Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 18:11
Reklama

Jupiter z Towarowej przechodzi do historii. Inwestor rozpoczął rozbiórkę meblowego centrum stolicy

Rozbiórka zakorzenionego w świadomości mieszańców Woli centrum handlowego potrwa do końca tego roku. Od lat 50. XX wieku działał tu Dom Słowa Polskiego, po transformacji ustrojowej powstał "Jupiter". Teraz, koncepcja światowej sławy architekta Bjarke Ingelsa ma stworzyć tu prawdziwe miasto przyszłości, jest bowiem najdroższym komercyjnym projektem w Polsce.

Pierwszą koncepcję kompleksu przy ul. Towarowej 22, który zastąpi "Jupitera" inwestor, czyli Echo Investment zaprezentowało w 2019 roku, podczas międzynarodowych targów nieruchomości w Cannes. Kompleks mixed-use, czyli integrujący zróżnicowane funkcje miał składać się z 230 tys. mkw. powierzchni użytkowej, z czego aż 110 tys m² miało pochłonąć centrum handlowe, a pozostałe 120 tys. m² zdecydowano się przeznaczyć na biura, hotele i mieszkania. Wszystko na powierzchni sześciu i pół hektara w biurowym zagłębiu okolic Ronda Daszyńskiego.

- Chcieliśmy stworzyć nowy fragment miasta. Miejsce, które polubią mieszkańcy. Nie będzie to jedynie przestrzeń dla osób zamożnych. Oczekujemy tutaj rodzin z dziećmi, znajomych – mówił dla portalu 'Warszawa. Nasze Miasto' w 2019 r. Mikael Andersson, kierownik projektu z Echo Investment. - Towarowa 22 to projekt w "ludzkiej skali". Chcemy, żeby mieszkańcy nie mieli wrażenia, że budynki ich przytłaczają - dodał.

Widać ambicję powtórzenia dużego sukcesu miastotwórczej inwestycji Browarów Warszawskich, docenionych w Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy, Nagrodzie Roku SARP czy Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022.

Pandemia koronawirusa spowodowała jednak zmiany na rynku handlu, czego skutkiem była decyzja inwestora o zmianie części założeń kompleksu przy Towarowej 22. Dziś wiemy tyle, że cała inwestycja, której partnerem został AFI Europe będzie oferować ponad 200 tys. m kw. powierzchni użytkowej, z czego ok. 50 proc. będzie przeznaczona na funkcję biurową i 50 proc. na mieszkalną (PRS i mieszkania na sprzedaż). Szczegów jeszcze nie przedstawiono.

Wróci gęsta siatka ulic i modernistyczny obiekt

Do tego fragmentu miasta ma powrócić dawna, gęsta siatka ulic wraz z przedwojenną ulicą Wronią, która obecnie kończy się za ul. Prostą. Architekci chcą wkomponować modernistyczny pawilon Domu Słowa Polskiego, czyli drukarni z charakterystycznymi świetlikami i spiralnymi klatkami schodowymi, które są przykładem modernistycznej architektury lat 50 do sieci połączonych ogrodów i przestrzeni publicznej. Jej centralną część ma stanowić plac Kazimierza Wielkiego. Oprócz knajp i restauracji ma się pojawić teatr, a także jedyne w Polsce kino festiwalowe zaprojektowane na potrzeby premier czy innych dużych wydarzeń kulturalnych.

fot. tytułowe Krystian Dobuszyński

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Czy to artykuł sponsorowany, albo napisane przez Dyrektora? Ps. Na Działdowskiej działy się równie ciekawe rzeczy wcześniej.Data dodania komentarza: 12.03.2025, 13:55Źródło komentarza: Wolskie Centrum Kultury – siedem lat dynamicznego rozwojuAutor komentarza: Mieszkaniec WoliTreść komentarza: Byłem na miejscu zdarzenia i nagrywałem od momentu przyjazdu pierwszych wozów strażackich. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/jTGIRuREhfQData dodania komentarza: 12.03.2025, 08:24Źródło komentarza: Pożar Składowiska na WoliAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Ja bym tu poza ulicą Jana Kazimierza jeszcze dodała monitoring w tym przejściu podziemnym pieszym pod Wolską na wysokości Redutowej. Tam już "szaleją" wandale malując ten tunel po remoncie a i wieczorami nie jest tam zbyt przyjemnie chodzić z tych przystanków do domu.Data dodania komentarza: 11.03.2025, 12:31Źródło komentarza: Nowe kamery na Woli H Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Oczywiście, proszę przesłać na e-mail: [email protected]Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: ATreść komentarza: Czy można przesyłać swoje zdjęcia do publikacji?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 11:40Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania #42. Na zakazie, na trawniku, na chodnikuAutor komentarza: Anna SzostakTreść komentarza: Uważam, że najbardziej potrzebny jest remont ulicy Obozowej.Data dodania komentarza: 3.02.2025, 22:52Źródło komentarza: Dwie ulice na Kole przejdą modernizację. A co z pozostałymi? – pytają mieszkańcy.
Reklama
Reklama