Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 21:31

Kościół na Chłodnej, wzniesiony na zakończeniu osi saskiej, przeszedł kolejny etap remontu

Kościół św. Boromeusza, stojący w jednej z reprezentacyjnych przestrzeni na Woli - na ul. Chłodnej - przeszedł kolejny etap trwającego od kilku lat remontu. Odrestaurowane zostały elewacje boczne oraz charakterystyczne wieże kościoła. W tym roku zaplanowano kolejne prace nad tym zabytkiem.

Chłodna to jedna z wolskich ulic, która leży na Mirowie, ciągnąca się od ul. Towarowej i biegnąca niemal do al. Jana Pawła II. Jest to jednak ulica nie byle jaka, ponieważ posiada bogatą historię, a także wartościowe walory urbanistyczne i architektoniczne. Na ulicy tej do dziś  zachowała się przedwojenna brukowa nawierzchnia, a także tory tramwajowe pochodzące z pierwszego okresu budowy miejskiej sieci tramwajowej w Warszawie o historycznej szerokości. U zbiegu ulic Chłodnej i Elektoralnie znajduje się też kościół, wybudowany w latach 1841-49, który dopełnia założenie tzw. osi saskiej. Neorenesansowa świątynia zaprojektowana przez wybitnego architekta warszawskiego Henryka Marconiego jest wzorowana na rzymskich bazylikach Santa Maria Maggiore i św. Pawła za Murami. Przy głównym wejściu, po bokach schodów ustawione są rzeźby przedstawiające Ojców Kościoła, dłuta znanych rzeźbiarzy – Ludwika Kaufmanna oraz Pawła Malińskiego. Elewacje boczne ozdobione są galerią figur z panteonu polskich świętych i błogosławionych.

Jak czytamy na stronach Miasta Stołecznego Warszawy, świątynia ta w okresie jej powstania była bardzo nowatorska – po raz pierwszy w Królestwie Polskim przy budowie kościoła zastosowano odlewy żeliwne, zarówno w konstrukcji jak i wystroju. Co niezwykle istotne, obiekt ten jest jednym z niewielu budynków, które przetrwały hitlerowskie bombardowania Warszawy i getta warszawskiego podczas II wojny światowej. Nie oznacza o jednak, że nie obyło się bez zniszczeń – po klęsce powstania warszawskiego Niemcy wysadzili prezbiterium i kaplice boczne kościoła. Jednak aż do dziś w niemal oryginalnym stanie zachowała się zdecydowana większość tkanki  XIX-wiecznego korpus świątyni. Kościół został do dzisiejszego kształtu odbudowany w 1956 r.

Remonty elewacji przywróciły należny kościołowi blask 

W ostatnich kilku latach kościół przy ul. Chłodnej 9 przechodził liczne remonty, finansowane z różnych środków. Prace remontowe wspierało zarówno m.st. Warszawa, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, jak i państwo polskie. Wśród przeprowadzonych prac znalazło się m.in. naprawienie tynków, które były mocno zawilgocone i zagrzybione, pomalowanie elewacji na kolor zgodny z oryginalnym oraz konserwacja ozdobnych profili i elementów dekoracyjnych wykonanych z żeliwa. Jednak to jeszcze nie wszystko. Do odnowienia została jeszcze elewacja frontowa – jednak na finalny efekt nie będziemy musieli długo czekać. Parafia planuje przeprowadzić jej remont w bieżącym, 2024 roku. 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u