Za nami ogłoszenie wyników 11. edycji budżetu obywatelskiego, podczas którego dowiedzieliśmy się, które projekty będą realizowane w stolicy w nadchodzącym roku. Istotą tego mechanizmu jest to, że włącza on we współdecydowanie o drobnej części budżetu miasta i dzielnicy lokalną społeczność, czyli mieszkańców i mieszkanki stolicy, którzy mają okazję zgłosić swoje własne projekty, a w dalszej kolejności na nie zagłosować. Projekty mogą dotyczyć zarówno fizycznych zmian w przestrzeni, ale także poszerzenia oferty kulturalnej czy edukacyjnej. Muszą być jednak zgodne z obowiązującym prawem, w tym z planami miejscowymi, a ich realizacja musi zamknąć się w ciągu jednego roku, co uniemożliwia zgłaszanie bardziej skomplikowanych projektów.
Jak co roku, mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, w tym Woli postawili na tzw. projekty "zielone", czyli dotyczące zazieleniania miasta i poprawy jakości środowiska. Niezmiennie cieszą się one największą popularnością wśród głosujących. Niemniej jednak, warszawiacy i warszawianki coraz większym poparciem obdarzają także projekty związane z poprawą zdrowia psychicznego i działaniem na rzecz dobrostanu dzieci i młodzieży. W tym roku w całym mieście zostało zgłoszonych 1183 projektów, z czego do etapu realizacji zostało wybranych w głosowaniu 293. Na Woli zaś, z 63 projektów wybrano ich 10.
Mieszkańcy chcą nowej zieleni w parku
Największą ilość głosów na Woli - 2616 głosów - zdobył projekt "Wola Natury - powiększamy Park Szymańskiego. W jego ramach za milion złotych ma zostać zagospodarowany teren, który powrócił do Parku Szymańskiego po remoncie basenów Moczydło - teren tuż przy ul. Górczewskiej. Autorka zaplanowała tam nawiezienie urodzajnej ziemi, nasadzenia zieleni, wykonanie nowych przepuszczalnych ścieżek, a także postawienie małej architektury. To wszystko ma zostać zrealizowane już w przyszłym roku.
Drugim pod względem ilości głosów mieszkańców i mieszkanek jest projekt "BO warto dbać o wolskie parki - nowe altany w wolskich parkach, remonty placów zabaw, więcej drzew i zieleni", a jego łączny koszt wynosi niemal 1,2 mln zł. Za tę imponującą kwotę ma zostać zrealizowany szereg różnych działań w wielu miejscach na Woli. Największa inwestycja w ramach tego projektu dotyczy remontu skweru z hamakami przy ul. Sowińskiego. Powstanie tam kilka nowych urządzeń dla dzieci, w tym statek piracki, bujaki czy most. Remont przejdzie także plac zabaw w obrębie Skweru Psa Fafika na Mirowie. Projekt uwzględnia także montaż 8 altan piknikowych, które staną w wolskich parkach: Szymańskiego oraz Moczydło.
Projektem, który zajął 3. miejsce w głosowaniu jest "Remont alejek w Parku Moczydło", dzięki któremu wymienione zostaną zniszczone nawierzchnie w kilku miejscach Parku Moczydło. Naprawie zostaną poddane granitowe schody od strony stawów i stadionu Olimpii oraz nawierzchnie chodnika na grobli między stawami. Nowe nawierzchnie pojawią się też w rejonie wejścia na kopiec. Kto spędza czas w Parku Moczydło, ten wie, że z otaczających go dużych dróg dobiega dokuczliwy hałas. Przeciwdziałać temu ma kolejny, zwycięski projekt tej edycji " Ochrońmy wolskie parki przed hałasem z otaczających dużych dróg - Park Moczydło", który również będzie realizowany w 2025 r. Jego autorka planuje oddzielenie Parku Moczydło od pobliskiej al. Tysiąclecia ozdobnymi drzewami, krzewami oraz pnączami, które zmniejszą hałas samochodowy. Pomocne w tym okazać się mają ponad 400 sztuk krzewów oraz 40 sztuk pnączy.
Co jeszcze zmieni się na Woli w przyszłym roku?
To jednak nie wszystko. Jednym z kolejnych zwycięskich pomysłów jest projekt o nazwie "Zielona przemiana Woli". Dotyczy on czterech inwestycji na terenie Woli: zazielenienia ul. Żelaznej na odcinku od ul. Siennej od ul. Złotej, powstania eko-skweru przy Młynarskiej 37, budowy naturalnego placu zabaw przy ul. Batalionu AK "Parasol" 3 oraz renowacji zieleni przy Ciołka i Obozowej.
W ramach budżetu obywatelskiego nowymi zbiorami wsparte zostaną także wolskie biblioteki, powstaną zasłony przeciwsłoneczne na placach zabaw w Parku Powstańców Warszawy i w Parku Sowińskiego, a także oczyszczone i zakonserwowane zostaną ptasie budki na terenie Woli. Mieszkańcy mogą spodziewać się również nowego skweru kieszonkowego na skrzyżowaniu Kasprzaka, Karolkowej i Prostej, zazielenienia ul. Miedzianej, nowego wybiegu dla psów, potańcówek, spotkań sąsiedzkich czy zajęć stolarskich.
Napisz komentarz
Komentarze