Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 16:47

Nie dla sprzedaży alkoholu nocą

Stowarzyszenie "Miasto jest Nasze" chce doprowadzić do ogólnomiejskich konsultacji społecznych dotyczących ograniczenia sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych w Warszawie w godzinach 22:00-6:00 oraz ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu. Aby to zrobić potrzebne jest poparcie minimum 1000 dorosłych mieszkańców i mieszkanek Warszawy
Nie dla sprzedaży alkoholu nocą

Źródło: Miasto jest Nasze

W tym artykule przeczytasz o:

  • konsultacjach w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych
  • korzyściach, jakie przyniosło wprowadzenie takiego ograniczenia w innych polskich miastach
  • jak poprzeć inicjatywę i złożyć swój podpis pod wnioskiem

Stowarzyszenie „Miasto jest Nasze” ma pomysł jak skłonić władze Warszawy do wprowadzenia ograniczeń w handlu alkoholem w godzinach nocnych. Takie ograniczenie obowiązuje już od jakiegoś czasu w Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Olsztynie i prawie 200 innych gminach w Polsce. Dlaczego zdaniem stowarzyszenia podobne ograniczenia warto wprowadzić także w Warszawie? Bo, jak pokazują dane, zakaz nocnego handlu alkoholem przekłada się na wiele pozytywnych zmian społecznych. Emblematyczny jest zwłaszcza przykład Krakowa, gdzie po godzinie 22.00 alkohol dostępny jest wyłącznie w klubach, barach, restauracjach i innych posiadających koncesje lokalach gastronomicznych. Już w dwa miesiące po wprowadzeniu ograniczeń liczba wykroczeń w ciągu doby spadła o ok. 28% a w ciągu samej nocy ponad 50%. Warto pamiętać, że alkohol w Polsce jest sporym problemem. Jego spożycie wciąż rośnie, rośnie też liczba uzależnionych, co rodzi ogromne problemy zdrowotne i społeczne. W dodatku coraz młodsi sięgają po napoje wyskokowe. Z badań wynika że ponad 30% polskich 12-latków zna już smak alkoholu. Skoro więc przykład innych polskich miast pokazuje, że ograniczenie dostępności alkoholu działa, to może warto się zastanowić nad wprowadzeniem tego pomysłu także w Warszawie?

Tymczasem radni stolicy konsekwentnie odmawiają podjęcia tematu. W lutym tego roku większością głosów odrzucili petycję dotyczącą ograniczeń w sprzedaży alkoholu przygotowaną przez stowarzyszenia „Miasto jest Nasze” i „Porozumienie dla Pragi”, dotyczącą ograniczeń w sprzedaży alkoholu. - Włodarze Warszawy nie poszli drogą innych dużych miast w Polsce, takich jak: Wrocław, Kraków, Katowice, Olsztyn czy gmin wokół Warszawy, uznając, że biznes jest najważniejszy.” - mówi Hubert Matysiak ze stowarzyszenia „Miasto jest nasze”.

Stowarzyszenie nie poddaje się jednak i chce skłonić władze Warszawy do podjęcia dialogu z mieszkańcami . - Możemy to zrobić poprzez ogólnomiejskie konsultacje społeczne dotyczące ograniczenia sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych w Warszawie w godzinach 22:00-6:00 oraz ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu. Potrzebujemy poparcia minimum 1000 dorosłych mieszkańców i mieszkanek Warszawy pod wnioskiem o ich przeprowadzenie. - mówi Matysiak.

Wniosek można ściągnąć ze strony: https://miastojestnasze.org/wp-content/uploads/2023/05/wniosek-konsultacje-spoleczne.pdf. Można go też dostarczyć do siedziby stowarzyszenia „Miasto jest Nasze: ul. Boduena 4, Śródmieście (dyżury w każdy wtorek w godz. 19:30-20:30) lub siedziby stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi”, ul. Łochowska 1/29 (dyżury w każdą środę 18:00-20:00).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: MuranowiankaTreść komentarza: Co z miejscami parkingowymi przy ul Esperanto? Mieszkańcy wielu bloków nie mają możliwości parkowania na wydzielonym miejscu przy bloki bo zabudowa z prlu na to nie pozwala. Również np. stary podest który jest w uliczce wewnetrznej bloku należy do moasta, walają się tam śmieci, ale chyba jest tam ujęcie wody...Patrząc na ten plan wygląda, że od strony Esperanto będą wjazdy na osiedle. Już nie mówię o tym, że Esperanto jest zatłoczone, bo zaraz przy Kliffor jest szkoła podstawowa, a tam gdzie ma być planowane wydłużenie miłej jest liceum i po przeciwnej stronie żłobek. Jest to wspaniała dzielnica i znalazł biznesmen sposób na zdegradowanie urokliwego Muranowa.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 20:21Źródło komentarza: Pierwszy krok w stronę rozbiórki Klifu. Na ile to realne?Autor komentarza: Bożena WróblewskaTreść komentarza: Brak osiedli na KoleData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:05Źródło komentarza: Najlepsze miejsca na Woli. To one budują charakter dzielnicyAutor komentarza: ArcziTreść komentarza: Kurwa by się wzięli za tych złodziei z rządu , gościa na bazarze nie chroni immunitetData dodania komentarza: 19.10.2024, 07:16Źródło komentarza: Działania Policji na wolskim bazarzeAutor komentarza: maniekTreść komentarza: Wizja lokalna? Akurat nic nie będzie w tym czasie kurzyć, hałasować, trąbić, łomotać, pędzić, blokować, wymuszać... no chyba przez przypadek :)Data dodania komentarza: 17.10.2024, 15:53Źródło komentarza: Jaka przyszłość ciężarówek na Odolanach?Autor komentarza: ciekawskiTreść komentarza: osiedle z 1 blokiem no ok 100 mieszkań z budynkiem w kształcie sześcianika to szczyt osiągnieć renomowanej firmy . A może trzeba zmienić plan do wybudowania blokowiska, działka trochę kosztowała a jeden bloczek się nie spina .Data dodania komentarza: 1.10.2024, 09:57Źródło komentarza: Zamiast mieszkań na wynajem powstaną deweloperskie. Kolejne osiedle powstanie na OdolanachAutor komentarza: JJBTreść komentarza: Może mieszkańcy chcą by 105 zahaczało a nie zachaczało o Odolany :)Data dodania komentarza: 31.08.2024, 11:41Źródło komentarza: Linia 105 zahaczy o Odolany. Burza po decyzji ZTM-u