placówki. Młodzi ludzie będą się lepiej uczyć w miejscu, w którym mogą czuć się sobą. Dodatkowo, prawo oświatowe nakłada na szkoły obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Musimy je rozumieć zarówno jako bezpieczeństwo fizyczne oraz bezpieczeństwo psychiczne takie jak właśnie ochrona przed dyskryminacją – mówił w czasie wystąpienia Dominik Kuc, koordynator Rankingu.

W ramach rankingu spytano uczniów nie tylko o kwestie otwartości ich szkoły względem osób LGBTQ+, ale również o kluczowe kryterium, którym kierują się przy wyborze szkoły. Okazuje się, że otwartość szkoły, akceptująca atmosfera oraz troska o zdrowie psychiczne są tak samo ważne jak poziom nauczania danej szkoły.

Ponad jedna trzecia uczniów wciąż dostrzega brak akceptacji w szkole

Z odpowiedzi uczniów i uczennic wynika też, że 81 proc. wspiera społeczność LGBTQ+, lecz jednocześnie aż 35 proc. młodych ludzi dostrzega przejawy braku akceptacji w szkole.

Problem dostrzega Ewa Ulicz, mama czwórki dzieci, dla której wybór szkoły wspólnie z dziećmi był podyktowany przede wszystkim bezpieczeństwem psychicznym: – Jako rodzic wymagam, aby szkołą byłą bezpieczna dla każdego. Bezpieczna, czyli otwarta na różnorodność, ucząca empatii i szacunku, w której każdy czuje troskę i zrozumienie. Tam, gdzie akceptuje się młodzież ze społeczności LGBTQ+, tam dobrze będą się też czuć osoby z innych mniejszość związanych z pochodzeniem, sprawnością czy specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi. Nasze dzieci są różne ze względu na osobowość, talenty i umiejętności, tempo nauki czy predyspozycje i nie powinny odczuwać tej inności boleśnie. Powinny móc kształcić się środowisku dający poczucie podmiotowości, przynależności i sprawczości.

Rekrutacja do szkół średnich rusza w połowie maja, więc jest to dobra okazja, aby wziąć pod uwagę dodatkowe kryteria wyboru szkoły.


image00001

image00001

image00004

image00004

image00010

image00010

image00011

image00011

szkoły na woli sm

szkoły na woli sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze